100. rocznica urodzin Karola Wojtyły
Młodzieńcze lata Karola to czas spędzony właśnie w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i ich okolicach do których często powracał będąc już arcybiskupem krakowskim i potem papieżem. Bardzo bliskimi były dla niego góry, szczególnie Beskidy i Tatry. Kochał kościół, poezję, teatr i góry.
Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1938 roku, Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W początkowym okresie II wojny światowej pracował m.in. w kamieniołomie. W 1942 roku rozpoczął naukę w tajnym seminarium duchownym. 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Później podjął dalsze studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim – Angelicum. Po powrocie do kraju wrócił do Krakowa z którym związał się do października 1978 r. W tym czasie związał się z młodzieżą, która o nim pamiętała praktycznie do końca Jego pontyfikatu.
W 1958 r. w wieku 38 lat Wojtyła został najmłodszym biskupem w Polsce, a w grudniu 1963 r. arcybiskupem krakowskim. 26 czerwca 1967 roku papież Paweł VI mianował abp. Wojtyłę kardynałem. Mimo ciążących na nim obowiązków nie zaniedbywał Krakowa.
Podczas głosowania w watykańskiej kaplicy 16 października 1978 r. o godzinie 18:18 konklawe wybrało na nowego Papieża kardynała z Polski Karola Wojtyłę. Przyjął on imię Jan Paweł II, a za dewizę przyjął słowa: „Totus Tuus” (Cały Twój). Wybór ten przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy duchownych włoskich.
Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki, odwiedził 132 kraje (niektóre wielokrotnie) oraz przeszło 900 miejscowości. W podróżach spędził 586 dni. Najczęściej bo dziewięciokrotnie odwiedził swoją Ojczyznę czyli Polskę.
Podczas wizyt w Polsce spotykał się z wiernymi w m.in. Warszawie, Krakowie, Katowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Częstochowie, Gdańsku, Zakopanym, Łodzi, Wrocławiu. Na swojej drodze dokładnie 25 lat temu odwiedził również 22 maja 1995 r. Skoczów, gdzie spotkał się na wzgórzu Kaplicówki z pielgrzymami całego kraju dziękującymi za kanonizację dzień wcześniej w Ołomuńcu pochodzącego ze Skoczowa św. Jana Sarkandra. W drodze na skoczowskie wzgórze spotkał się również z wiernymi w skoczowskim kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy. We Mszy św. Sprawowanej na Kaplicówce uczestniczyło przeszło 250 tys. Wiernych do których Papież apelował aby byli ludźmi sumienia.
Pomimo swojej choroby, cierpienia, niepełnosprawności swoją posługę pełnił do samego końca pomimo nawoływań aby zrezygnował. Wielu na pewno pamięta Jego ostatnią audiencję gdy chcąc coś powiedzieć organizm odmawiał już posłuszeństwa. Na pewno znajdą się osoby, które będą tego współczesnego polskiego świętego krytykowały ale Jego zasługi dla współczesnej Polski, Europy i Świata są niezastąpione.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.