Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

100. rocznica urodzin Karola Wojtyły

Dokładnie 100 lat temu (18.05..1920 r.) po godzinie 17:00 w kamienicy w centrum Wadowic przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła. Był drugim synem Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Ojciec, porucznik, był urzędnikiem administracji wojskowej. Matka prowadziła dom. Na pewno rodzice w tym dniu 100 lat temu nie spodziewali się, że mały Karol to przyszły Papież kościoła katolickiego.

Młodzieńcze lata Karola to czas spędzony właśnie w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i ich okolicach do których często powracał będąc już arcybiskupem krakowskim i potem papieżem. Bardzo bliskimi były dla niego góry, szczególnie Beskidy i Tatry. Kochał kościół, poezję, teatr i góry.

Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1938 roku, Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W początkowym okresie II wojny światowej pracował m.in. w kamieniołomie. W 1942 roku rozpoczął naukę w tajnym seminarium duchownym. 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Później podjął dalsze studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim – Angelicum. Po powrocie do kraju wrócił do Krakowa z którym związał się do października 1978 r. W tym czasie związał się z młodzieżą, która o nim pamiętała praktycznie do końca Jego pontyfikatu.

W 1958 r. w wieku 38 lat Wojtyła został najmłodszym biskupem w Polsce, a w grudniu 1963 r. arcybiskupem krakowskim. 26 czerwca 1967 roku papież Paweł VI mianował abp. Wojtyłę kardynałem. Mimo ciążących na nim obowiązków nie zaniedbywał Krakowa.
Podczas głosowania w watykańskiej kaplicy 16 października 1978 r. o godzinie 18:18 konklawe wybrało na nowego Papieża kardynała z Polski Karola Wojtyłę. Przyjął on imię Jan Paweł II, a za dewizę przyjął słowa: „Totus Tuus” (Cały Twój). Wybór ten przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy duchownych włoskich.

Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki, odwiedził 132 kraje (niektóre wielokrotnie) oraz przeszło 900 miejscowości. W podróżach spędził 586 dni. Najczęściej bo dziewięciokrotnie odwiedził swoją Ojczyznę czyli Polskę.

Podczas wizyt w Polsce spotykał się z wiernymi w m.in. Warszawie, Krakowie, Katowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Częstochowie, Gdańsku, Zakopanym, Łodzi, Wrocławiu. Na swojej drodze dokładnie 25 lat temu odwiedził również 22 maja 1995 r. Skoczów, gdzie spotkał się na wzgórzu Kaplicówki z pielgrzymami całego kraju dziękującymi za kanonizację dzień wcześniej w Ołomuńcu pochodzącego ze Skoczowa św. Jana Sarkandra. W drodze na skoczowskie wzgórze spotkał się również z wiernymi w skoczowskim kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy. We Mszy św. Sprawowanej na Kaplicówce uczestniczyło przeszło 250 tys. Wiernych do których Papież apelował aby byli ludźmi sumienia.

Pomimo swojej choroby, cierpienia, niepełnosprawności swoją posługę pełnił do samego końca pomimo nawoływań aby zrezygnował. Wielu na pewno pamięta Jego ostatnią audiencję gdy chcąc coś powiedzieć organizm odmawiał już posłuszeństwa. Na pewno znajdą się osoby, które będą tego współczesnego polskiego świętego krytykowały ale Jego zasługi dla współczesnej Polski, Europy i Świata są niezastąpione.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

33
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-18 09:58:39
hanbes: Jak to mówią: każdy kij ma dwa końce, na pewno przyczynił się do upadku "jedynie słusznej ideologii" ale za ukrywanie i zamiataniu pod dywan niegodziwości hierarchów powinien być trochę inaczej spostrzegany...
2020-05-18 10:58:44
krzysztof.nm: podobnie jak wielu Polaków i ja byłem przez długie lata oszołomiony i oczarowany Wojtyłowym sukcesem, i także mnie w głowie się nie mieściło... nie dopuszczałem... ostro reagowałem... itede kiedy go krytykowano - oczy zacząłem otwierać po spotkaniu z młodym, dobrze wykształconym księdzem, który wtedy, jeszcze za życia JP II, wprawdzie nie wprost chronienie konsekrowanych pedofilów, ale inne poważne zarzuty stawiał temu pontyfikatowi - od tamtego czasu zacząłem bardziej uważnie obserwować i myśleć zamiast jedynie bezkrytycznie wielbić
2020-05-18 10:59:55
krzysztof.nm: dziś JP II pozostaje dla mnie obok Lecha Wałęsy jedną z ikon walki Polaków o niepodległość z jednej strony, i klasycznym wytworem konsekracyjnej, j a r m a r c z n e j propagandy z drugiej - mało kto ma już dziś na poważnie wątpliwości w kwestii jego "zasług" w kwestii pedofilii, i też to wszyscy doskonale znamy jego do bólu zębów u k i c z o w i o n ą w tysiącach wizerunków sylwetę - i choćby nasz dzisiejszy episkopat biorąc pod uwagę, pomijając ewidentną patologię MM Degollado, Legionów Chrystusa itepe, śmiało można powiedzieć, że biskupie kadry to nam Wojtyła bardzo k i e p s k i e i szemrane w kościele na "po sobie" zostawił
2020-05-18 12:00:36
krzysztof.nm: Polski kościół już dawno temu "odleciał" w stronę zinstytucjonalizowanego sekciarstwa o cechach mafijnych. Zamiast głoszenia Ewangelii, priorytetem jest w nim walka w władzę, wpływy i Mamonę. Najwziętszym kaznodzieją jest najcwańszy wśród kleru geszefciarz z Torunia. Miejsce ewangelicznej pokory zajęła pycha i buta strojnych w lśniące szaty i złote sygnety biskupów, przyzwyczajonych od wieków do rozwijanych pod ich stopami dywanów i składanych im wiernopoddańczych hołdów proboszczów i katechetek.
2020-05-18 12:01:55
krzysztof.nm: Troskę o chorych, głodnych, biednych, prześladowanych czy ofiary konsekrowanych pedofilów zastąpiły pożałowania godne walki o prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne, zapłodnienie pozaustrojowe, aborcję, gender. Sprawom seksu i seksualności kościół poświęca więcej uwagi niż jakiejkolwiek innej kategorii. Uchodźców z krajów ogarniętych wojną proboszczowie i biskupi, i już to wbrew dramatycznym apelom papieża, obrzucają niegodnymi nawet furmana epitetami, odsyłają do ich zbombardowanych i spalonych domów. Sam papież Franciszek stał się chłopcem do bicia dla hołubionych przez kler tzw. "katolicko-narodowych" politykierów i publicystów, dla wielu z nich przedmiotem nieskrywanej już nienawiści.
2020-05-18 12:02:33
krzysztof.nm: Purpura wstydu nie pojawia się na twarzach biskupich w reakcji na coraz to kolejne afery pedofilskie, sięgające już najwyższych szczytów władzy w polskim kościele - purpura to dla nich wciąż symbol władzy i panowania nad bezwolnym stadem owieczek. Kler przestał oddawać Bogu co boskie - za to coraz bardziej łapczywie sięga po cesarskie. Postać JP II sformatowano na sposób mega-dewocyjny, czyniąc z niej nowego cielca, któremu oddaje się cześć i zanosi doń modlitewne błagania.
2020-05-18 12:02:59
krzysztof.nm: Tysiące wszelkiej maści figur tego człowieka zastępuje teraz wszelkie inne symbole i wyznaczniki chrześcijaństwa, łącznie z Biblia. Krzyż pełni rolę kija bejsbolowego w awanturach o podłożu stricte politycznym. Do tego tłumy na organizowanych przez biskupie pałace występów szamańskich prestidigitatorów reklamowanych jako wskrzeszający zmarłych.
2020-05-18 12:03:12
krzysztof.nm: Pośród tego osobliwego teatrum gdzieniegdzie słychać wylęknione cichutkie popiskiwania tych, co czują zbliżający się koniec i próbują ostrzegać. Nie, nie ma się o co lękać - to nie koniec świata się zbliża. To koniec tej zdegenerowane i zdemoralizowanej instytucji nadchodzi. To ona idzie na zatracenie. Jej pasterze wiodą ją nieuchronnie w stronę piekielnej czeluści. Dziś dla polskiego kościoła innej drogi nie ma.
2020-05-18 12:44:35
hanbes: Donka tu jeszcze nie ma?!
2020-05-18 14:42:54
pogromca ciemnoty: No to teraz pora na drugą stronę medalu: " Apogeum rozpasania Kościoła – złodziejstwa i zboczenia – przypadło na lata pontyfikatu Jana Pawła II. To on był głową Kościoła i na niego spada odpowiedzialność za wszystkie potworności, które działy się pod jego nosem, tuż obok. Ich sprawcami byli nierzadko ludzie, których gorąco protegował i którzy z tej osłony korzystali, by gwałcić i kraść. Mówić, że Wojtyła nie wiedział (bo mu Dziwisz nie powiedział), to obrażać inteligencję i jego, i naszą. To śmieszne. W gazetach pisali, filmy kręcili, gadali i plotkowali po całym Kościele, a ten akurat głuchy jakiś i nic nie słyszał. Tak jak śmieszne jest w swej naiwności myślenie, że niewiedza cokolwiek usprawiedliwia. Gdyby Wojtyła nie wiedział, że Watykan jest zboczonym burdelem i siedliskiem mafii, to tym bardziej byłby winny.
2020-05-18 14:43:45
pogromca ciemnoty: "Kult Wojtyły obraża uczucia religijne ludzi prawdziwie wierzących. Wiara w Boga brzydzi się bowiem kultem jednostki. To jednak ich sprawa. Dla moralności publicznej, moralności świeckiej – hańbą jest wszechobecność hołdów i pomników, nazw ulic, placów i szkół nie tylko dlatego, że sam kult jednostki jest czymś wstrętnym, lecz dlatego, że wiedza o zgniliźnie Kościoła od dawna jest już powszechnie dostępna i niepodważalna. Tak, chcę powiedzieć głośno to, co czują już miliony ludzi. Boli mnie, że 1200 szkół w moim kraju nazywa się imieniem papieża Kościoła zdeprawowanego i unurzanego w pedofilii. Że nie oszczędzono nawet biednego molo w Sopocie, które też nazywa się Jana Pawła II. Że w każdej mieścinie jest ulica Jana Pawła II i jego pomnik."
2020-05-18 14:45:51
pogromca ciemnoty: "Wkrótce skończy się płaszczenie się przed księżmi i biskupami, składanie niekończących się danin i hołdów, lęk przed nadprzyrodzoną mocą zaklętą w insygniach kapłaństwa, obrzydliwy, niewolniczy odruch uniżoności wobec księdza, jaki do dziś jeszcze zdarza się u starszych ludzi. Skończy się zabobonna wiara w moc obrazków i święconej wody, skończy się bulgot nienawiści o „dżenderach” i „seksualizacji dzieci”, w wykonaniu owładniętych obsesją seksualną pogromców masturbacji. Skończy się też kult Jana Pawła II – te wszystkie szkaradne pomniki, te wszechobecne nazwy. To zniknie jak senna mara. Za dwie, może trzy dekady – po ciężkiej walce, w której Watykan i jego ludzie w Polce będą bronić do upadłego każdego przywileju i każdego dochodu. A że przy okazji z moralnego bagna coś tam może na końcu dobrego wyrośnie, to już inna sprawa." Jan Hartman zapiski nieodpowiedzialne.
2020-05-18 18:42:30
donekT: krzysiu+ pogromca ciemnoty, Szkoda, że nie napisałeś jeszcze, że JPII znałeś osobiście... Do dzisiaj nie nadrobiłeś zaległości i nie przeczytałeś eseju Frédéric Martel "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie", którego co bardziej soczyste "wybiórcze" fragmenty zdarzało Ci się już cytować na tym portalu. Martel pochyla się nad poszczególnymi pontyfikatami, począwszy od okresu Soboru Watykańskiego II i postać Jana Pawła II bynajmniej nie jest przedstawiona w żaden sposób negatywnie, wprost przeciwnie. Okres JPII przez Martela jest krytykowany przez wzgląd na współpracowników JPII, mowa o Angelo Sodano i zwłaszcza o Stanisławie Dziwiszu, na którym Martel nie pozostawia suchej nitki... To właśnie współpracowników JPII Martel wini za ciemniejsze strony okresu JPII. Co więcej, Martel przedstawia, w jaki sposób była finansowana "ANTYKOMUNISTYCZNA" rzekoma opozycja w Polsce w latach 80. XX w. i wskazuje źródła, skąd pochodziły pieniądze. Temat co prawda znany, Martel nic nowego nie odkrył, choć wielu jeszcze nie jest uświadomionych.
2020-05-18 18:53:22
donekT: krzysiu+ pogromca ciemnoty, to co próbujesz przedstawić, jako niby własne przemyślenia, w rzeczywistości stanowi kopię twierdzeń niejakiego Stanisława Obirka, który KK postrzegał przez pryzmat lat 80. XX w., kiedy ta instytucja była promowana przez tak nazywaną "ANTYKOMUNISTYCZNĄ" niby opozycję, plebania kojarzyła się z odpowiednim statusem społecznym, fantami z Zachodu i INNYM ŚWIATEM. W realiach okresu późniejszego, kiedy drogi poszczególnych frakcji tej "ANTYKOMUNISTYCZNEJ" niby opozycji zaczęły się rozmijać, zachodnie produkty i styl życia coraz bardziej były na wyciągnięcie ręki nawet dla przeciętnego Kowalskiego, Kościół stopniowo tracił swoją pozycję. Wówczas właśnie tacy jak Obirek, u których intencje społeczne przeważały nad wiarą, postanowili zmienić front...
2020-05-18 18:55:49
donekT: krzysiu+ pogromca ciemnoty, do ciekawych autorytetów się odnosisz, dobranych wedle odpowiedniego klucza... dla odpowiedniego rodzaju odbiorców...
2020-05-18 20:44:57
jasper: To JP II zatwierdzil Kodeks Prawa Kanonicznego, ktory nie wymuszal surowych kar za wykorzystywanie seksualne dzieci przez ksiezy. Przez caly okres pontyfikatu nie zniosl tajemnicy papieskiej chroniacej przestepstwa seksualne duchownych. Dekret JP II znany pod nazwa Sacramentorum sanctitatis tutela (Ochrona swietosci sakramentow) zatwierdzal przepis, ze „sprawy tego rodzaju objete sa sekretem papieskim”. Nie wprowadzaly one zapisu o wykluczaniu pedofilii w sutannach z kaplanstwa. A wlasnie chronienie przestepstw pedofilskich ksiezy - papieska tajemnica wobec nieletnich, bylo jednym z najciezszych zarzutow wobec Watykanu. Wprawdzie apelowal, aby KK pochylil sie nad problemem pedofilii wszelkimi srodkami z tym, ze najwazniejszym z nich powinna byc modlitwa ! , ale bardziej za „ zblakanych” pasterzy anizeli za ich ofiary. Tyle i az tyle !!!
2020-05-18 21:16:43
donekT: krzysio+ jasper, POLSKA JEST PAŃSTWEM ŚWIECKIM, gdzie przestrzegana jest zasada rozdziału związków wyznaniowych od państwa. Od ścigania przestępców i wymierzania im adekwatnej kary jest PAŃSTWO. Czyni się to na podstawie powszechnie obowiązującego PRAWA KARNEGO (MATERIALNEGO, PROCESOWEGO, WYKONAWCZEGO). Prawo Kanoniczne jest wewnętrznym prawem KK, które jest przeznaczone do użytku wewnętrznego tej instytucji, nie ma charakteru powszechnego. krzysio+ jasper, przedstawiasz ZAKŁAMANY obraz rzeczywistości.
2020-05-18 21:20:12
donekT: ... Przestępstwo, o którym krzysio+ jasper piszesz, dotyczy osób o różnej płci, różnej kondycji społecznej. Ograniczanie jego postrzegania do konkretnej grupy osób (STYGMATYZACJA), często wbrew statystyce, stanowi ZAKŁAMANIE i manipulację.
2020-05-18 21:29:59
donekT: Tymczasem jak się okazuje, jeszcze za słusznie minionego systemu, INSTYTUCJA PAŃSTWOWA, która miała co do zasady stać na straży przestrzegania prawa, porządku i bezpieczeństwa, wielokrotnie miała wiedzę i nawet DOWODY, dotyczące obrzydliwego, zbrodniczego procederu poszczególnych przestępców. Niestety wówczas nie reagowano i przestępcom INSTYTUCJA PAŃSTWOWA pozwalała kontynuować ich zbrodniczy proceder. Tego rodzaju postawa była powielana w latach 90. XX w. już za III RP, a konsekwencje są widoczne do dziś. Należy postawić kwestię zasadniczą, czy to czasem nie słabość INSTYTUCJI PAŃSTWA, BRAK OBYWATELSKICH INSTYTUCJI KONTROLI i SŁABOŚĆ lub BRAK SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO stanowi podstawę pod skalę procederu, przynajmniej w przypadku Polski. Obarczanie przywódcy konkretnego państwa, o sytuację w innych krajach np. w Polsce, stanowi nadużycie, ZAKŁAMANIE i manipulację.
2020-05-18 21:54:41
krzysztof.nm: p.s. przyrównanie moich komentarzy do tekstów prof. Stanisława Obirka, choćby tak jak w tym przypadku kompletnie wydumane, dawałoby mi wiele satysfakcji z uwagi na osobę SO, gdyby tego i d i o t y z m u autorem nie był donek/bronek/politykier/farorz itede, pospolity lokalny błozen i zakompleksiony mitoman - pozostaję więc z uśmieszkiem politowania ㋡
2020-05-18 22:01:28
donekT: krzysiu+, znowu "argumentów" zabrakło? Który to już raz? Pomińmy, jak bardzo rzekomo Twoje wypowiedzi faktycznie zostały sklecone, właśnie przez Ciebie.
2020-05-18 22:04:24
Pogromca pogromców i cwaniaczków: A u psychiatry już byłeś? Strasznie słaba osobowość skoro jeden "młody ksiądz" tak potrafi ci namącić. Zmień kościół i tyle
2020-05-18 22:20:12
krzysztof.nm: p.s.2 - a to już wprawdzie nieduża, ale realna satysfakcja - nawet pogromca samego siebie się zapoznał...シ [z góry dziękuję za zieloną łapkę, czerwonych pilnują tu spece podobni jak w radiowej trójce ci od legalizowania wyników głosowań na listę przebojów シシシ]
2020-05-18 22:21:50
jasper: Tak na chlopski rozum, kto odpowiada za korporacje w ktorej dzieje sie zle. Za korupcje, niescislosci czy malwersacje majace tam miejsce ? Kto ponosi wieksza odpowiedzialnosc szef tejze czy zwykly pracownik ? A ci co wiedza, tylko dla dobra korporacji nic nie robia, nie sa czasem wspolodpowiedzialni ?
2020-05-18 22:43:50
donekT: krzysiu+ jasper-Q, Twój Chłopski rozum coś szwankuje, PRAWO KARNE jest domeną PAŃSTWA. Gdyby każdy szef korporacji zajmował się sferą penitencjarną, mielibyśmy do czynienia ze SPOŁECZEŃSTWEM STANOWYM (FEUDALNYM), a nie ze SPOŁECZEŃSTWEM DEMOKRATYCZNYM. Nie wspominam już konsekwentnej kolizji proponowanej przez Ciebie krzysiu+ jasper sytuacji z zasadą sprawiedliwości.
2020-05-18 23:00:56
donekT: Co więcej, w PAŃSTWIE DEMOKRATYCZNYM mamy do czynienia z odpowiedzialnością INDYWIDUALNĄ, jeżeli mowa o prawie karnym. Odpowiedzialność zbiorowa, jaką Ty krzysiu+ jasper-Q proponujesz, jest charakterystyczna dla tendencji TOTALITARNYCH.
2020-05-18 23:32:00
jasper: Zaslepienie wiara w ksiezy a nie w Boga skutkuje takim podejsciem do ukrywania zbrodniczego wykorzystywania dzieci przez duchownych. To tez dzieki takim donkom vel bronkom, pogromcom ludzi uczciwych & co. A ksieza ( nie wszyscy) jak im niewygodnie, to sa takimi samymi grzesznikami jak my, jak im wygodnie to unosza sie 2 metry nad ziemia, bo uwazaja sie za wybrancow Pana.
2020-05-19 00:16:56
donekT: krzysio+ jasper, Wszyscy SĄ GRZESZNIKAMI! Nie myl porządku WYZNANIOWEGO ze ŚWIECKIM. Nie każdy grzech stanowi przestępstwo w myśl prawa państwowego, nie każdy czyn prawnie dopuszczony jest dobry w myśli norm wyznaniowych. Oddaj Bogu co Boskie a Cesarzowi, co Cesarskie.
2020-05-19 09:31:33
jasper: donek vel bronek vel politykier & co., chce przypomniec, ze dekret „Sacramentorum sanctitatis tutela” nie byl poswiecony problemowi przestepstw seksualnych duchowienstwa wobec maloletnich. Byl poswiecony ochronie – jak sam tytul wskazuje – swietosci sakramentow. Do tego „ Crimen Sollicitationis”, ktora nakladala na ofiary i swiadkow nakaz zachowania tajemnicy. Co znamienne, JP II nigdy nie wydal lokalnym episkopatom zalecenia, aby o przestepstwach ksiezy zawiadamiac organy scigania. Nakaz taki narzuca w niektorych krajach prawo panstwowe a w Polsce dopiero od 2017 ( choc efektow nie widac ! ) bo przedtem KK mial wolna reke w ukrywaniu tego typu przestepstw przed organami panstwa i JP II mial tego pelna swiadomosc ! Dlatego nie rozumiem twojej hipokryzji zdania - „ Oddaj Bogu co Boskie a Cesarzowi, co Cesarskie”. To sie kupy nie trzyma. Przestepca nie wazne czy w sutannie czy bez podlega jak najwyzszej karze tu i teraz a organizacja, ktora za wszelka cene chce go kryc, jest wspolwinna. I Koniec ! Przypiminam, ze ksieza to nie swiete krowy a Kosciol to nie Bog, tylko instytucja !
2020-05-19 17:09:57
donekT: krzysiu+ jasper-Q, Lepiej wykaż, w jaki sposób dokumenty wydane przez organizację o charakterze wyznaniowym mają wpływ na POLSKIE PRAWO KARNE, powszechnie obowiązujące, to znaczy, że dotyczące wszystkich. Zdaje się, iż INSTYTUCJE PAŃSTWOWE w 2012 nie wykonały EKSTRADYCJI Romka Polańskiego do USA, wbrew obowiązującemu prawu. Od Ścigania przestępstw, są ORGANY ŚCIGANIA, które dawniej niejednokrotnie tuszowały dowody i nie podejmowały interwencji, często w celach politycznych, a nawet partyjnych. krzysiu+ jasper, ewidentnie widać co szwankuje i gdzie jest symboliczny pies pogrzebany. INSTYTUCJE PAŃSTWOWE W POLSCE SĄ ZA BARDZO UPARTYJNIONE i realizują interesy poszczególnych PARTII, a nie PAŃSTWA! W Polsce każdy biskup jest OBYWATELEM POLSKIM i w zakresie PRAWA KARNEGO podlega PRAWU PAŃSTWA, a nie organizacji wyznaniowej. To, co sobie organizacje wyznaniowe czynią wewnątrz, jest poza zainteresowaniem ŚWIECKIEGO PAŃSTWA, w granicach, o ile nie zostają naruszone PRAWA CZŁOWIEKA i OBYWATELA. W świetle PRAWA PAŃSTWOWEGO, uregulowania PRAWA KANONICZNEGO nie mogą w żaden sposób BYĆ TRAKTOWANE JAKO KARA, ponieważ nie stanowią KARY w myśl PRAWA KARNEGO. Polska jest PAŃSTWEM DEMOKRATYCZNYM, a nie PAŃSTWEM FEUDALNYM, jak krzysio+ jasper próbuje nam fałszywie przedstawić. krzysio+ jasper Oddaj Bogu co Boskie a Cesarzowi, co Cesarskie!
2020-05-19 17:10:42
donekT: krzysiu+ jasper, ewidentnie widać co szwankuje i gdzie jest symboliczny pies pogrzebany. INSTYTUCJE PAŃSTWOWE W POLSCE SĄ ZA BARDZO UPARTYJNIONE i realizują interesy poszczególnych PARTII, a nie PAŃSTWA! krzysio+ jasper Oddaj Bogu co Boskie a Cesarzowi, co Cesarskie!
2020-05-19 18:51:23
jasper: donek vel bronek, oddaj auto Rydzykowi i bedzie po krzyku! Bezdomni juz to zrobili ... oddaj boskiemu cysorzowi !
2020-05-19 20:17:52
donekT: krzysio+ jasper, Cesarz zawsze jest ŚWIECKI, przymiot BOSKOŚCI przynależy tylko ISTOCIE NAJWYŻSZEJ! Wskaż mi inną kulturę istniejącą na globie, poza powstałą na bazie Chrześcijaństwa Kulturą Europy, którą rozdzieliła sferę RELIGII od sfery ŚWIECKIEJ. Tylko to gwarantuje skuteczną zaporę przed TOTALITARYZMEM.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: