Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

100-lecie podziału administracyjnego Cieszyna. Wspólny głos Staszkiewicz i Hřebačkovej

31 lipca 1920 roku, na mocy postanowień Konferencji Ambasadorów w Paryżu, dokonano podziału Śląska Cieszyńskiego między Czechosłowację a Polskę. W setną rocznicę tamtych wydarzeń burmistrzyni Cieszyna Gabriela Staszkiewicz i starostka Czeskiego Cieszyna Gabriela Hřebačkova napisały wspólne listy, w których odnoszą się do tej trudnej historii.

Poniżej zamieszczamy pełną treść obu listów:

Szanowni mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, nasi zwolennicy i przeciwnicy!

Zwracamy się do Was, w okolicznościach wspólnego upamiętnienia 100- lecia administracyjnego założenia Czeskiego Cieszyna oraz kontrowersji, jakie nasze świadectwo może wywoływać. Dla większości mieszkańców naszego regionu wydarzenie to było tragiczne, stanowiąc do dziś temat tabu, blokujący nas przed pełną integracją. Przez lata stało się to powodem chowania się za bolesną prawdą historyczną, uniemożliwiającą pogłębiony dialog między miastami i jego włodarzami.

Dziś stajemy we dwie, nie tylko formalnie reprezentując szerokie grono naszych wyborców po polskiej i czeskiej stronie Olzy, ale też jako zwykłe sąsiadki i obywatelki Europy. Jesteśmy przekonane o tym, że o ile prawda historyczna wybroni się faktami i datami, o tyle prawdę międzyludzką można obronić jedynie gestami. Te dwie logiki rządzące historią musimy zacząć od siebie oddzielać, aby przyszłość uczynić bardziej czytelną dla siebie samych i przyszłych pokoleń.

Przed nami bowiem otwiera się szansa powrotu do jedności miasta, jakiej nie widziało ono od 100 lat. Nie tylko w naszych sercach i rozumach, ale przede wszystkim na naszych oczach dojrzewają wartości wolności i dobra wspólnego. Widać to w realizacjach licznych projektów transgranicznych, inicjatywach oddolnych i odgórnych, postawach ludzkich i międzyludzkich, odważnych wizjach na przyszłość i pracy u podstaw, która je uprzedza.

Dziś kontynuujemy starania naszych poprzedniczek i poprzedników, realizując marzenia tych, którym odebrano część miasta przed stu laty, jak i tym, którzy wierzą w jego jedność. Nie możemy dłużej być zakładnikami historii, ani historia nie może być zakładniczką naszych interpretacji. Dlatego zdecydowałam się na udział w trudnych dla nas obchodach, otwierając wraz z Burmistrzynią Czeskiego Cieszyna nową perspektywę patrzenia na samych siebie i siebie wzajemnie.

Gabriela Staszkiewicz
Burmistrz Cieszyna

Historia każdego narodu, zupełnie obojętne jakiego, sprawia, że uświadamiamy sobie, że łzy szczęścia i radości nieodzownie przeplatają się ze łzami smutku i rozpaczy. Tak to jest i w przypadku Śląska Cieszyńskiego.

Ważne jednak jest, by skupić się na dniu dzisiejszym, budując wspólną przyszłość. Przyszłość opartą na fundamentach dobrych czesko-polskich i polsko-czeskich stosunków. Na takich fundamentach, kiedy ludzie nie chcą się kłocić, a chcą współpracować, żyć razem, uświadamiając sobie, jakim ewenementem w skali europejskiej i światowej Czeski Cieszyn i Cieszyn są. Uważam, że to powinniśmy sobie uświadomić i to wykorzystać, a pomnik przed muzeum odbierać tylko jako część historii, którą nikt z obecnie żyjących ludzi nie spowodował.

Na co jednak mamy wpływ? Na to, w jaki sposób każdy z nas kształtuje szacunek i stosunek do drugiego człowieka, czy staramy się o wzajemne pojednanie i dobroć między ludźmi. Bo to jest w rękach każdego z nas. I jak mówi stare przysłowie: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. O tym należy pamiętać.

Gabriela Hřebačková
Burmistrz Czeskiego Cieszyna

Warto również wspomnieć, że od wtorku (28.07) przed Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie stoi pomnik przedstawiający słup graniczny, który sto lat temu podzielił region. Konstrukcja wzbudza bardzo duże kontrowersje po obu stronach Olzy - szerzej na ten temat pisze "Głos. Gazeta Polaków w Republice Czeskiej": Chichot historii

KR/cieszyn.pl

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

47
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-31 14:58:56
czesil: W języku polskim nie pisze się Hřebačkovej tylko Hřebačkowej. Tak samo nie pisze się Hřebačkova tylko Hřebačkowa.
2020-07-31 15:21:35
gocha72: Jak skomentować uroczyste odsłonięcie czeskiego słupa przez burmistrzynie-wstyd,hańba i naplucie w twarz polakom z Zaolzia w dniu rocznicy ich zaboru przez czechy.Nie wystarczyło pani że podzieliła już mieszkańców Cieszyna?
2020-07-31 15:21:37
gocha72: Jak skomentować uroczyste odsłonięcie czeskiego słupa przez burmistrzynie-wstyd,hańba i naplucie w twarz polakom z Zaolzia w dniu rocznicy ich zaboru przez czechy.Nie wystarczyło pani że podzieliła już mieszkańców Cieszyna?
2020-07-31 15:34:44
tom lem: ... tak to wygląda, gdy gosposia rządząca ratuszem zabiera się za naprawę stosunków międzynarodowych. Najlepszym obrazem rządów tej pożal się Boże władczyni, jest zdolność naprawy ratuszowej iglicy;-)
2020-07-31 17:57:02
666: Słup który łączy :D
2020-07-31 18:00:38
Edward_Sanetra: Granica na Olzie była rozsądnie ustanowiona - po pierwsze naturalna, po drugie kompromisowa, na koniec skuteczna (pomijając idiotyzm aneksji Zaolzia w '38) - dziś po wejściu obu państw do Schengen z wcześniejszego podziału między dwa państwa korzystają i Czesi, i Polacy, obie części miasta i regionu wzajemnie się wzbogacają, kulturowo i ekonomicznie, a dla współczesnych przypadek podziału może być przestrogą ku czemu prowadzi słabość dyplomacji i licha pozycja na arenie międzynarodowej, bo to one de facto przesądziły o granicach - no i rzecz jasna wszelkie podobne dywagacje mają znaczenie jedynie dla historyków i fanatyków szowinizmu po obu stronach, tutejsi mieszkańcy, po naszymu ci "tu stela", od wieków byli doświadczani ale i przystosowani do zawirowań wywoływanych polityką, potrafili dla dobra najważniejszego - swych rodzin, dzieci, chleba na stole - przeistaczać się gładko z poddanych cysorza w rodowitych Czechów, Słowaków, Polaków, Ślązaków albo Niemców, machać gdy sytuacja od nich tego wymagała flagami w różnych barwach, najczęściej bez specjalnej ideologicznej motywacji, ale właśnie dla chleba, Panie, dla chleba... język polski czy czeski w tej czy tamtej wiosce były spuścizną pragmatyczną, a nie ideologiczną, prawdziwy ferment zaczęli siać tu dopiero fanatyczni politykierzy spod polskich, czeskich czy niemieckich sztandarów - inna sprawa, że od połowy XIV wieku ziemie te w całości były pod panowaniem króla czeskiego, później cesarza A-W, nigdy nie znajdowały się pod zaborami, Śląsk Cieszyński w XIX i XX wieku był regionem w całym cesarstwie bodaj najbardziej przemysłowo rozwiniętym, odsetek analfabetyzmu bardzo niski, kilkuprocentowy, kiedy na pozostałych terenach dzisiejszej RP ale i dawnego cesarstwa sięgał nawet kilkudziesięciu procent, swą charakterystyką i możliwościami pasował do Polski jak nie przymierzając świni krawat, dostał się "nam" w sumie i tak niezły kawałek, a mieszkańcy regionu po dziś dzień z sentymentem czasy panowania cesarza Franciszka Józefa wspominają, i po dziś dzień ta ziemia i jej mieszkańcy, obyczaje, systemy wartości różnią się pod wieloma względami zdecydowanie od tych "z Polski" jak tu się mawia na to, co na północ od Bielska, poczucie dumy z dziedzictwa historii i tradycji wyrażają także dość często widoczne nalepki na autach z charakterystycznym złotym orłem na błękitnym tle i napisem "Księstwo Cieszyńskie" - to najbardziej chyba wyznaniowo zróżnicowany region Polski, z największym skupiskiem ewangelików ale i z wieloma innymi wspólnotami protestanckimi, pięknie położony, z dobrą infrastrukturą, zamożny, z bogactwem tradycji i wartości, to wszystko zawdzięcza raczej swej przeszłości sprzed 1914 niż RP - wreszcie co najważniejsze żyje się tu bardzo dobrze, a sam Cieszyn jest miastem o wyjątkowej w skali Polski urodzie i niezwykle urokliwym klimacie, zaś Jaromir Nohavica i jego piosenki to jak wisienka na wspaniałym cieszyńskim torcie.
2020-07-31 19:01:14
ciotka matylda: @Edward_Sanetra Dziękuję za skondensowany rys historyczny naszej pięknej Ziemi Cieszyńskiej. Zaś za Jaromira Nohavicę duży plus i przy okazji podwójny rum:-). ....( To taka mała prywata od fana J.Nohavicy)
2020-07-31 21:14:56
Wiederholec: Pani Staszkiewicz dała się ograć jak małe dziecko. Czesi pokazaliście jak się prowadzi politykę zagraniczną.
2020-07-31 21:26:22
czesil: Edward_Sanetra - pierwsze zdanie i już ręce opadają "Granica na Olzie była rozsądnie ustanowiona"!!!
2020-07-31 21:38:52
nugrud: Jako miłośnik historii nie przemawia do mnie kompletnie argument, że granica na Olzie była rozsądna, bo naturalna - równie naturalna byłaby na Ostrawicy czy Białej. A odrodzenie narodowe i emancypacja miejscowych Polaków to nie był jakiś "nowy zły ferment" ani szowinizm. Aż mi się przypomina hasło miejscowych Niemców i Ślązakowców, którzy w działaczach narodowych typu Stalmach, Michejda, Londzin itd. widzieli "Hetzpolen" którzy naruszali pradawne "Schlesischer Frieden" - jasne, wcześniejszy stan, kiedy tego ruchu tu nie było, to Niemcy, choć w mniejszości to praktycznie wszystko spokojnie bez opozycji dyktowali a germanizacja postępowała. To było dla nich bardzo wygodne.
2020-07-31 22:10:34
Edward_Sanetra: @nugrud, czesil - proszę jeszcze raz przeczytać dwie pierwsze linijki tekstu: rozsądna bo 1. naturalna, 2. kompromisowa, 3. skuteczna - ale tak jak wspomniałem, takie dywagacje jedynie "miłośników historii" lub szowinistów mogą ekscytować - mnie nie, ja tu tylko mieszkam od urodzenia... :)
2020-07-31 22:30:44
w.s.b: Kto wybrał Radę Narodowa Księstwa Cieszyńskiego? Gdzie majątek Komory Cieszyńskiej?
2020-07-31 22:30:55
Wiederholec: „Za chwilę przekroczycie Olzę, skazaną w ciągu długich lat na upokarzającą służbę rzeki, oznaczającej granicę nie istniejącą ani w sercach tych, co oba jej brzegi zamieszkują, ani w sercach całego narodu polskiego” - marszałek Edward Śmigły-Rydz. 02.10.1938r.
2020-08-01 07:05:19
krzysztof.mm: taa... "Śmigły" Rydz, hahaha - już większej niego p o r a ż k i historii Polski tamtego okresu nie można było przywołać - to przez takie jak on i jemu podobne m i e r n o t y, mocne w gębie i pierwsze do ucieczki z pola walki, Polska dała wielkiej d^upy we wrześniu '39 - to faktycznie w sam raz dobry wzór i patron dla dzisiejszych głośno o swym patriotyzmie poszczekujących i wstających non stop z kolan kundelków, mieszańców rasy tchórzy i zakompleksionych nieudaczników
2020-08-01 07:43:13
tom lem: te ... inwektywy to tylko spod palca rasy panów mogły zostać wygrzebane. To tak apropos, wzorów do naśladowania;-)
2020-08-01 08:25:03
tom lem: ... trzeba być kompletną ignorantką, by uczestniczyć w takim "wydarzeniu"//https://www.facebook.com/live.glos/videos/2614163218797829//Gosposi marzy się międzynarodowa kariera?
2020-08-01 08:54:42
nugrud: @Edward_Sanetra No dobra, bycie 'tu stela' czy ewangelikiem to też spuścizna pragmatyczna, z czasem przeminie, bo już przemija, mimo że po 1989 odrodziła się na to moda. Moja matka, rodowita tutejsza ewangeliczka za komuny dostawała przepustki do Czechosłowacji na odwiedziny groby przodków na Zaolziu - wykorzystywała je wyłącznie do robienia tam zakupów. Jak ją poprosiłem, żeby mi te groby pokazała, bo mnie ta historia i moi przodkowie interesują, to mnie wzięła za dziwoka. Tylko mnie się chciało w całej rodzinie przywrócić przerwane granicą więzy rodzinne, tylko po to żeby odkryć, że dla tych po drugiej stronie granicy też jest to już tylko ciekawostka. O sentymencie do czasów cysorza słyszę też tylko od miłośników historii i czytam w ulotkach dla turystów, a wzajemne wzbogacanie się kulturowe dzięki Schengen to dla mnie frazes. W praktyce dalej to tylko zakupy i zasłyszane czeskie słowa.
2020-08-01 08:55:09
czesiohill: czesil: a skąd to wziąłeś, że Hřebačkova pisze się Hřebačkowa? Po polsku by było Hrzebaczkowa. Ta pani nazywa się Hřebačkova. Tak ma w dokumentach. I czeska odmiana to Hřebačkovej. Konsekwencja stosowania czeskiej pisowni. Albo Szwarceneger, albo Schwarzenegger. Po polsku będziemy odmieniali, po niemiecku już chyba nie. Może jakiś lokalny p. Bralczyk się wypowie?
2020-08-01 09:59:32
czesiohill: nugrud: zgodzę się z Tobą, chociaż nie do końca ;-) Dla mnie Śląsk Cieszyński, Ziemia Cieszyńska, Ustroń - to jest Dom. Tu Mama i Pani Sąsiadka pięknie mówiły gwarą. I ja też mówię. Na prowadzonych przeze mnie szkoleniach pytam, czy mogę mówić gwarą. To jest mój Język. Bycie "Tu stela" przeminie. Masz rację. Tylko czy muszę się tego wyrzec w imię "nie bycia pragmatycznym"? Pytanie, czy bycie lokalnym patriotą to moda. Czy podkreślanie "Jo je stela" to moda? Modne jest być wytatuowanym - tak ono jest wieczne - sczeźnie dopiero wraz z nosicielem. Dla mnie obrzydliwe, dla innych trendy. Uważasz, że patriotyzm lokalny to ten sam tygiel? Może stańmy się od razu "Podbeskidzianami", bo to ostatnio, w czasie wizyt przedwyborczych, modne. Twoja Mama jadąc na Czechy, wykorzystując praktycznie jedyną możliwość uzyskania przepustki na zakup lepszych (tak lepszych) lub tylko tam dostępnych towarów robiła to też dla Ciebie. To była furtka, z której korzystali potrzebujący, a o której doskonale wiedzieli wydający przepustki. Nie rozumiałeś, i dlatego mama nazwała Cię dziwokym. Ostatnio wpadł mi w ręce podręcznik napisany w języku polskim z czasów austriackich. Na ostatniej stronie był hymn "Boże chroń cesarza". Po polsku. Od razu w głowie "się zaśpiewało" na melodię znaną z "CK dezerterzy". Maniak? Nie, skojarzynka kulturowa, rozweselone oczy, uśmiech na gębie. Według Ciebie, to frazes. Może masz rację, a to ja jestem nienormalny.
2020-08-01 11:33:25
Edward_Sanetra: @nugrud: kto widzi świat z perspektywy Kauflandu czy Biedronki rzeczywiście może odnieść takie jak ty wrażenie, że Czesi tylko na zakupy do Cieszyna i na tym się kończy Schengen i wzajemne korzyści - tymczasem setki polskich firm działa w RCz, tam są zakładane i tam Polacy robią interesy, każdy z nas zna kogoś albo i kilku, którzy do Czech do pracy jeżdżą, nasi posyłają swoje dzieci do przedszkoli i szkół za Olzą i odwrotnie, kupują albo wynajmują mieszkania za rzeką jedni i drudzy, młodzi się transgranicznie pobierają, Polacy także jeżdżą za Olzę na zakupy, wystarczy chwilę postać przy kasie w Billi by się o tym przekonać, ja sam odkryłem świetny chleb w piekarni U Sikory na rynku w CzC, zaś moja znajoma stamtąd nie może się nachwalić bagietek z 'drewnianego rynku', Czechy stały się atrakcyjnym kierunkiem turystycznym i nie dziwota, bo to kraina piękna i bogata w treści - co do przemijania, przemijać to owszem, przemijały - imperia, państwa, władcy, a "stelok" siedział i siedzi na swym skrawku ziemi i myśli wciąż głównie o tym jak wyżywić swoją rodzinę, zapewnić jej dach nad głową, w sposób oczywisty twoja mama jeżdżąc do CSRS na zakupy zachowywała się tak samo - i tak jest nie tylko u nas, na Śląsku Cieszyńskim, tak jest na całym bożym świecie (p.s. a twoje zainteresowanie historią rodziny czy mamy brak takich sentymentów, to już zupełnie inna historia)
2020-08-01 12:29:57
jasper: Ciekawe byloby uslyszec opinie drugiej strony czyli Czechow. Jak oni widza to z perspektywy 100 lat - choc starzykow coraz mniej a mlodzi tak jak w Polsce, zyja juz innymi problemami ...
2020-08-01 12:45:44
rainman: Co to za argument, że granica na Olzie jest naturalna skoro nie jest naturalną na całym odcinku Olzy. Na jakiej podstawie można powiedzieć, że kompromisowa? Również - co to za argument, że jest skuteczna (skoro inne mechanizmy sprawiły, że nie została zmieniona). Czy to "słaba dyplomacja i licha pozycja na arenie międzynarodowej" zdecydowały czy też osłabienie Polski przez bolszewicką inwazję? Uśmiech i oklaski burmistrza Cieszyna podczas odsłonięcia pomnika przyjmuję z politowaniem.
2020-08-01 13:08:51
Pepíík: Vážení, vedení Muzea Těšínská důstojně oslavilo ustavení hranice mezi Polskem a Československem před sto lety. Hraniční sloup je jednou z připomínek této historie, je krásný, nápaditý a elegantní. Stane se spolu s opravenou budovou Muzea turistickou atrakcí. Před 100 lety vznikaly nové státy, například Polsko a ČSR, a stanovily se jejich hranice. Nic míň a nic víc.
2020-08-01 13:17:11
Pepíík: Ne oliwci, ale atrakcí.
2020-08-01 15:37:54
Mach: Doceniam gest obu pań Gabrieli. Pragnę zauważyć, że wbrew temu co sugeruje tytuł artykułu to raczej dwugłos w sprawie rocznicy podzielenia Cieszyna niż głos wspólny- bo przecież to dwa listy. Skoro to 100 rocznica ustanowienia Czeskiego Cieszyna przez władze czechosłowackie to powód do radości z tego tytułu może mieć tylko jedna strona, a druga może ten fakt przyjąć do aprobującej wiadomości- ten słup to bolesne przypomnienie,że we wspólnej Europie ta granica pozostanie tak długo jak interesy narodowe będą przeważały nad interesami europejskimi- czyli nie musimy mydlić sobie oczu. Możemy jednak lokalnie wzajemnie poszukiwać obszarów do współpracy dopóki politycy z Pragi i Warszawy na to pozwolą i na ile pozwolą- przykład; ograniczenia związane z pandemią. Pomimo gestów obu pań w tych listach każda ze stron wzajemnie się pilnuje bacząc by się nie narazić swoim władzom centralnym no i lokalnym jastrzębią. ... Edwardzie, rozsądnie w tej sprawie by było zachować milczenie.
2020-08-02 13:31:05
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Wiadomo nie tej rangi uroczystość ale trochę przypomina to spotkanie Putina z Erdoganem w marcu br. W sali gdzie się spotkali raczej celowo umieszczono złoty zegar, zwieńczony brązową rzeźbą przedstawiającą wojska rosyjskie przekraczające góry Bałkanów w czasie X wojny rosyjsko-tureckiej (1877-78). Konflikt zakończył się upokarzającą porażką Imperium Osmańskiego. W jego wyniku straciło ono władzę nad prawie całym Półwyspem Bałkańskim. W tej samej sali znajdował się też posąg przedstawiający Katarzynę Wielką. Caryca prowadziła z Turkami dwie zwycięskie wojny, w czasie których Rosja uzyskała m.in. Krym i południową Ukrainę oraz pozbawiły ich wpływów w Gruzji. W Czeskim Cieszynie niemal kopia tego wydarzenia. Poraża ignorancja co do podstawowej wiedzy o historii swojej Małej Ojczyzny. No ale czegoż się było spodziewać. Blamaż wizerunkowy i kompromitacja Pani Burmistrz oczywista, choć niektórzy sugerują że nie wiedziała. Owszem wiedziała i nawet dumna jest z tego na swoim profilu fb. Jak ktoś tam trafnie zauważył uciekanie w genderową narrację, która ma nas obecnie przekonać do tego, że nie stało się nic złego jest w najlepszym przypadku próbą wykorzystania pewnej ideologii do przykrycia ewidentnego blamażu. Nie pomoże wówczas późniejsze usprawiedliwienie, bo po latach nikt go nie zapamięta. Tłumaczą się winni a tak należy odczytać tłumaczenie się Pani Burmistrz z całej wpadki. Ciekawe że aktywiści LGBT nie machali tęczowymi flagami z okien i inne pajace nie klepały się po genitaliach jak to miało miejsce w Warszawie.
2020-08-02 20:41:18
krzysztof.mm: schował zakuty łeb pod wiadrem i poszczekuje, chamowaty gieroj
2020-08-02 20:41:41
krzysztof.mm: a ta idiotyczna teza, że gdyby nie aneksja Zaolzia w '38 to Hitler doszedłby w '39 do Olzy to w sam raz dla zaocznej miernoty skrojona wizytówka, reszta trzyma poziom
2020-08-02 21:31:41
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Porażający brak wiedzy historycznej. I taki śmie kogoś jeszcze pouczać i chwalić się że tatusiowie utrzymywali darmozjada i studia opłacali. Wywalona kasa. Ale tak, wiemy jak w tamtych czasach poniektórzy zdobywali swój wymarzony "dyplom". A co do tezy przyjrzyjmy się faktom. "Po aneksji Sudetów Niemcy przystąpili do realizacji planu podporządkowania całego terytorium czechosłowackiego. W marcu 1939 roku Emil Hacha, prezydent Republiki Czecho-Słowackiej został wezwany do Berlina, gdzie spotkał się z przywódcą III Rzeszy Adolfem Hitlerem. W trakcie spotkania zmuszono go do podpisania dokumentu, na mocy którego Czechy, Morawy i Śląsk Czeski miały zostać zajęte przez siły niemieckie, a z okupowanych ziem został utworzony Protektorat Czech i Moraw". O jakim Śląsku Czeskim zatem mowa krzysztofku? "W tym samym czasie niezależność proklamowało Państwo Słowackie, na którego czele stanął sprzyjający niemieckim nazistom ks. Josef Tiso".
2020-08-02 21:36:49
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Powiedz jeszcze że nie wiedziałeś że w 1929 r. np na Łucynie była granica gdzie z jednej strony stali polscy pogranicznicy a z drugiej wspólnie niemieccy z żołnierzem Protektoratu? Powiedz nam gdzie w takim razie przekraczali granicę z Polską 1 września żołnierze niemieccy gieroju?
2020-08-02 21:37:25
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Miało być w 1939 r
2020-08-02 21:37:48
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Powiedz jeszcze że nie wiedziałeś że w 1939 r. np na Łucynie była granica gdzie z jednej strony stali polscy pogranicznicy a z drugiej wspólnie niemieccy z żołnierzem Protektoratu? Powiedz nam gdzie w takim razie przekraczali granicę z Polską 1 września żołnierze niemieccy gieroju?
2020-08-02 21:55:32
krzysztof.mm: chamowatych i d i o t ó w nie sieją, na zaocznych produkują - tobie na rowerze kury szczać prowadzać, zakuty łbie - w 39 Hitler brał ile chciał, od Olzy aż po Bałtyk, i miał w d^upie pompowany dętą propagandą polski rząd, tchórza polskiego "naczelnego wodza", polską armię z tektury i polską obecność na Zaolziu
2020-08-02 22:25:13
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Przeczytaj sam swoje wpisy bo w tej złości kiedy cieknie ci piana zapomniałeś o myśleniu. Sam poddawałeś w wątpliwość "...teza, że gdyby nie aneksja Zaolzia w '38 to Hitler doszedłby w '39 do Olzy to w sam raz dla..." a teraz piszesz zupełnie co innego. Beka z takiego ynteligenta...
2020-08-02 22:40:21
Mach: Polska , obecnie, mniejszość narodowa na Zaolziu , myślę, że ze smutkiem wczytuje się w tę wymianę opinii o podziale ŚC i związanych z tym uroczystościach ustanowienia z połówki Cieszyna, Czeskiego Cieszyna i postawienia przy tej okazji pomnika w formie słupa granicznego. Jakoś nie mogę uwierzyć w tę symbolikę.Mogę przyjąć, że za przeszłość nie odpowiadają obecnie żyjący,natomiast za stawianie symboli-pomników już tak i nie sadzę ,że w imię budowania dobrych relacji transgranicznych należało do jego odsłonięcia zaangażować burmistrza ze wschodniej strony miasta, który musi mieć świadomość, ze patrzą na ten gest Polacy autochtoni od pokoleń, którym granica przeskoczyła nad ich głowami. a którzy nie uczestniczyli w tym wydarzeniu. Szacunek to wyczucie, to nie gwałcenie tożsamości drugiej strony . Ton listów to pocieranie ran wacikiem zanurzonym w spirytusie dla sporej części mieszkańców Zaolzia.
2020-08-03 06:42:07
tom lem: ... ojtam, ojtam "sporej części" - coraz mniej tych Zaolziaków. Obstali się jeszcze koło Jabłąkowa ale i tam praska władza prowadzi swoją politykę czehofilizacji, przez np. zakazanie obchodów Święta Gorola. Podobno z powodu koronowanego wirusa. Taka to polityka przyjaciół znad Wełtawy, która polaków z górniczej części Cieszyńskiego Śląska dawno wymieszała w blokowiskach z czechami, jak kluski w marmoladzie, by prowadzić rabunkową eksploatację pod polskimi siedliskami.
2020-08-03 17:25:02
krzysztof.mm: Machu, za czym ty płaczesz - za Austryją czy za hańbą '38-go? - zamiast biadolić ciesz się, że dziś granicy de facto nie ma, po stu latach zawirowań, wojen i podziałów jest nie tylko szansa, ale i realnie dziejące się jednoczenie obu stron rzeki - a zjednoczona różnorodność zawsze i wszędzie jest na plus, mierzi jedynie cynicznych drani co na podziałach chcą coś ugrać
2020-08-03 18:33:47
Mach: Edwardzie-Czesi są u siebie, więc stawiają sobie takie pomniki jakich mają artystów. Ich artyści i ich sztuka.Może to być słup graniczny- przy okazji rocznicy 100 lecia podziału Cieszyna i obchodów 100 rocznicy Czeskiego Cieszyna. Jako mieszkaniec wschodniej strony nie mam nic do tego. Symbolem wejścia do strefy Schengen było przecięcie przez ówcześnie pełniących funkcje burmistrzów granicznego szlabanu- i ten symbol, był wymowny i jednoznaczny -obie strony dały wyraz, że nie chcemy granicy. Uczczenie 100 rocznicy miasta Czeskiego Cieszyna, czeskim słupem granicznym odsłanianym wespół przez burmistrza wschodniej części starego bo o tysiącletniej historii Cieszyna jeśli w symbolice miało być gestem pojednania jest groteskowe. W symbolice słupy graniczne kojarzą się z podziałami i w tym zakresie podzielam stanowisko Mariusza Wałacha -prezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Istotą jest by nie zapominać o tym ,że po drugiej stronie nadal mieszkają od zawsze Polacy a w 1910 r. wg. austriackiego spisu ludności polskojęzycznej było tam 92 % i ci ludzie tam nadal mieszkają(aktualnie ok. 39 000) i takim symbolem słupa granicznego zachwycać się nie będą. Pewnie nie będą także Edwardzie zachwyceni także twoją wypowiedzią ,że granica na Olzie została "rozsądnie ustanowiona". Jest coś takiego jak polska racja stanu- i lepiej w tym wypadku milczeć niż za wszelką cenę zabłysnąć z wiadomym skutkiem. Więc jeżeli chodzi o symbolikę zawsze jestem za rozcinaniem szlabanów granicznych niż za stawianiem słupów granicznych nawet jeżeli stawia się ich przed muzeami.
2020-08-03 20:05:19
Mach: Jeśli masz na myśli hańbę to patrz szeroko-i poczytaj o haniebnym mordzie 20 żołnierzy pułku wadowickiego w Stonawie 26 stycznia 1919 r- wg. dokumentacji ks. Krzystka,czy też bestialsko zamordowanym bracie gen. Hallera. Zatem wszyscy możemy uderzyć się w piersi- i o tym mówiły obie panie Gabriele- szkoda , tylko,że przy stawianiu czeskiego słupa granicznego a nie np. pod pomnikiem pomordowanych w Żywocicach czy też składając jednocześnie wieńce na grobach poległych w wojnie polsko-czeskiej, i w tym wypadku ton listów i ich wymowa kojarzyła by się jednoznacznie. Natomiast przy odsłanianiu "słupa"- wschodnia Gabriela dała ciała i nie wiem tylko czy świadomie.
2020-08-03 21:05:29
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Jeszcze tylko czekać kiedy Pani Burmistrzyni będzie składała kwiaty pod pomnikiem czeskiego gen Šnejdárka, który w 1919 r. dowodził wojskami czechosłowackimi podczas konfliktu zbrojnego na Śląsku Cieszyńskim. No i patrzcie dla takiego zawistnika krzysztofa/edwardasanetry odzyskanie Zaolzia w 1938 r. jest hańbą bo pewnie w wikipedii przeczytał pierwsze zdanie o negatywnej ocenie tego wydarzenia. Nie douczył się, nie przeczytał o czechosłowackiej napaści w styczniu 1919 r. Nie wiedział że Polska odzyskała etnicznie polskie piastowskie ziemie. Nie włączył wyobraźni i nie pomyślał o tym że dla wielu Zaolzian akt zajęcia stanowił dokonanie się sprawiedliwości dziejowej i odsunięcie zagrożenia wynarodowieniem. Gdyby tylko wiedział o tym że kilkaset lat wcześniej czeski król Jan Luksemburski postanowił upomnieć się o polskie dziedzictwo Wacława II. Gdy wojska czeskie oblegały Kraków do Opawy zostali wezwani przez Jana Luksemburskiego polscy książęta Bolesław niemodliński, Leszek raciborski, Kazimierz cieszyński, Władysław kozielsko-bytomski i złożyli Janowi Luksemburskiemu w dniach 18 i 19 lutego 1327 r. hołd jako królowi Polski i królowi Czech. Jan Luksemburski nie pytał książąt śląskich o zdanie tylko siłą narzucił swoją wolę i żądania. Czyli zrobił niemal to samo co zrobiła potem Polska w 1938 r. kiedy przedstawiono Czechosłowacji ultimatum.
2020-08-04 07:32:25
nugrud: Porównanie 1327 do 1938 to totalne nieporozumienie. Choćby źródła z XIV wieku nie pozwalają odtworzyć tak szczegółowo okoliczności i motywacji wszystkich aktorów, są to często tylko domysły. Do 1938 jest multum źródeł. Niedawno, bo 29.07.2020, na ox.pl był artykuł "Opowiedzą o wydarzeniach sprzed stu lat. Rusza projekt "Cieszyńskie drogi do Niepodległej" gdzie był wywiad z dr Grzegorzem Gąsiorem, który to wszystko chronologicznie i obiektywnie opisał. Tam było zero komentarzy, a szkoda, bo może niektórzy by się dowiedzieli czegoś nowego.
2020-08-04 11:10:19
tom lem: ... a je to//https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/117089086_2784169348354415_1809192773769723093_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=EsVy1GQQkHUAX-m6huJ&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=d8e1442eb82dea4f96f4e9ccdce1f736&oe=5F4CFC29//
2020-08-04 11:43:08
krzysztof.mm: machu, po pierwsze krzysztof jestem, jak już mamy być na ty - po drugie mam na myśli hańbę aneksji Zaolzia i piszę o tym jasno, niech się każdy sam za swoje haniebne czyny wstydzi a nie próbuje ich maskować wypominaniem innym - po trzecie słup jest historyczną pamiątką naszej wspólnej granicy, ustanowionej przez mocarstwa po I wojnie, nie ma sensu uważać by ktokolwiek a w szczególności GS 'dawały ciała' biorąc udział w jego odsłonięciu, które w dzisiejszej sytuacji jest de facto aktem łączenia a nie podziału, ostrzeżeniem przed tymi właśnie co chcą dzielić dla osobistych korzyści - a jeśli już o pomniki chcesz mieć pretensje, to bardzo łatwo przyczepić by się można i należało do stojącej po polskiej stronie 'ślązaczki', no ale po co? cyniczni politykierzy i bezrozumne łosie tylko na to czekają po obu stronach rzeki
2020-08-04 21:24:37
Mach: Krzysztofie.mm,ty ,tak naprawdę jesteś tu, na tym forum, więcej niż Bóg, który występuje jedynie w trzech osobach. Nie mam zamiaru być z Tobą na ty,więc nie pochlebiaj sobie. Odpisuję to Edwardowi Sanetrze to znów krzysztofowi mm- gdzie indziej nm i jeszcze gdzie indziej ja-nek i sporo innych nicków. Czy myślisz ,że jesteś kimś wyjątkowym, że chciałbym być z tobą na Ty?. Żałosne jest to pierwsze zdanie. Wstydzić się niby mamy za co ? Za historię i wyczyny sprzed 100 lat . Ty Chrystusem jesteś, że bierzesz grzechy tego świata na swoje ramiona? Czy tylko wstydzisz się za swoje haniebne czyny? Kogo zatem oskarżasz. Słup nie jest pamiątką historyczną ,bo nowym elementem wykonanym jak przeczytałeś przez artystę. Pamięcią historyczną natomiast są wydarzenia zarówno z 1919 r. ze Stonawy i zbrojny atak wojsk czeskich w 1919 r. jak i te z 1938 r. związane z aneksją Zaolzia przez wojaka polskie. Niby, my za co mamy się wstydzić? Co ty pleciesz.? Czeski słup graniczny niech odsłaniają Czesi. Co ma z tym wspólnego burmistrz Cieszyna, że gorliwie w jego odsłanianiu uczestniczy? Jesteśmy dorośli więc nie uprawiaj propagandy-słup graniczny symbolizuje podział i nie zaklinaj rzeczywistości . Czesi mają prawo do stawiania u siebie pomników jakie im tylko ich artyści wytworzą - są u siebie. Zatem nie odmawiaj Polakom prawa do stawiania własnych. Radziłem ci milczenie w tej sprawie- Ty jednak nie skorzystałeś z tej propozycji czy zatem to ty nie jesteś cynicznym politykierem łosiem ,który pod różnymi nickami prowokuje czytelników forum do kolejnych wypowiedzi? Dorzuć sobie z twoich różnych nicków parę rączek w górę a ja z lubością popatrzę na te rączki czerwone pod moim tekstem.
2020-08-05 12:38:27
krzysztof.mm: machu, kiedy zaczynasz tę swoją narodowo-rewizjonistyczną pianę bić, od razu ci się ona na szare komórki rzuca - zauważyłeś?
2020-08-05 18:50:21
Mach: Edwardzie, alias krzysztof.mm,itp.zauważyłeś, ze niezależnie od tego ilekroć twoja rozchwiana osobowość sięga do szarych komórek przy tworzeniu kolejnych wpisów na tym forum, zawsze ją zdradza nihilizm. Skoro odwołujesz się do rozsądku przy ustanowieniu granicy na Olzie,czy rozsadnym z Twojej strony było by pozostanie przy jednym nicku-np. Edward Sanetra i skończyć z tą błazenadą.
2020-08-06 00:46:35
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Niestety nie zmądrzeje. Gańba na całą wiochę
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: