Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

100 lat Czechosłowacji - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

W czwartek (15.03) na terenie Avionu w Czeskim Cieszynie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci z okazji 100 rocznicy edycji pierwszego czechosłowackiego znaczka pocztowego oraz 100 rocznicy powstania Republiki Czechosłowackiej. Ogłoszenie wyników było połączenie z wernisażem wystawy najlepszych prac konkursowych.

Konkurs plastyczny dla dzieci został zorganizowany przez Bibliotekę Miejską w Czeskim Cieszynie. Akcja miała upamiętnić 100-lecie powstania Czechosłowacji oraz setną rocznicę wypuszczenia pierwszego znaczka pocztowego w Czechach. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach – dzieci zostały podzielone ze względu na wiek. W pierwszej kategorii zmierzyły się dzieci w wieku 6-7 lat, w drugiej zaś ich starsi koledzy w wieku 8-9 lat.

- Narysuj, namaluj, przedstaw wydarzenia historyczne, postać historyczną, bądź interesujące zdarzenie na znaczku pocztowym przy zastosowaniu dowolnej techniki plastycznej. Forma jest dowolna, ważne aby rysunek, obraz, wyklejanka znajdowały się wewnątrz kształtu przypominającego znaczek pocztowy – zachęcali organizatorzy wydarzenia. Większość dzieci, których prace zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie zdecydowały się jednak na klasyczny rysunek.

Znaczki pocztowe były różne. Kolorystyka prac przechodziła od kolorowych malowideł przez obrazy z zastosowaniem kilku barw po szkice z dominującym jednym kolorem. Na znaczkach przygotowanych na konkurs często pojawiały się motywy historycznych miejsc oraz podobizny bohaterów narodowych, czy też osób w jakiś sposób związanych z Czechosłowacją, którzy z jakiegoś powodu zapisali się na kartach historii tego kraju.

Setna rocznica utworzenia Czechosłowacji w tym wypadku była inspiracją dla dzieci do stworzenia pracy artystycznej. Celem konkursu było szerzenie świadomości historycznej wśród dzieci. Dzięki tematyce konkursy dzieci mogły dowiedzieć się między innymi, że Czechosłowacja powstała 28 października 1918 roku, w wyniku planów porozumienia, zawartego w tym samym roku w USA, pomiędzy emigrantami czeskimi i słowackimi. W skład Republiki Czechosłowackiej weszły ziemie z terenów byłego Cesarstwa Austriackiego, Królestwa Węgier oraz Cesarstwa Niemieckiego.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: