Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

1 listopada luteranie wspominają wszystkich wierzących, którzy odeszli

1 listopada luteranie obchodzą dwa święta związane ze wspominaniem wierzących, którzy odeszli. To Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich oraz Dzień Pamiątki Umarłych – powiedziała rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

 „Wspominanie Wszystkich Świętych Pańskich było w kalendarzach luterańskich od samego początku, zgodnie z zaleceniem apostolskim zawartym w liście do Hebrajczyków: +Pamiętajcie na wodzów waszych, którzy wam głosili Słowo Boże, a rozpatrując koniec ich życia naśladujcie wiarę ich+” – wskazała rzecznik.

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska zwróciła uwagę, że Dzień Świętych Pańskich obchodzony jest we wszystkich Kościołach luterańskich 1 listopada, tak, jak zostało to ustalone we wczesnym średniowieczu. Papież Grzegorz III przeniósł to święto na 1 listopada w 731 r. Pod tym względem Kościoły luterańskie nie różnią się od Kościołów rzymsko-katolickiego i starokatolickich.

W luteranizmie i ogólnie w Kościołach protestanckich, inaczej niż w katolicyzmie, święci nie są identyfikowani z postaciami beatyfikowanymi lub kanonizowanymi przez Kościół jako instytucję. Świętym jest każdy człowiek prawdziwie wierzący w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela. Kryterium świętości jest więc tożsame z żywą wiarą w Boga, jako tego, który odkupił ludzkość własną krwią. Święty pozostaje normalnym człowiekiem. Tak jak inni jest skażonym grzechem i w związku z tym posiada grzeszną naturę. Dlatego luteranizm za Marcinem Lutrem określa kondycję człowieka wierzącego jako +usprawiedliwionego grzesznika+, czyli żyjącego wiarą w Boga, ale ciągle jeszcze podległego grzechowi” – powiedziała Godfrejów-Tarnogórska. Jak podkreśliła, takie rozumienie terminu „święty” stoi w sprzeczności z pojęciem rzymskokatolickim. „+Święty+ w ewangelickim rozumieniu to w zasadzie synonim słowa +chrześcijanin+” - dodała.

Rzecznik powiedziała, że dla ewangelika nie jest niczym nadzwyczajnym nazwać samego siebie świętym. „Ewangelik ma jednak świadomość, że bardzo łatwo jest przestać wierzyć i wtedy człowiek przestaje być świętym. Dlatego tym bardziej trzeba dbać o swoje życie duchowe, o wiarę i relację z Bogiem. Takie rozumienie słowa święty stoi w zgodności z Pismem Świętym, gdzie w Nowym Testamencie (…) możemy przeczytać o pozdrowieniu wszystkich świętych z jakiegoś miasta czy przekazaniu im wsparcia materialnego. Nie ma wątpliwości, że święty w Nowym Testamencie to po prostu chrześcijanin” – podkreśliła.

W dniu Świętych Pańskich luteranie dziękują Bogu za wszystkich żyjących i zmarłych prawdziwie wierzących chrześcijan. Godfrejów-Tarnogórska powiedziała, że dzień wspomnienia Świętych nie jest w ewangelickim kalendarzu nie jest uznawany za szczególnie ważne święto. „Pozostaje zdecydowanie w cieniu choćby Pamiątki Reformacji, która obchodzona jest 31 października” – wskazała.

Rzecznik powiedziała, że po II wojnie, 1 listopada zaczęto obchodzić w Kościele luterańskim w Polsce także jako dzień wspominania umarłych. „W różnych krajach luteranie obchodzą go różnie. Przykładowo Słowacy obchodzą go 1 listopada, Czesi 2 listopada, ale Niemcy w ostatnią niedzielę roku kościelnego, zwaną Niedzielą Wieczności” – powiedziała.

Zdaniem Godfrejów-Tarnogórskiej, święto zachęca luteranów do porządkowania i odwiedzania grobów bliskich oraz ich wspominania. „Warto zaznaczyć, że luteranie nie modlą się za dusze zmarłych w związku z przekonaniem, że kwestia zbawienia człowieka jest zależna od jego relacji z Bogiem. Człowiek po śmierci staje przed Bogiem, do którego należy sąd. Ludzka modlitwa nie jest w stanie zmienić sytuacji zmarłego, a przynajmniej nic o tym nie wiadomo z Biblii” – powiedziała.

Luteranie, jak wszyscy protestanci, nie uznają też istnienia czyśćca. „Nie ma zwyczaju zapalania świecy czy znicza +za duszę zmarłego+. Jeśli luteranie zapalają znicze na grobach, to tylko dla uczczenia pamięci, ale bez intencji modlitewnej” – wskazała.

Jak dodała, luteranie odrzucają również instytucję tzw. mszy za zmarłych. „Może być sprawowana tylko dla żyjących, bo komunia służy pokrzepieniu tylko tych, którzy jedzą i piją ciało i krew Pańską” - wyjaśniła.

1 listopada ewangelicy dziękują Bogu za ten dzień błogosławionego wspominania tych, którzy odeszli a zarazem proszą Boga o pociechę dla wszystkich zasmuconych, o pewność wiary. (…) To dzieje się na nabożeństwach, które w tym dniu odprawiane są na cmentarzach. Chrześcijańskie, ewangelickie świętowanie, to przede wszystkim spotkanie ze Słowem Bożym i wspólna modlitwa” – podkreśliła rzecznik Kościoła luterańskiego w Polsce.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-01 12:43:17
Mach: Wierni KK, św.Marii Magdaleny, w dniu dzisiejszym skarżyli się na jaskrawo bijący w oczy z dachu trabanta ustawionego na Placu Dominikańskim, mobilnej reklamie baneru kandydatki na burmistrza miasta Cieszyna Pani G.Staszkiewicz. Na napastliwość w dzień uświęcony zarówno dla ewangelików jak i katolików burzy mity o niepolityczności naszych braci w wierze w dzień święty, którzy podobnego baneru w treści i wymiarze nie umieścili przed swoim kościołem w czasie poprzedzającym nabożeństwo. Wielki minus dla sztabu wyborczego kandydatki na burmistrza Cieszyna, która razem z radnymi CRS przygotowała uchwałę krajobrazową, głownie w zakresie napastliwych reklam. Są granice przyzwoitości,.Burzy to mity o uszanowaniu dnia poświęconego Bogu i modlitwie. Podobny baner umieszczono w dniu dzisiejszym przed cmentarzem komunalnym. Proszę o refleksję. Czy Pan burmistrz Macura także jest obecny, przed kościołem i cmentarzem ewangelickim z podobnymi wyzywającymi reklamami?
2018-11-01 13:47:13
tom lem: Lepiej gdy ta refleksja przyjdzie 4 listopada. Jak widać u niektórych w czasie kampanii jej brak, lecz znajdą wytłumaczenie, że to reklama na kołach i właściwie nie kandydatki tylko minionego okresu rady miasta.
2018-11-01 14:55:21
bronek91: " Papież Grzegorz III przeniósł to święto na 1 listopada w 731 r. Pod tym względem Kościoły luterańskie nie różnią się od Kościołów rzymsko-katolickiego i starokatolickich."- cytat Z całym szacunkiem, ale chciałbym zasugerować kilka faktów: 1) Obchodzona w KK uroczystość Wszystkich Świętych nawiązuje do sprawowanej w tym dniu czci osobom Trójcy Świętej. Jednak wobec wiary w jednoczenie się z Bogiem Świętych, czyli chrześcijan, jak słusznie w tekście artykułu zostało zaznaczone, w dniu dzisiejszym de facto każdy Święty czyli chrześcijan, czy żyw czy już na „łonie Abrahama” ma swoje wspomnienie. (celowo nie zagłębiam się w wymiar teologiczny) 2) W 608 roku papież, czy obecnie uważany za papieża Bonifacy IV przekształcił Panteon, czyli pogańską/ rzymską świątynię wszystkich bogów wzniesioną pierwotnie przez Marka Agryppę za Augusta a następnie przebudowaną przez antysemitę Hadriana, w świątynię poświęconą pomięci męczenników/ wyznawców. 3) W 835 roku papież Grzegorz IV a nie jak zostało podane Grzegorz III ( ostatni przed Franciszkiem papież spoza geograficznie uznawanej Europy→ być może ktoś serwuje propagandę) ustanawia Uroczystość Wszystkich Świętych, która obecnie w 2018r. Przybiera coraz bardziej konsumpcyjno- neopogański wymiar. Religie/ wyznania się zmieniają, zatem dawne obyczaje przybierają nowe formy. PS Co do tego slawetnego rzekomego przybicia tez Lutra. Faktyczny protest, od którego ukuła się nazwa protestantyzm nie zaistniał w 1517 roku ale dopiero w 1529r…. Zatem do 501 lecia protestantyzmu a nie reformacji jeszcze daleko.
2018-11-01 15:00:26
bronek91: "Jak dodała, luteranie odrzucają również instytucję tzw. mszy za zmarłych."- cytat A jakie luteranie mają zdanie w kwestii chrztu za zmarłych?
2018-11-01 15:06:59
bronek91: A tak przy okazji, nasi lokalni rodzimowiercy powinni przygotowywać się do odprawiania DZIADÓW. Mam nadzieję, iż redakcja podpatrzy jak tam organizowane są obrzędy. A propos, inni neopoganie też mają swoje święto→ Samhain…
2018-11-01 16:45:58
tom lem: bronek91: Ty jak się rozpędzisz to trzeba uważać byś przy okazji nie rozjechał.tego co piszesz.
2018-11-01 20:18:23
nobody66: Par. 15 pkt 2 Statutu Miasta Cieszyna z dnia 29.10.2009 r. "2. Projekty uchwał oraz inne materiały na sesję przygotowuje Burmistrz." Art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że do zadań wójta (burmistrza, prezydenta) należy w szczególności przygotowywanie projektów uchwał rady gminy. Według przytoczonych przepisów Rada Miejska, w tym radni CRS i Pani Staszkiewicz głosowali za uchwałą krajobrazową przygotowaną przez burmistrza. Nie ma to jak pluć jadem na kontrkandydatkę. Kościołowi się nie dziwię, że przeszkadza mu samochód z banerem kandydatki. Jak wygra to skończą się dofinansowania z podatków mieszkańców. Mam nadzieję, że w pierwszej kolejności znajdzie się inna siedziba dla ZPiT Ziemi Cieszyńskiej.
2018-11-01 21:01:39
Mach: 1)Inicjatywę uchwałodawczą ma burmistrz i Rada Miejska.2) kościołowi nie przeszkadza baner kandydatki na burmistrza, bo stoi tam niezmiennie od XIII wieku.3)nikt nie pluje jadem na kontrkandydatkę burmistrza, ale spora część wiernych zwróciła uwagę, że jaskrawo bijący w oczy baner niemałych rozmiarów kontrkandydatki swoją napastliwością wdziera się z polityką w czasie święta,który jest poświęcony Bogu i modlitwie. 4) Uwagi kierowane są do sztabu wyborczego kontrkandydatki, nie jej samej;5) zwrócono uwagę ,że podobnej wielkości baner kontrkandydatki burmistrza nie został umieszczony bezpośrednio w przestrzeni Kościoła Jezusowego; 6)chodzi o poszanowanie wyborców Cieszyna, którzy mogą nie życzyć sobie tak daleko natrętnej agitacji politycznej; ======================= Siła Kościoła są wierni . Sądzę,że niezależnie czy kontrkandydatka przegra czy wygra to oba kościoły poradzą sobie teraz i w przyszłości. Nie wiem czy zauważyłeś ,że obecnie remontowany jest Kościół Jezusowy przy dużym wsparciu podatników Polskich, znaczy także katolików.
2018-11-01 21:29:31
tom lem: nobody66: ty nie wiesz, że Statut Miasta nie istnieje , uchylił go Wojewoda a poprzedni sami radni. Do obowiązków radnych należy głosowanie ,tzn. przez podniesienie ręki z namysłem i według własnego przekonania. Głosować i nie WIEDZIECC ZA CZYM TO TZREBA
2018-11-01 22:15:08
krzysztof.mm: Macura dawał niemiłosiernie ciała przez 4 lata, rekordy pobijał tuż przed wyborami - teraz resztki jego inteligentnych inaczej popleczników zarzucają Staszkiewicz, że prowadzi kampanię wyborczą... no cóż, przyszło się wam pożegnać ze snem o władzy - na pocieszenie tyle wam powiem, ze nie jesteście sami, Kaczyński ma ten sam stres i strach w doopie
2018-11-02 05:11:41
Mach: Cóż krzysztofie.mm, wyborcy oceną. Jeśli sądził by kto, że sztab wyborczy kontrkandydatki ustawiając w taki sposób jej baner w przestrzeni przykościelnej wpłynie na jej wzrost notowań w oczach katolików, to zrobił jej niedźwiedzią przysługę. Nikt przecież nie zabrania prowadzić kampanii wyborczej kandydatom na burmistrza, chodzi jednak o poszanowanie przestrzeni przykościelnej przez sztab wyborczy pani Staszkiewicz, który doskonale wie, że na to jej bracia w wierze w przestrzeni jej kościoła by nie pozwolili. Ponieważ deklaruje kandydatka,że chce być burmistrzem wszystkich Cieszyniaków, niech jej sztab wyborczy także traktuje katolików z należnym szacunkiem. Nie wszyscy katolicy to PIS, tak jak nie wszyscy ewangelicy to SLD. Zauważ, że stres Kaczyńskiego bierze się z 35% poparcia, zaś stres SLD z 5%. Poza tym obszarem jest do zagospodarowania spora grupa wyborców. Więc nie chodzi o kampanię wyborczą ale jej styl prowadzenia. Pocieszając ciebie, podobnie jak pocieszając sztab kontrkandydatki, rozumiem ,że lokalnie w tym wypadku twoja agresja i agresywna kampania wyborcza CRS w przestrzeni przykościelnej powodowana jest twoim i ich stresem w doopie? Ale i w tym wypadku nie znajduję usprawiedliwienia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: