Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3944komentarzy: 1

Nie żyje Tadeusz Kopoczek

22-04-2018 19:00

W sobotę 21 kwietnia zmarł redaktor Tadeusz Kopoczek (03.05.1930-21.04.2018). Miał 87 lat. Znany głownie jako redaktor i fotograf Głosu Ziemi Cieszyńskiej, ale także twórca Cieszyńskiego Klubu Hobystów, działacz harcerski oraz założyciel grupy penetrującej w latach 70-tych XX wieku cieszyńskie podziemia.

W Głosie pracował od 1955 nie tylko do emerytury. Nawet już po przejściu na zasłużony odpoczynek nadal związany był z redakcją. W jednej i tej samej redakcji przepracował ponad pół wieku, 51 lat. Pasjonowały go stare dzieje Cieszyna. To jemu czytelnicy Głosu zawdzięczają ciekawe artykuły historyczne, to on był inicjatorem publikowania na łamach Głosu starych fotografii, które czytelnicy przynosili. Wydał także „Cieszyn w starej fotografii”.

Kopoczek fotografował przez całe życie. Jego zdjęcia, piękne kompozycyjnie i dobre technicznie mają też ważny aspekt dokumentacyjny. Ukazują Cieszyn dawnych lat, Cieszyn, jaki obecnie zobaczyć możemy jedynie na zdjęciach. Jak zwykł mawiać, chwilami zastanawiał się, czy jego aparat (ważący, razem z obiektywami, fleszem itp. 17 kg), z którym przemierzał Cieszyn nie był pechowy, bo co uwiecznił jakiś budynek, to ten znikał z pejzażu miasta.

Zainteresowanie redaktora Kopoczka były bardzo szerokie. w 1969 roku utworzył Ochotniczą Grupę do Penetrowania Lochów i Podziemi Cieszyńskich, a W 1972 roku założył Cieszyński Klub Hobbystów. Był też instruktorem i działaczem harcerskim, członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, wieloletnim redaktorem „Kalendarza Cieszyńskiego”. I wszystkie te zainteresowania przekładał nie tylko na swą bieżącą działalność społeczną, ale także na liczne publikacje, które pozwoliły zachować wiedzę o tamtych czasach i tamtych organizacjach dla potomnych. Jest autorem takich publikacji, jak m.in.  „Humoreski znad Olzy, czyli to się musi w głowie zmieścić”, „Dowcipy sprośne, ale ujęte w cugle”, „Rodzinna opowieść”, „Z zakamarków pamięci”, „Rodzinne korzenie, drogi i dramaty”,  „Ostatni strzał”, „U nas w latach grozy 1939-1945”, „ U nas w latach 1945-1975”, „Jak to u nas drzewiej bywało...”, „Harcerstwo Śląska cieszyńskiego”,  Przyczynek do dziejów ZHP w Cieszynie „Na szlaku harcerskiego działania”.

Będąc na emeryturze dzielił się swą wiedzą na temat dawnego Cieszyna. Jego opowieści posłuchać można było na wielu prelekcjach organizowanych w Cieszynie, a także w innych miejscowościach powiatu. Za ogromną pracę w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony zabytków  został w 2010 r. laureatem Nagrody Miasta Cieszyna.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się  26 kwietnia o godz. 14:00 z domu pogrzebowego Cmentarza Komunalnego w Cieszynie


(indi)

źródło: ox
dodał: BT 22-04-2018 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

ergonomia
23-04-2018 21:28
ergonomia
Ogromna strata. Odszedł Czlowiek wyjątkowy. Zakochany w Ziemi Cieszyńskiej. Unikatowa "skarbnica" wiedzy na temat regionu. Animator wielu akcji popularyzujacych i promujących CIESZYN. Miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z Nim w grupie "Szukamy śladów starego Cieszyna" i podziwiać Jego wiedzę i zaangażowanie. W trakcie swojego pracowitego życia zgromadził wiele unikalnych materiałów na temat Cieszyna, wykonał ogromną ilość w zdjęć. Warto to ocalić od zapomnienia i pozostawić następnym pokoleniom, na przyklad w formie stałej ekspozycji w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
A tak w ogóle należałoby się poważnie zastanowić nad nazwaniem jego Imieniem ulicy lub ronda w Cieszynie. Może szanowna Rada Miejska podejmie temat i szanowany, powszechnie lubiany Redaktor Tadeusz Kopoczek będzie patronem jednej z naszych ulic. Na pewno zasłużył na to, jesteśmy Mu to winni. Wielki, skromny CZŁOWIEK.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 847komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 374komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 571komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2382komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1190komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1184komentarzy: 6

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 870komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1331komentarzy: 4

W Cieszynie będą nowe parkingi

21-05-2018 15:30

W Cieszynie brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie centrum miasta jest prawdziwą zmorą kierowców. Chociaż fakt ten wynika z historii miasta, które w czasach, gdy powstawało nie musiało być przystosowane do niczego więcej, niż kilku dorożek z koniem, które woziły możnych z tych rejonów, to władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom.

wyświetleń: 4248komentarzy: 7

Coraz cięższa sytuacja Beskidu, w derbach górą Drogomyśl i Puńców

21-05-2018 13:40

Za nami kolejny weekend, w którym nie mogło zabraknąć piłkarskich emocji. Ten weekend odkrył już jedną z kart. Poznaliśmy pierwszą drużynę, która awansuje do A klasy.

wyświetleń: 1102komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .