Pociągiem na 20 lecie UE
Koleje Śląskie zapraszają na niecodzienne świętowanie. Można się przejechać specjalną trasą europociągu. To wszystko w związku z jubileuszem 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
- Jak bardzo zmieniła się Polska w ciągu ostatnich 20 lat, wystarczy spojrzeć na krajobraz naszych małych ojczyzn. Dziś nasze miasta wyglądają zupełnie inaczej niż w maju 2004 roku, gdy przyjmowano nas do europejskiej rodziny. Wspólnym mianownikiem jest nowoczesność, świetna infrastruktura drogowa, znakomicie rozwijająca się gospodarka, a co za tym idzie konkurencyjność. Przykładem jest nasz region – Województwo Śląskie lokujące się w pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych ośrodków w Europie. Stworzyliśmy miejsce atrakcyjne dla inwestorów, stopniowo odchodzimy od stereotypu nakreślonego przez przemysł ciężki, wykorzystując jego dziedzictwo na rzecz nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii. W ciągu dwóch dekad dzięki unijnemu wsparciu zrealizowaliśmy 13 tysięcy projektów na kwotę blisko 44,5 mld zł. I co ważne, najlepsze wciąż jest przed nami, bo aktualna perspektywa to 5,14 mld euro, środki największe w historii województwa. To szansa dla nas, ale także dla kolejnych pokoleń. Jednak bez unijnej wspólnoty, nie byłoby to możliwe – komentuje marszałek Jakub Chełstowski.
Impreza w Cieszynie zaplanowana jest na 1 maja. Na dzień pełen wydarzeń zapraszają: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Czechach oraz Urząd Marszałkowski.
Na obchody 20 lat Polski w Unii Europejskiej w Cieszynie możesz się udać wyjątkowym Euro-pociągiem, który o 12:54 wyruszy z dworca głównego w Katowicach.
Bilety na Euro-pociąg są całkowicie bezpłatne – 100 biletów (max. 4 na osobę) do odebrania w Punkcie Obsługi Pasażera Kolei Śląskich (dworzec PKP w Katowicach) na hasło: 20 lat w UE.
Trasa Euro-pociągu:
12:54 – odjazd ze stacji Katowice
przez stacje: Katowice Ligota – Tychy – Kobiór – Pszczyna – Goczałkowice – Zabrzeg – Skoczów – Goleszów
14:34 – przyjazd na stację Cieszyn
Powrót do Katowic:
21:55 – odjazd ze stacji Cieszyn
przez stacje: Goleszów – Skoczów – Zabrzeg – Goczałkowice – Pszczyna – Kobiór – Tychy – Katowice Ligota
23:17 – przyjazd na stację Katowice
Miasteczko Europejskie w Cieszynie
Po przyjeździe do Cieszyna zapraszamy na Wzgórze Zamkowe, gdzie będzie ulokowany plenerowy piknik rodzinny z masą atrakcji dla małych i dużych!
13:00 – start pikniku na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie
Piknik plenerowy w formie Miasteczka Europejskiego
Strefa 1 – STREFA KREATYWNA (warsztatowo-edukacyjna) – tj. kreatywne warsztaty dla dzieci i ich opiekunów; w strefie odbywać się będą zajęcia tematyczne, związane z wszystkimi 27 państwami UE oraz rezultatami/produktami projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich na terenie województwa śląskiego w ciągu ostatnich 20 lat.
Stoiska tematyczne zostaną zaprojektowane wg schematu, m.in:
Stoisko 1 – Ekolog/Ekolożka
Stoisko 2 – Przedsiębiorca/Przedsiębiorczyni
Stoisko 3 – Erudyta/Erudytka
Stoisko 4 – Artysta/Artystka
Stoisko 5 – Budowniczy/Budowniczka
Stoisko 6 – Podróżnik/Podróżniczka
Na każdym „stoisku tematycznym” będą co najmniej 3 atrakcje tematyczne. Atrakcje będą opierać się na elementach edukacyjnych, angażujących uczestników do interakcji oraz wspólnego zdobywania wiedzy i informacji na temat kultury i wartości Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich oraz projektów zrealizowanych na terenie województwa śląskiego w ciągu ostatnich 20 lat.
Strefa 2 – STREFA MUZYCZNO-TANECZNA – tj. warsztaty taneczne i potańcówka dla dzieci i ich opiekunów;
Zapewniona będzie na czas trwania całego pikniku obecność profesjonalnego instruktora tańca, który będzie do dyspozycji uczestników w godzinach dostępności strefy podczas warsztatów tanecznych i potańcówki. Zadaniem instruktora tańca będzie prowadzenie warsztatów tanecznych „uczących tańców charakterystycznych dla poszczególnych państw UE” oraz animowanie uczestników w czasie potańcówki.
Strefa 3 – STREFA RELAKSU (wypoczynkowa) – tj. strefa wypoczynku dla uczestników warsztatów, tj. dzieci i ich opiekunów, gdzie umieszczone zostaną leżaki, pufy i kostki reklamowe. Na sznurkach zostaną z kolei zaprezentowane prace plastyczne dzieci biorących udział w warsztatach podczas pikników oraz tablice informujące o ciekawostkach na temat krajów UE i rezultatach wdrażania FE w województwie śląskim w ciągu ostatnich 20 lat.
Strefa 4 – STREFA INFORMACJI – tj. punkt informacyjny na temat Funduszy Europejskich i Unii Europejskiej z udziałem pracowników instytucji zarządzających /wdrażających FE w woj. śląskim.
Podczas wydarzenia akcja nasadzania – „Sadzimy Aleję 20 drzew na 20-lecie wejścia Polski do UE”.
16:00 – Potańcówka w europejskich rytmach w strefie muzyczno-tanecznej
18:00 – zakończenie pikniku
Dzień Europy w Cieszynie
Na tym jednak nie koniec atrakcji w Cieszynie.
Atrakcje i wydarzenia z okazji 20-lecia Polski w UE będą obecne w Cieszynie przez cały dzień:
11.30 – Rynek Cieszyn – Otwarcie wystawy "Havel i Polska"
12.00 – Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie – Bez granic, czyli 20 lat razem w Europie – debata europejska
13.00-18.00 – Most Przyjaźni – Strefa Europejska (współorganizator: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji)
14.00 – Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie – Havel i inni. Ojcowie naszej euroatlantyckiej integracji – debata europejska
18.00 – Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie – Uroczyste otwarcie 26. Przeglądu Filmowego KINO NA GRANICY oraz pokaz filmu "Jedno życie"
17.30-22.00 – Rynek w Cieszynie – Koncert:
Scena pod Regałem,
Karaś/Rogucki,
Vypsaná fiXa.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.