Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 820komentarzy: 0

Aktywna Komisja Ochrony Przyrody PTTK

09-02-2018 11:05

Działacze Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie podsumowali miniony, 2017 rok działalności.
Jednym z najbardziej aktywnych działaczy KOP PTTK jest Piotr Stebel (z prawej) który wygrał zorganizowany podczas posiedzenia Komisji konkurs. Dyplom wręcza Jan Machała, fot. indi Jednym z najbardziej aktywnych działaczy KOP PTTK jest Piotr Stebel (z prawej) który wygrał zorganizowany podczas posiedzenia Komisji konkurs. Dyplom wręcza Jan Machała, fot. indi

Patrząc na bogate sprawozdanie zawierające organizacje licznych wycieczek edukacyjnych, konkursów, prelekcji, sprzątań terenów zielonych nasuwa się spostrzeżenie, iż KOP PTTK przede wszystkim wychodzi ze swą działalnością na zewnątrz, przygotowując liczne przedsięwzięcia dla dzieci i młodzieży spoza organizacji dla których akcje Komisji często są bodźcem do późniejszego rozwijania zainteresowań przyrodą i krajoznawstwem.

Komisja na zebraniu sprawozdawczym połączonym ze spotkaniem okołoświątecznym zebrała się 5 lutego. Przewodniczący KOP PTTK Jan Machała odczytał wspomniane, obszerne sprawozdanie. Wynika z niego, iż działacze Komisji w minionym roku zorganizowali 4 sprzątania obiektów przyrodniczych w Cieszynie i Ustroniu w których wzięło udział 192 uczestników, imprezy związane ze świętami przyrodniczymi takimi jak Święto Drzewa, w ramach którego zorganizowano Rajd „Pod Małą Czantorię” dla grupy 100 uczniów S.P. Nr 2 w Ustroniu zwieńczony ogniskiem i konkursem wiedzy przyrodniczo krajoznawczej, 6 odrębnych konkursów krajoznawczych, a do tego 9 kolejnych, przeprowadzonych przy okazji wycieczek i lekcji przyrody w terenie. Wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych Komisja zorganizowała 21. W sumie wzięło w nich udział około 650 uczestników. Każdorazowo po zakończonych konkursach nagrodzone prace były wystawiane do oglądania w Gminnych Ośrodkach Kultury, bibliotekach, Bibliotece Miejskiej i Zamku Cieszyn oraz Nadleśnictwie Ustroń. Wystawy takie były zorganizowane 4, wzięło w nich udział około 550 uczestników, a ilu zwiedzających obejrzało prace promujące poszanowanie przyrody – nie wiadomo.

Ponadto członkowie Komisji brali udział w szkoleniach i spotkaniach takich jak Program dotyczący Urządzania Lasu czy program edukacji w Nadleśnictwie Ustroń czy posiedzeniu dotyczącym Planów Zadań Ochronnych dla Obszarów Natura 2000 w Starostwie w Bielsku-Białej. Ponadto członkowie komisji stale poszerzają swą wiedzę. W minionym roku jej członkowie zdali kolejne egzaminy na rozszerzenie uprawnień Przewodników Turystyki Pieszej, otrzymali odznaki i dyplomy na X-lecie.

KOP PTTK zajmuje się także propagowaniem krajoznawstwa. Między innymi poprzez zachęcanie do zdobywania odznak turystycznych, krajoznawczych. I tak zweryfikowano i przyznano 85 odznak takich jak: TYRYSTA PRZYRODNIK (w sumie 9: popularnych 7, mała brązowa 1, mała złota – 1), TROPICIEL PRZYRODY - 48 (brązowych – 42, srebrnych – 6), Odznaka Turystyki Pieszej - 21 (Siedmiomilowe Buty – 19 w tym 12 srebrnych, 7 złotych, 1 Popularna), Dziecieca Odznaka Turystyczna – 7.

Omówiono także ramowo plan działalności na rok bieżący. Zorganizowane zostaną sztandarowe imprezy, takie jak sprzątania i konkursy przyrodniczo - plastyczne urządzane przy współpracy i pomocy Nadleśnictwa Ustroń, wycieczki i prelekcje edukacyjne, lekcje przyrody w terenie połączone ze zwiedzaniem obiektów przyrodniczych w regonie. A że wszystkie tego typu akcje zwieńczone są konkursami wiedzy przyrodniczej i krajoznawczej Machała podczas spotkania zaprezentował przygotowane przez siebie nowe zestawy pytań konkursowych tak ustnych, jak i polegających na dopasowywaniu podpisów pod zamieszczone w albumie zdjęcia. I od razu przetestował na członkach komisji urządzając im konkurs.

(indi)
 

źródło: ox
dodał: BT 09-02-2018 11:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 39/663/2018

23-05-2018 09:15

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 539komentarzy: 0

Menażka i ożeż ty! - najtrudniejsze słowa dyktanda

23-05-2018 07:30

Wczoraj (22.05) w Cieszynie odbyła się kolejna, IX już edycja, Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego „Bezbłędny w obłędnym Cieszynie", skierowanego do uczniów cieszyńskich szkół podstawowych. W tym roku nagrodę główną, unikatowe pióro, po raz pierwszy w historii konkursu otrzymał uczeń z Czeskiego Cieszyna.

wyświetleń: 281komentarzy: 0

Zakończył się Cieszyński Miting Pływacki 2017/2018

22-05-2018 21:05

Blisko 140 zawodników z całego Śląska wzięło udział w ostatniej, finałowej rundzie Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego w sezonie 2017/2018. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie w 4 rundach wystartowało około 800 młodych pływaków z 21 klubów. 

wyświetleń: 356komentarzy: 0

Tektonika uczuć - premiera

22-05-2018 19:00

"Tektonika uczuć" już w piątek 25 maja o 17. 30 !Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierowy spektakl w reżyserii Pavla Ondrucha.  Dramat Erica-Emanuela Schmitta ukazuje skomplikowane relacje w związku dwojga ludzi, w którym miłość odgrywa najważniejszą rolę.

wyświetleń: 310komentarzy: 0

Owce już na hali

22-05-2018 18:30

Na halach Cieńkowa w Wiśle od niedzieli pasą się znów owce.  Tegoroczny sezon wypasu rozpoczął się tradycyjnym obrzędem mieszania, czyli połączenia zwierząt w jedno stado.

wyświetleń: 532komentarzy: 0

Będą nowe rozwiązania drogowe?

22-05-2018 17:30

Władze miasta Cieszyna zauważają problem, który każdego dnia pojawia się w związku z ruchem drogowym w okolicach Wzgórza Zamkowego. W godzinach szczytu najwięcej trudności sprawia kolizja drogi z traktem kolejowym, co doprowadza do częściowego paraliżu ruchu oraz opóźnień, związanych z przejazdami autobusów. Miasto ma zająć się analizą tych rejonów zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i możliwych rozwiązań, dotyczących likwidacji korków.

wyświetleń: 2467komentarzy: 4

Wybory uzupełniające ławników

22-05-2018 16:15

W Cieszynie odbędą się wybory uzupełniające ławników. Jak informują przedstawiciele Rady Miejskiej Cieszyna, do 29 czerwca 2018 roku w Biurze Rady Miejskiej w cieszyńskim ratuszu można zgłaszać kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Działalność ławników jest wynikiem konieczności włączenia czynnika społecznego do procesu sądowego i wynika z art. 182 Konstytucji RP.

wyświetleń: 619komentarzy: 1

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 4189komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 856komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 987komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .