Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 709komentarzy: 0

Aktywna Komisja Ochrony Przyrody PTTK

09-02-2018 11:05

Działacze Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie podsumowali miniony, 2017 rok działalności.
Jednym z najbardziej aktywnych działaczy KOP PTTK jest Piotr Stebel (z prawej) który wygrał zorganizowany podczas posiedzenia Komisji konkurs. Dyplom wręcza Jan Machała, fot. indi Jednym z najbardziej aktywnych działaczy KOP PTTK jest Piotr Stebel (z prawej) który wygrał zorganizowany podczas posiedzenia Komisji konkurs. Dyplom wręcza Jan Machała, fot. indi

Patrząc na bogate sprawozdanie zawierające organizacje licznych wycieczek edukacyjnych, konkursów, prelekcji, sprzątań terenów zielonych nasuwa się spostrzeżenie, iż KOP PTTK przede wszystkim wychodzi ze swą działalnością na zewnątrz, przygotowując liczne przedsięwzięcia dla dzieci i młodzieży spoza organizacji dla których akcje Komisji często są bodźcem do późniejszego rozwijania zainteresowań przyrodą i krajoznawstwem.

Komisja na zebraniu sprawozdawczym połączonym ze spotkaniem okołoświątecznym zebrała się 5 lutego. Przewodniczący KOP PTTK Jan Machała odczytał wspomniane, obszerne sprawozdanie. Wynika z niego, iż działacze Komisji w minionym roku zorganizowali 4 sprzątania obiektów przyrodniczych w Cieszynie i Ustroniu w których wzięło udział 192 uczestników, imprezy związane ze świętami przyrodniczymi takimi jak Święto Drzewa, w ramach którego zorganizowano Rajd „Pod Małą Czantorię” dla grupy 100 uczniów S.P. Nr 2 w Ustroniu zwieńczony ogniskiem i konkursem wiedzy przyrodniczo krajoznawczej, 6 odrębnych konkursów krajoznawczych, a do tego 9 kolejnych, przeprowadzonych przy okazji wycieczek i lekcji przyrody w terenie. Wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych Komisja zorganizowała 21. W sumie wzięło w nich udział około 650 uczestników. Każdorazowo po zakończonych konkursach nagrodzone prace były wystawiane do oglądania w Gminnych Ośrodkach Kultury, bibliotekach, Bibliotece Miejskiej i Zamku Cieszyn oraz Nadleśnictwie Ustroń. Wystawy takie były zorganizowane 4, wzięło w nich udział około 550 uczestników, a ilu zwiedzających obejrzało prace promujące poszanowanie przyrody – nie wiadomo.

Ponadto członkowie Komisji brali udział w szkoleniach i spotkaniach takich jak Program dotyczący Urządzania Lasu czy program edukacji w Nadleśnictwie Ustroń czy posiedzeniu dotyczącym Planów Zadań Ochronnych dla Obszarów Natura 2000 w Starostwie w Bielsku-Białej. Ponadto członkowie komisji stale poszerzają swą wiedzę. W minionym roku jej członkowie zdali kolejne egzaminy na rozszerzenie uprawnień Przewodników Turystyki Pieszej, otrzymali odznaki i dyplomy na X-lecie.

KOP PTTK zajmuje się także propagowaniem krajoznawstwa. Między innymi poprzez zachęcanie do zdobywania odznak turystycznych, krajoznawczych. I tak zweryfikowano i przyznano 85 odznak takich jak: TYRYSTA PRZYRODNIK (w sumie 9: popularnych 7, mała brązowa 1, mała złota – 1), TROPICIEL PRZYRODY - 48 (brązowych – 42, srebrnych – 6), Odznaka Turystyki Pieszej - 21 (Siedmiomilowe Buty – 19 w tym 12 srebrnych, 7 złotych, 1 Popularna), Dziecieca Odznaka Turystyczna – 7.

Omówiono także ramowo plan działalności na rok bieżący. Zorganizowane zostaną sztandarowe imprezy, takie jak sprzątania i konkursy przyrodniczo - plastyczne urządzane przy współpracy i pomocy Nadleśnictwa Ustroń, wycieczki i prelekcje edukacyjne, lekcje przyrody w terenie połączone ze zwiedzaniem obiektów przyrodniczych w regonie. A że wszystkie tego typu akcje zwieńczone są konkursami wiedzy przyrodniczej i krajoznawczej Machała podczas spotkania zaprezentował przygotowane przez siebie nowe zestawy pytań konkursowych tak ustnych, jak i polegających na dopasowywaniu podpisów pod zamieszczone w albumie zdjęcia. I od razu przetestował na członkach komisji urządzając im konkurs.

(indi)
 

źródło: ox
dodał: BT 09-02-2018 11:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Wisła - trwa remont dworca

17-02-2018 19:00

Trwają prace renowacyjne dworca kolejowego w Wiśle. Budynek w lecie ma zostać oddany do użytku i służyć podróżującym. Inwestycja oznacza też pierwszą część budowy węzła przesiadkowego w mieście.

wyświetleń: 497komentarzy: 1

Na wino do urzędu...

17-02-2018 18:55

To była nietypowa interwencja Straży Miejskiej w Cieszynie. Mundurowi interweniowali w budynku Urzędu Miasta. Dwóch panów zbyt dosłownie wzieło sobie do serca hasło ''urząd przyjazny dla petenta...''

wyświetleń: 479komentarzy: 0

Paliło się w Bąkowie

17-02-2018 18:50

Przy ulicy Golasowickiej w Bąkowie dzisiaj musieli interweniować strażacy.

wyświetleń: 527komentarzy: 0

Oczami niewidomego: wytyczne do programu ''Aktywny Samorząd 2018''

17-02-2018 17:30

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął dokument „Kierunki działań oraz warunki brzegowe” obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2018 roku.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Wiadomości dla fanów piłki nożnej

17-02-2018 16:00

Już za miesiąc, ligowe rozgrywki wznowią piłkarze IV ligi i Okręgówki. Z kolei zawodnicy z klubów A i B-klasowych, wrócą do rywalizacji w kwietniu. Przedstawiamy najświeższe wiadomości z klubów naszego regionu.

wyświetleń: 521komentarzy: 0

OX Sonda - pytamy o sposoby na grypę.

17-02-2018 13:30

OX Sonda - To Wasz głos w rożnych sprawach. Dziś pytamy o sposoby na grypę ... A jaki jest Twój sposób ? Pisz w komentarzu. Jeżeli macie pomysły na kolejne sondy - komentujcie lub piszcie na redakcja@ox.pl. Zapraszamy! 

wyświetleń: 688komentarzy: 1

Utrudnienia na Katowickiej - już wkrótce

17-02-2018 11:20

Teoretycznie, już za kilka tygodni ma w Cieszynie ruszyć przebudowa ulicy Katowickiej, na odcinku od rond na Pastwiskach aż po granicę miasta. Chociaż przebudowywany odcinek ma wynosić zaledwie 2 km, jest to inwestycja duża, droga i co najważniejsze dla kierowców czasochłonna, ponieważ na tym odcinku droga ma zostać wykonana praktycznie na nowo.

wyświetleń: 3311komentarzy: 3

Mam talent na bezpieczeństwo

17-02-2018 10:20

"Mam talent na bezpieczeństwo" to tytuł konkursu adresowanego do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i licealnych oraz uczestników kół zainteresowań o profilu fotograficznym, teatralnym Miejskich oraz Gminnych Ośrodków Kultury.

wyświetleń: 415komentarzy: 0

Zebrzydowice: Jubileusze Pożycia Małżeńskiego

17-02-2018 08:00

W czwartek 15.02.2018 w Zebrzydowicach odbyło się uroczyste spotkanie par małżeńskich. Okazją do spotkania były jubileusze 50-lecia, 60-lecia i 65-lecie zawarcia związku.

wyświetleń: 1197komentarzy: 0

Nowe rondo w Cieszynie?

16-02-2018 19:00

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, jakoby na ulicy Katowickiej w Cieszynie miało pojawić się kolejne rondo. Od kilku lat rond w mieście przybywa, ponieważ jest to jeden ze sposobów na upłynnienie ruchu i walkę z wszechobecnymi korkami. Tym razem jednak rondo miałoby zostać sfinansowane przez prywatnego inwestora, który chciałby w ten sposób zapewnić dojazd do sklepu, który teoretycznie miałby niedaleko ulicy Katowickiej powstać.

wyświetleń: 5981komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .