Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 737komentarzy: 0

Aktywna Komisja Ochrony Przyrody PTTK

09-02-2018 11:05

Działacze Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie podsumowali miniony, 2017 rok działalności.
Jednym z najbardziej aktywnych działaczy KOP PTTK jest Piotr Stebel (z prawej) który wygrał zorganizowany podczas posiedzenia Komisji konkurs. Dyplom wręcza Jan Machała, fot. indi Jednym z najbardziej aktywnych działaczy KOP PTTK jest Piotr Stebel (z prawej) który wygrał zorganizowany podczas posiedzenia Komisji konkurs. Dyplom wręcza Jan Machała, fot. indi

Patrząc na bogate sprawozdanie zawierające organizacje licznych wycieczek edukacyjnych, konkursów, prelekcji, sprzątań terenów zielonych nasuwa się spostrzeżenie, iż KOP PTTK przede wszystkim wychodzi ze swą działalnością na zewnątrz, przygotowując liczne przedsięwzięcia dla dzieci i młodzieży spoza organizacji dla których akcje Komisji często są bodźcem do późniejszego rozwijania zainteresowań przyrodą i krajoznawstwem.

Komisja na zebraniu sprawozdawczym połączonym ze spotkaniem okołoświątecznym zebrała się 5 lutego. Przewodniczący KOP PTTK Jan Machała odczytał wspomniane, obszerne sprawozdanie. Wynika z niego, iż działacze Komisji w minionym roku zorganizowali 4 sprzątania obiektów przyrodniczych w Cieszynie i Ustroniu w których wzięło udział 192 uczestników, imprezy związane ze świętami przyrodniczymi takimi jak Święto Drzewa, w ramach którego zorganizowano Rajd „Pod Małą Czantorię” dla grupy 100 uczniów S.P. Nr 2 w Ustroniu zwieńczony ogniskiem i konkursem wiedzy przyrodniczo krajoznawczej, 6 odrębnych konkursów krajoznawczych, a do tego 9 kolejnych, przeprowadzonych przy okazji wycieczek i lekcji przyrody w terenie. Wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych Komisja zorganizowała 21. W sumie wzięło w nich udział około 650 uczestników. Każdorazowo po zakończonych konkursach nagrodzone prace były wystawiane do oglądania w Gminnych Ośrodkach Kultury, bibliotekach, Bibliotece Miejskiej i Zamku Cieszyn oraz Nadleśnictwie Ustroń. Wystawy takie były zorganizowane 4, wzięło w nich udział około 550 uczestników, a ilu zwiedzających obejrzało prace promujące poszanowanie przyrody – nie wiadomo.

Ponadto członkowie Komisji brali udział w szkoleniach i spotkaniach takich jak Program dotyczący Urządzania Lasu czy program edukacji w Nadleśnictwie Ustroń czy posiedzeniu dotyczącym Planów Zadań Ochronnych dla Obszarów Natura 2000 w Starostwie w Bielsku-Białej. Ponadto członkowie komisji stale poszerzają swą wiedzę. W minionym roku jej członkowie zdali kolejne egzaminy na rozszerzenie uprawnień Przewodników Turystyki Pieszej, otrzymali odznaki i dyplomy na X-lecie.

KOP PTTK zajmuje się także propagowaniem krajoznawstwa. Między innymi poprzez zachęcanie do zdobywania odznak turystycznych, krajoznawczych. I tak zweryfikowano i przyznano 85 odznak takich jak: TYRYSTA PRZYRODNIK (w sumie 9: popularnych 7, mała brązowa 1, mała złota – 1), TROPICIEL PRZYRODY - 48 (brązowych – 42, srebrnych – 6), Odznaka Turystyki Pieszej - 21 (Siedmiomilowe Buty – 19 w tym 12 srebrnych, 7 złotych, 1 Popularna), Dziecieca Odznaka Turystyczna – 7.

Omówiono także ramowo plan działalności na rok bieżący. Zorganizowane zostaną sztandarowe imprezy, takie jak sprzątania i konkursy przyrodniczo - plastyczne urządzane przy współpracy i pomocy Nadleśnictwa Ustroń, wycieczki i prelekcje edukacyjne, lekcje przyrody w terenie połączone ze zwiedzaniem obiektów przyrodniczych w regonie. A że wszystkie tego typu akcje zwieńczone są konkursami wiedzy przyrodniczej i krajoznawczej Machała podczas spotkania zaprezentował przygotowane przez siebie nowe zestawy pytań konkursowych tak ustnych, jak i polegających na dopasowywaniu podpisów pod zamieszczone w albumie zdjęcia. I od razu przetestował na członkach komisji urządzając im konkurs.

(indi)
 

źródło: ox
dodał: BT 09-02-2018 11:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 398komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 2222komentarzy: 0

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 312komentarzy: 0

Ogrodzona: szkoła pięknieje

23-02-2018 13:00

Końcem ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Ogrodzonej  rozpoczęto prace remontowe mające na celu przebudowę części mieszkalnej budynku na salę szkolną oraz toalety.

wyświetleń: 385komentarzy: 0

Powiat wspiera organizacje pozarządowe...

23-02-2018 11:30

Ponad 280 tys. zł powiat cieszyński przeznaczył z budżetu na działalność sektora pozarządowego. Najwięcej środków przeznaczono na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

wyświetleń: 811komentarzy: 0

Cieszyńska do remontu

23-02-2018 10:00

Coraz bliżej remont ulicy Cieszyńskiej w Dzięgielowie. To droga powiatowa 2608S, obecnie trwa wyłanianie wykonawcy robót.

wyświetleń: 1425komentarzy: 1

Wypadek i kolizja

23-02-2018 09:00

Do dwóch zdarzeń doszło wieczorem na drogach Śląska Cieszyńskiego. W Międzyświeciu poważnie ranny został kierowca, na S52 na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

wyświetleń: 4549komentarzy: 2

Wisła mówi nie banerom reklamowym

23-02-2018 07:30

Gdy tylko przekroczy się granice miasta Wisła, można zobaczyć rzeszę dużych banerów reklamowych, które bogato „zdobią” teren praktycznie całego miasta. Ostatnio władze Wisły postanowiły wypowiedzieć wojnę wszechobecnym reklamom, które ich daniem zasłaniają turystom piękne widoki i szpecą całe miasto.

wyświetleń: 656komentarzy: 2

Wideoflesz: Spotkanie prezydenta z harcerzami w Wiśle

22-02-2018 22:45

W czwartek  22 lutego 2018 r.  o godz. 17:00 w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli udział w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

wyświetleń: 1901komentarzy: 1

Polski debel przegrał już w I rundzie

22-02-2018 22:00

We włoskim Bergamo rozgrywany jest halowy turniej ATP Challenger. Udział w nim wzięli również polscy tenisiści, którzy zgłosili się do gry podwójnej - Grzegorz Panfil (UKS Beskidy Ustroń) oraz Tomasz Bednarek.

wyświetleń: 218komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .