Punkt interwencji kryzysowej w powiecie cieszyńskim
Kryzys mogą spowodować m.in. następujące sytuacje: przemoc psychiczna i fizyczna, rozwód, przemoc seksualna, śmierć bliskiej osoby, zagrożenie samobójstwem, wypadki i katastrofy, doświadczenie przestępstwa, bezdomność, nagła utrata pracy. Interwencja kryzysowa jest nieoceniona w przypadkach poważnych problemów, które często zagrażają bezpieczeństwu, zdrowiu, a nawet życiu ludzi. Mogą jednak dotyczyć sytuacji związanych ze zmianami w funkcjonowaniu rodziny, np. urodzenia dziecka, rozpoczęcia przez dziecko edukacji szkolnej, dorastania dzieci czy okresu ich usamodzielniania się, przejścia na emeryturę czy też śmierci współmałżonka.
W 2024 roku w Cieszynie Stowarzyszenie „Przystańmy” przy ul. Bielskiej 92 prowadzi stacjonarny Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK), który skierowany do mieszkańców całego powiatu cieszyńskiego. Na miejscu w dniach wtorek, środa i piątek dyżur pełni interwent jednak całodobowo działa telefon 33 500 06 07 Pod który można dzwonić z każdym problemem kryzysowym. Zadanie, które prowadzi Stowarzyszenie jest realizowane stacjonarnie na terenie miasta Cieszyna, a także na terenie całego powiatu w formie interwencji wyjazdowych.
Działanie cieszyńskiego PIK polega na udzielaniu specjalistycznego poradnictwa, w tym w szczególności psychologicznego i prawnego osobom i rodzinom w kryzysie lub stanie przedkryzysowym. Punkt realizuje pomoc w formie kontaktu telefonicznego, bezpośredniego kontaktu w Punkcie Interwencji Kryzysowej oraz interwencji wyjazdowych. Pomoc świadczona jest bezpłatnie wszystkim mieszkańcom Powiatu Cieszyńskiego. Dodatkowym zadaniem PIK jest zabezpieczenie interwencyjne/ psychologiczne zdarzeń masowych i katastrof na terenie powiatu cieszyńskiego oraz podejmowanie działań zgodnie z Procedurą wsparcia i pomocy psychologicznej w wypadkach masowych i katastrof.
W przypadku zdarzeń masowych, które wystąpiłyby na terenie powiatu cieszyńskiego, pomoc udzielana będzie również osobom spoza powiatu cieszyńskiego. W przypadku zdarzeń masowych pomoc psychologiczna realizowana będzie w ramach ścisłej współpracy koordynatora PIK z Naczelnikiem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Cieszynie – wg miejsca zdarzenia.
Każdorazowo zadaniem interwencji jest złagodzenie reakcji kryzysowej, zapobieganie przejściu stanu ostrego w fazę chroniczną, uruchomienie systemu pomocy długofalowej oraz przywrócenie umiejętności samodzielnego radzenia sobie z trudnościami.
Jeżeli znajdziemy się w kryzysie o którym piszemy wyżej, a nie możemy sobie z nim sami lub z bliskimi poradzić nie bójmy się odwiedzić osobiście PIK przy ul. Bielskiej 92 lub skorzystać z całodobowego telefonu interwencji kryzysowej (33 500 06 07).
FOT. organizatorzy
AK, PIK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.