Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1182komentarzy: 0

Jubileusz wiślańskiego Koła przewodników PTTK

09-10-2017 11:00

To już 30 lat, odkąd przewodnicy turystyczni z Wisły działają pod szyldem własnego koła. Koło jest jednym z najmłodszych, a zarazem najliczniejszych w Polsce.
zarząd Koła - jubilata, fot. indi zarząd Koła - jubilata, fot. indi

7 października wiślańscy przewodnicy uroczyście świętowali swój jubileusz. Wpierw chętni mogli zwiedzić Zameczek Prezydencki. Same uroczystości jubileuszowe zorganizowano w sali konferencyjnej Zameczku. Przedstawiono krótki rys historyczny utworzonego w 1987 Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK „Wisła” w Wiśle, jak również omówiono wydaną z okazji jubileuszu publikację „Przewodnickie zapiski”. Nie zabrakło zacnych gości, którzy nie szczędzili wiślańskim przewodnikom słów uznania za ich działalność. Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka podkreślił, że jeśli ktoś pracując robi coś, co jest jego pasją, to robi to dobrze, dlatego przewodnicy dobrze wykonują swoją pracę. Słów uznania nie szczędzili włodarze miasta, sąsiednich gmin i powiatu doceniając zarówno to, że przewodnicy promują nasz region, jak i to, że dzięki ich pracy odwiedzający go turyści bardziej świadomie korzystają ze szlaków, co poprawia bezpieczeństwo. - Bo w turystyce, jak w alpinizmie szczyt to dopiero połowa drogi – stwierdziła gospodarz obiektu Alicja Cieślar.

Impreza jubileuszowa zawsze jest doskonałą okazją do uroczystego wręczenia odznaczeń i dyplomów zasłużonym działaczom. Nie inaczej było i w Wiśle. I tak Zbigniew Magnowski i Grażyna Winiarska odebrali przyznawane przez Zarząd Główny PTTK odznaczenie Zasłużony Przewodnik PTTK; Mariola Szymańska-Kukuczka przyznawaną przez Zarząd Główny PTTK Złotą Odznakę za działalność z dziećmi i młodzieżą; a Cezary Molin  - Brązową odznakę za działalność również nadawaną przez Zarząd Główny PTTK. Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK woj. śląskiego wystosował natomiast listy gratulacyjne do zasłużonych członków koła. Odebrali je z rąk przedstawiciela Ryszarda Ziernickiego: Cezary Molin,Józef Polok,Stanisław Cendrzak,Bogusława Czyż-Tomiczek, Maria Michnik, Anna Pilch, Danuta Legierska,Zbigniew Magnowski,Edward Stec,Krzysztof Rudziński,Jan Jurczyński,Elżbieta Hołysz,Ewa Długosz, Jolanta Branny. Ponadto Zarząd Koła Przewodników w Wiśle odznaczył szereg swych członków dyplomami i nagrodami książkowymi.

Po części oficjalnej był też czas na przewodnicką biesiadę. Grała kapela Janka, z którym przewodnicy na co dzień współpracują, gdy przyjeżdżają z wycieczkami do Chaty Kawuloka, gdzie Janko pięknie opowiada turystom o życiu w Beskidach. Część ochoczo ruszyła w tany porwana góralską muzyką, część korzystała z okazji do porozmawiania z kolegami i koleżankami przewodnikami przybyłymi w delegacjach z zaprzyjaźnionych kół.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 09-10-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Małżeństwa na medal

21-02-2018 14:00

W 2017 roku w gminie Strumień jubileuszu Złotych Godów doczekały się 22 pary małżeńskie. Jubilaci w raz z władzami gminy z tej okazji spotkali się w sali Widowiskowej przy OSP w Bąkowie.

wyświetleń: 88komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Paweł Stanieczek [zwiastun]

21-02-2018 12:30

Gość Ox.pl - Paweł Stanieczek. O niemieckim obozie w Goleszowie, nieludzkich warunkach i wszechobecnej śmierci. Jacek Porzycki zapytał również o pracę w cementowni, racje żywnościowe i desperację więźniów. Ile ludzi zginęło w podobozie Golleschau? Jak przebiegała ewakuacja obozu? cały reportaż zobaczyć będzie można w niedzielę, 25.02.2018. Zapraszamy!

wyświetleń: 310komentarzy: 0

Odznaczenia dla dawców

21-02-2018 10:40

Oddają bezinteresownie krew od kilkudziesięciu lat. Właśnie odebrali odznaczenia. Ale nie one są dla nich ważne. Najcenniejsze jest bowiem ratowanie życia – mówią.

wyświetleń: 515komentarzy: 0

Działka sprzedana za 2,5 miliona

21-02-2018 09:15

To już szósta sprzedana działka w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej. Do budżetu gminy wpłynie 2,5 miliona złotych z jej sprzedaży.

wyświetleń: 1578komentarzy: 2

Międzyświeć zaprasza na forum

21-02-2018 07:30

Przed nami siedemnasta edycja Forum Rolniczego Ziemi Cieszyńskiej. Wydarzenie wraca na teren szkoły w Międzyświęciu. Odbędzie się  piątek 23 lutego.

wyświetleń: 610komentarzy: 1

Zawodnik WSS Wisła zakończył rywalizację w czołowej ''30''

20-02-2018 21:00

Za nami rywalizacja w kombinacji norweskiej. Rywalizacja, która dostarczyła sporo emocji oraz została zdominowana przez naszych zachodnich sąsiadów. W zawodach wzięli udział reprezentanci Polski, w tym także Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar.

wyświetleń: 394komentarzy: 0

Czy powstanie nowa strzelnica w Chybiu?

20-02-2018 19:00

Końcem grudnia 2017 roku Radny Powiatowy Krzysztof Neścior zwrócił się z interpelacją do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego o podjęcie aktywnych działań, mających na celu włączenie powiatu cieszyńskiego w projekt budowy strzelnicy powiatowej na terenie gminy Chybie. Działanie takie miałyby zdaniem radnego mieć związek ze zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

wyświetleń: 1247komentarzy: 5

Ostrzejsze kary za znęcanie się na zwierzętami

20-02-2018 18:15

Końcem stycznia bieżącego roku sejm niemalże jednogłośnie przyjął projekt ustawy, zaostrzającej kary dla osób, które znęcają się nad zwierzętami. Na chwilę obecną ustawa musi jeszcze przejść głosowanie w senacie, jednak tam wynik powinien być podobny. Ustawa ma na celu poprawę bezpieczeństwa zwierząt w Polsce. Autorem nowych regulacji jest resort sprawiedliwości.

wyświetleń: 522komentarzy: 0

Bezpieczne koleje

20-02-2018 16:45

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały na swojej stronie internetowej o szkoleniach pracowników, którym w 2017 roku zostało poddane ponad 27 tysięcy osób. Szkolenia te mają na celu poprawę bezpieczeństwa przejazdów pociągów, są związane z doskonaleniem kwalifikacji obecnych oraz przyszłych kolejarzy – zgodnie ze sławami spółki, ma być to inwestycja w bezpieczną kolej na terenie kraju.

wyświetleń: 550komentarzy: 0

Skoczów - sesja na żywo

20-02-2018 14:55

Na dzisiaj – wtorek 20 lutego, Przewodniczący Skoczowskiej Rady Miejskiej Rajmund Dedio zwołał 37. sesję Rady. Transmisja obraz rozpocznie się o godzinie 15.00.

wyświetleń: 2203komentarzy: 4
Kontakt z redkacją .