Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Żywobyci'' Włodzimierza Szturca

Najnowsza publikacja prof. Włodzimierza Szturca z Wisły to nie książka naukowa, ale tomik wierszy. Wierszy wyjątkowych, bo ułożonych czterdzieści lat temu i dopiero teraz wydanych, a napisanych archaiczną już dziś gwarą wiślańską

Książka wydana została przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Śniegonia w Wiśle z  okazji otwarcia placówki po przebudowie. Pozycja składa się z trzech części: „Cygóński żywobyci”, „Po chałpach” i „Wiesieli na Gróniczku”. 

- Autor przedstawia odchodzące w przeszłość postacie mitycznych bohaterów wiślańskich, żyjących na uboczu dawnej społeczności. Występują tu Lyta, Kacabaja, Pawliczek Ustróński, Bajcarowsko Marena, Jonek z Jonidła. To bardzo ubodzy ludzie  o skomplikowanych życiorysach, którzy, po społu z zapomnianymi prawie całkowicie Cyganami, tworzyli barwne życie góralskiej wsi. Oczywiście są tu także portrety dawnych mieszkańców Wisły – informuje wydawca.

Tomik wierszy Włodzimierz Szturca to znakomita lektura nie tylko dla miłośników gwary, ale także dla tych, którzy chcą ją poznać. Dla tych którzy nie znają gwary, lub może się zdarzyć, że nie znają jakiegoś słowa przygotowano słowniczek gwarowy i krótki wstęp napisany przez autora.

Książeczkę można już nabywać w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle przy pl. Hoffa 3 (Dom Zdrojowy, I piętro).


(red)

Prof. dr hab. Włodzimierz Szturc – ur. w Wiśle, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Teatru i Dramatu) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (Wydział Aktorski), a także, w ubiegłych latach, Université François Rabelais w Tours i Institute des Langues et Civilizations Orientales w Paryżu (Francja). Główną dziedziną jego badań jest literatura XIX w., teatr polski i powszechny oraz mity i rytuały odległych kultur (Afryka, Oceania, Grecja, Egipt). Jest autorem 14 książek, związanych także z antropologią teatru i poetyką Opublikował ponad 200 szkiców, recenzji i artykułów naukowych; jest współredaktorem kilku serii wydawniczych, scenarzystą, ale też Autorem dramatów, ale także poezji. Opublikował dotąd cykl liryków pt. Czuwania (w Bez Porównania), a niedawno ukazało się pierwsze wydanie książkowe dramatów pt. Trauma. Najnowsza publikacja to tomik poetycki pt. Żywobyci.   
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-10 10:05:22
scholays: Ciekawych je tego wiesiela na gróniczku, raczyj odbywo sie ta co inszego. ..
2015-11-10 10:05:56
scholays: Ciekawych je tego wiesiela na gróniczku, raczyj odbywo sie ta co inszego. ..
2015-11-10 16:17:10
as355: Dlaczego dawniej nie dolewano w Wiśle wody do chłodnicy ?..Bo ciecze.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: