Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Żyli - mieli garnki, kafle i konika do zabawy dla dziecka

Ślady historii odkrywane są na cieszyńskim Rynku. Dokładnie w 526 rocznicę wydania dokumentu, w którym książę Kazimierz II sprzedaje miastu Cieszyn dwa domy wraz z placem, który za nimi leży, gdzie urządzony miał zostać nowy ratusz oraz pomieszczenia dla szewców i piekarzy, odkryto nowe znaleziska. Rynek w Cieszynie przy remoncie odkrywa karty historii. Czego dowiedzieliśmy się tym razem?

 

Teraz, kiedy trwają badania archeologiczne na Rynku mamy jedyną i niepowtarzalną okazję przenieść się w czasie i przyjrzeć brukowi, po którym wędrowali mieszczanie cieszyńscy dokładnie w tym okresie, tj. na przełomie XV i XVI wieku – mówi Zofia Jagosz-Zarzycka, archeolog Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Prace na cieszyńskim Rynku ciągle trwają. - Archeolodzy z krakowskiej firmy PPS Invictus kończą już eksplorować obiekty użytkowe, czyli duży budynek drewniany oraz mniejsze związane z produkcją (prawdopodobnie metali), pozyskano z nich bardzo ciekawy asortyment zabytków, które zostaną przekazane do badań, konserwacji i opracowania. Z obiektu drewnianego udało się wydobyć już 7 brakteatów datowanych wstępnie na XIV wiek, całe naczynia ceramiczne i wielką ilość poroży i rogów. Ocalała również niezmiernie krucha miseczka drewniana klepkowa. Z innych obiektów pozyskano fragmenty miseczek toczonych, ceramikę naczyniową i cegły tzw. palcówki - jedna posiada odcisk psiej łapy – informuje Zofia Jagosz-Zarzycka.

W południowo-wschodniej części Rynku archeolodzy odkryli pod brukiem z XIX wieku fundamenty domu strażnika miejskiego widocznego na rycinach z XVIII wieku, a poniżej zarys wiaty lub budynku starszego pochodzenia wraz z zaskakującym obiektem w postaci owalnej jamy, w której ułożonych było 5 wysmukłych „kominów”. - Wstępnie możemy je interpretować jako tygle topnicze, jednak dla tego znaleziska będziemy jeszcze szukać analogii. Prace w południowej części Rynku zmierzają ku końcowi. Aktualnie prace koncentrują się w obrębie murów kamiennych na środku Rynku i tu głębokość wykopu może być znaczna ze względu na funkcjonującą w tym miejscu piwniczkę. Bruk wraz z jamami po zbadanych obiektach będzie zasypany i niebawem planowane jest otwarcie fragmentu północno-zachodniego Rynku – dodaje Zofia Jagosz-Zarzycka.
Wiemy, że stary ratusz na środku wraz z innymi budynkami na Rynku funkcjonującymi miał zostać zburzony.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego prezentuje kolejne znaleziska z czasów funkcjonowania Rynku w średniowieczu.

 

fot. Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie

 

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-10 08:11:36
Artur_z_bažin: dobre i tyle
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: