Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Żydowski ślad u Kossaków

Uczniowie strumieńskiego gimnazjum już dziś odwiedzą Centrum Kultury i Sztuki ''Dwór Kossaków'' w Górkach Wielkich. To tam odbędzie się kolejne spotkanie w ramach projektu ''Pozostał po nich nie tylko ślad''.

 

Gośćmi "Dworu Kossaków" prócz gimnazjalistów i ich opiekunów będzie Leon Zawadzki, człowiek, którego uratowała rodzina Władysława Porębskiego uhonorowanego w 1982 roku tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Z tej prelekcji cieszy się wnuczka Zofii Kossak, Anna Fenby – Taylor.  – To spotkanie jest dla mnie bardzo ważne – mówi. To kolejne przedsięwzięcie, dzięki któremu w Górkach Wielkich wciąż jest tak, jak chciałaby zmarła pisarka. – To spotkanie dotyczyć będzie holocaustu, czyli tego jak wyglądała historia Żydów w czasie II wojny światowej. Babcia była zaangażowana w ratowanie żydowskich dzieci – opowiada wnuczka Zofii Kossak. To właśnie pisarka z Górek Wielkich była wraz z Wandą Krahelską-Filipowicz założycielką Żegoty. Sama z resztą również otrzymała zaszczytny tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

 Ten temat wciąż porusza. Myślę, że warto o tym mówić i uświadamiać młode pokolenie jak wyglądały tamte czasy. To ważne, żeby młodzi znali tę historię i żeby to nigdy się nie powtórzyło – dodaje Anna Fenby – Taylor.

Poczatek spotkania o godz. 18.00. 

Honorowym patronatem projekt „Pozostał po nich tylko ślad” objęli: Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, prof. Jerzy Buzek, Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, Anna Bugnon-Rosset, córka Zofii Kossak. Ponadto patronat nad projektem sprawuje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau. 

Portal OX.PL sprawuje patronat medialny nad projektem. Czytaj więcej na ten temat: Szlakiem Judaizmu w Strumieniu.

Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: