Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zwyczaje wielkanocne w Stonawie

Obrzędy związane z okresem Wielkiego Tygodnia mają w Kościele Rzymskokatolickim szczególny sens i symbolikę. W czeskich wsiach Stonawa i Łąki obrzedy Wielkiego Tygodnia zyskają w tym roku wyjątkową oprawę. Wszystko dzięki staraniom polskiego księdza, Rolanda Manowskiego, nowego proboszcza Stonawy. 

W Wielki Czwartek zwany również „Kapłańskim Czwartkiem” w godzinach porannych (w dniu Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Eucharystii) księża diecezji gromadzą się wraz ze swoim biskupem w katedrze na specjalnej mszy: - Tzw. „Missa Chrismatis” czyli „Mszy Krzyżma Świętego”, to msza, podczas której biskup poświęca 3 oleje: olej krzyżma świętego, olej chorych raz olej katechumenów. Olei tych używa się następnie przez cały rok - opisuje dr Roland Manowski, nowy proboszcz stonawskiej parafii, który chce tam wprowadzić nowe zwyczaje.

W godzinach wieczornych wierni gromadzą się w swoich kościołach parafialnych na tzw. „Missa Coena Domini”, nazywanej „Mszą Wieczerzy Pańskiej”. W tym czasie zaczyna się również „Triduum Sacrum” czyli „Święte Trzy Dni”, które tworzą Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Podczas tej uroczystej Mszy św. w Kościele Marii Magdaleny ksiądz Roland Manowski umyje nogi 12 mężczyznom, tak samo, jak to uczynił w Wieczerniku Chrystus swoim apostołom. W Wielki Czwartek, śpiewa się radosny hymn „Gloria”, czyli „Chwała na wysokości Bogu”, podczas którego dzwonią dzwonki i dzwony. Po odśpiewaniu tego hymnu dzwony milkną aż do Liturgii Paschalnej w Wielką Sobotę, co nazywa się "zawiązaniem dzwonów". Zamiast dzwonków ministranckich używa się kołatek, czyli drewnianych deseczek.

Obchody Wielkiego Piątku rozpoczną się w Kościele Marii Magdaleny w Stonawie tym, że ksiądz położy się na podłodze kościoła twarzą ku ziemi, co jest symbolem pokory przed ukrzyżowanym Chrystusem. Potem kiedy, jako pierwszy z wierzących zgromadzonych w kościele, pójdzie adorować krzyż, na którym umarł Chrystus, zdejmie buty i ornat: - Wielki Piątek to dzień ścisłego postu i smutku, kiedy wspomina się śmierć Jezusa na krzyżu - mówi ksiądz dr Roland Manowski.

W Wielką Sobotę podczas mszy św. o 19:30, czyli po zachodzie słońca, zabrzmią ograny i śpiew „Gloria“ a także odezwą się znowu wszystkie dzwony: - Msza święta musi rozpocząć się po zachodzie słońca, co jest związane z żydowskim pojmowaniem czasu, zgodnie z którym wtedy zaczyna się dzień. Dlatego aż do zachodu słońca nie odprawia się mszy świętej, ponieważ Jezus leży w grobie. Zgodnie z takim pojmowaniem czasu ta msza święta jest już w niedzielę, czyli dzień zmartwychwstania Jezusa - wyjaśnia ksiądz Manowski i dodaje: - Istotnym jest również, że w Wielką Sobotę Apostołowie po rocznym przygotowaniu udzielali chrztu i dlatego w Stonawie będzie ten obyczaj kultywowany.

W Stonawie w tym dniu przystąpi do chrztu i jednocześnie do pierwszej komunii i bierzmowania jedna dorosła osoba. Również w Wielką Sobotę o 10: 00 będą święcone pokarmy: - Wierni mogą przynieść wszystko to, co mają przygotowane na niedzielne śniadanie. Nie powinno zabraknąć chleba, pieczonych baranków, świeżych i malowanych jajek, kiełbasy zapiekanej itp. tradycyjnych potraw. Zgodnie ze starym obyczajem gospodarz powinien cześć święconego jedzenia podarować ziemi, polu, zagrodzie i studni, żeby był urodzaj, woda i owoce. Przodkowie wierzyli także, że kto w Wielkanoc skosztował święconego baranka, nigdy nie zapominał i zgubioną drogę, nawet w najgęstszym lesie, odnalazł - mówi ksiądz dr Roland Manowski.

Podczas wszystkich wielkanocnych uroczystości zaśpiewa w Stonawie chór PZKO Stonava a w Wielką Sobotę na trąbce zagra pochodzący z Olbrachcic Karol Palowski, grający na co dzień w praskiej orkiestrze Václava Hybša.

Obrzędy związane z okresem Wielkiego Tygodnia mają w Kościele Rzymskokatolickim szczególny sens i symbolikę. W czeskich wsiach Stonawa i Łąki obrzędy Wielkiego Tygodnia zyskają w tym roku wyjątkową oprawę. Wszystko dzięki staraniom polskiego księdza, dr Rolanda Manowskiego, nowego proboszcza Stonawy.

 

Godziny nabożeństw:

Wielki Piątek
Stonawa : 18. 00;  Łąki o 16. 15

Wielka Sobota godz. 10. 00 poświęcenie pokarmów wielkanocnych w Stonawie a w Łąkach o godz. 11.00;
Uroczysta Wigilia Paschalna we Stonawie po zachodzie słońca o godz. 19. 30 a w Łąkach o godz. 17. 00

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: