Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zwiększono limity dorobienia do renty i emerytury

Od 1 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r. renciści i emeryci będą mogli dorobić do progu 3618,30 zł. To niewiele ponad 100 zł więcej niż w okresie od września do listopada 2020 r. Limity zarobków rencistów i emerytów są ustalane na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które podaje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Limity nie obowiązują emerytów i rencistów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Limity nie dotyczą również pobierających rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po inwalidzie wojennym oraz rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tej osobie. Oni mogą dorabiać bez ograniczeń.

W sytuacji gdy rencista/emeryt dorabiając przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia jego świadczenie zostanie zmniejszone, a gdy przekroczy 130 proc zostanie zawieszone. Renciście socjalnemu świadczenie zostanie zawieszone już po osiągnięciu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Limity dorabiania dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną.

W okresie od 1 grudnia 2020 roku do 28 lutego 2021 roku kwota przychodu odpowiadająca:
- 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wyniesie 3618,30 zł brutto - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
- 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wyniesie 6719,70 zł brutto - przychody powyżej tej kwoty sprawią zawieszenie emerytury lub renty.

Emeryt i rencista ma obowiązek powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu. Ma on także obowiązek do końca lutego każdego roku zawiadomić ZUS o łącznej kwocie dochodu osiągniętym w ubiegłym roku kalendarzowym.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-26 17:39:58
Santa_Claus: oj coś się Świętemu Mikołajowi widzi, że te limity co ino trzeba będzie zwiększać by emeryci mogli dorabiać, bo inaczej z głodu poumierają
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: