Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zuzanna Kawulok jest bohaterką odcinka ''A życie toczy się dalej...'' w TVP Katowice

Zuzanna Kawulok jest bohaterką odcinka ''A życie toczy się dalej...'' w TVP Katowice.

Zuzanna Kawulok, córka Jana Kawuloka, gawędziarka, przewodniczka, poetka, skrzypaczka jest bohaterką najnowszego odcinka serii „A życie toczy się dalej…” w TVP Katowice.

Zuzanna Kawulok urodziła się 24 IV 1938 r. w Cieszynie. Po śmierci ojca, Jana Kawuloka, zajęła się przekazywaniem rodzinnej tradycji. Nauczyła się gry na różnych instrumentach pasterskich (trombity, rogi, gajdy, fujarki) oraz posiadła sztukę ich wytwarzania. Oprócz zajęć w muzeum regionalnym brała czynny udział w życiu wsi, od 1955 r. związana z Zespołem Regionalnym „Koniaków”, prowadziła zajęcia w Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Propagatorka ruchu esperanckiego, prowadziła dla młodzieży kółko esperantystów. Uzdolniona koronkarka i hafciarka.

Za swoją działalność otrzymała wiele nagród, dyplomów, wyróżnień i medali w różnych kategoriach twórczości i pracy społeczno-kulturalnej. Tak np. w 1984 r. otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów „Za upowszechnianie i propagowanie kultury i sztuki wśród dzieci i młodzieży”, a w 1994 roku Nagrodę im. Oskara Kolberga w kategorii: Twórczość plastyczną, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny

W programie TVP Katowice można nie tylko posłuchać wspomnień gawędziarki o ojcu, ludziach związanych z folklorem, o życiu , ale też zobaczyć stare programy telewizyjne, w których niegdyś brała udział, jak np. „Zuzka” Aleksandry Jarosz z 1987, w którym Zuzanna Kawulok gra na trombicie czy „Mapa folkloru” Jadwigi Starczewskiej z 1985.

Link do filmu: http://katowice.tvp.pl/22646309/15112015
 

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: