Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

ZUS: Od czerwca większe limity dla emerytów i rencistów

Pracujących emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego od 1 czerwca będą obowiązywać wyższe limity.

Nowe, wyższe limity dla pracujących emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego będą obowiązywać od czerwca do sierpnia br. - Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a także osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, mogą zarobkować bez ograniczeń i nie muszą powiadamiać ZUS o osiąganych zarobkach. Limity ich nie dotyczą, natomiast pilnować muszą ich ci emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Od 1 czerwca kwota przychodu odpowiadająca 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, wynosić będzie  3732,10 zł. Świadczenie zostanie zawieszone, gdy  przychód przekroczy kwotę 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli od 1 czerwca 6931,00 zł.

Zmniejszenie świadczenia natomiast nastąpi w sytuacji, gdy przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia. W takim przypadku świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia czyli: 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy; 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba. Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-29 12:35:37
CosaNostra: To DOBRA ZMIANA
2020-05-29 13:06:14
hanbes: O kuźwa! Ludzie tracą robotę a władza zmniejsza limity dla emerytów! Pracy zaczyna brakować dla przeciętnego obywatela a tu taka troska o emerytów! Pisiorom potrzeba dodatkowych głosów na wybory prezydenta?!
2020-05-29 14:27:54
Baciar: To pierwszy efekt PISowskiego pakietu antykryzysowego 4.0
2020-05-29 15:38:21
marian1951: Hanbes , o kuźwa. Nie zmniejsza , tylko zwiększa , a wynika to z ustawy i jest dokonywane rokrocznie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: