Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zobacz ikony - wybierz się na wernisaż

Ciekawą wystawę będzie nożna zobaczyć w Jaworzu. Sztuka cerkiewna Ewy Czader będzie tu gościć od najbliższego piątku. Ośrodek Promocji Gminy Jaworze oraz Galeria Sztuki na Zdrojowej serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy.


Klimat sztuki cerkiewnej i tematyka wielkanocna zagoszczą w Jaworzu. Wszystko za sprawa jaworzanskiej artystki i niezwykłej wystawy.
Ewa Czader z Jaworza jest absolwentką bielskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, kierunek artystyczny druk sitowy.

- Od ponad 20 lat fascynuje ją sztuka cerkiewna. Jej pierwszą pracą była próba wykonania kopii “Trójcy Świętej” Andrieja Rublowa. Mieszka w Jaworzu, gdzie wraz z mężem Krzysztofem prowadzi gospodarstwo rolne. Od ponad 20 lat fascynuje ją sztuka cerkiewna. Tworzy z potrzeby serca, dla siebie i bliskich. Jest osobą nad wyraz skromną. Podkreśla, że jej prace nie są ikonami w ścisłym tego słowa znaczeniu. Pani Ewa w swoich poszukiwaniach twórczych początkowo kierowała się wyłącznie intuicją. Długo nie korzystała z żadnych wzorników, które zawierają ustalone przez Kościół prawosławny schematy kompozycyjne i ikonograficzne. Wspomina, że jej pierwszą pracą była próba wykonania kopii “Trójcy Świętej” Andrieja Rublowa. Maluje temperą lub innymi farbami, jakie akurat ma pod ręką, na desce lipowej lub modrzewiowej. Sama żłobi kowczeg, czyli płytkie wgłębienie, na którym pisze się obraz - mówi Jolanta Witkowska, szefowa Ośrodka Promocji Gminy Jaworze.

Mąż artystki - Krzysztof Czader  maluje, rzeźbi w drewnie oraz jest jednym z bardziej znanych ludzi kultury w Jaworzu. Ich dom jest żywą historią Jaworza.  - Państwo Ewa i Krzysztof Czaderowie otrzymali wyróżnienie w dziedzinie ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego – za działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego powiatu bielskiego - dodaje dyrektor OPGJ.

Wernisaż wystawy Jaworzanki Pani Ewy Czader - Ikony Wielkanocne, który odbędzie się 31 marca \piątek\ 2023 r. o godzinie 18.30 w Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu. - Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny - kwituje Jolanta Witkowska.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: