Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zobacz i posłuchaj instrumentów

Gajdy, piszczałki, okaryny i inne instrumenty można nie tylko zobaczyć, ale ich posłuchać w Istebnej. Interaktywna wystawa dotycząca instrumentów ludowych czy lokalnych zespołów i muzyków jest czynna w budynku Domu Trzech Narodów w Istebnej – Jasnowicach.

Jak informuje Urząd Gminy Istebna, w Sali Beskidzkich Muzykantów w budynku na dawnym przejściu granicznym w Istebnej – Jasnowicach jest już wystawa dotycząca ludowej muzyki, muzykantów i instrumentów muzycznych.  Ekspozycja zaznajamia z życiorysami muzykantów, zarówno obecnie tworzących, jak i tych, którzy na przestrzeni lat zapisali nutami karty historii Trójwsi Beskidzkiej. Zobaczyć można także prezentację poszczególnych zespołów regionalnych i kapel w postaci tablic, na których umieszczono teksty informacyjne i zdjęcia.

- Interaktywny charakter wystawy pozwala nie tylko na wizualne zapoznanie się z wyglądem instrumentów muzycznych, ale także odsłuchanie ich dźwięków. Ekspozycja ta jest pierwszym etapem tworzenia Centrum Muzyki Karpat, które docelowo ma stanowić atrakcję turystyczną o charakterze międzynarodowym oraz nowoczesne miejsce służące edukacji regionalnej – chwali się Gmina Istebna.

Przypominamy, że stworzenie ekspozycji było możliwe, dzięki dofinansowaniu, jakie Gmina Istebna otrzymała z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 150.000,00 zł, zaś całkowita wartość projektu (z wkładem własnym Gminy Istebna) wyniosła 187.500,00 zł. – informują istebniańscy urzędnicy.

- Na bezpłatne zwiedzanie Sali Beskidzkich Muzykantów zapraszany w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 10.00 do 16.00 - w okresie wakacyjnym. Pozostałe terminy można umawiać indywidualnie, kontaktując się z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Istebnej nr tel. 791 452 222 – podają włodarze gminy.

 O Centrum Muzyki Karpat pisaliśmy m.in. w artykule: Projekt Centrum Muzyki Karpat już jest

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-15 18:59:23
Ar--Ai: w Otwocku też doją ostatki
2023-11-15 20:38:42
GusGus: Żeby w dzisiejszych czasach stworzyć taką wystawę i jeszcze się nie chwalić.... No odwagi twórcom nie brakuje. Spodziewam się podobnego sukcesu jak np. przy przekopie Mierzei Wiślanej. Ciekawe ile będzie rocznie podatnika w Istebnej kosztować to wstawienie paru fujarek do gablot?
2023-11-15 20:40:49
GusGus: Warto jeszcze dodać, że na fujarki w gablotach kasa w Istebnej jest a na sieć kanalizacyjną czy wodociągową na Jasnowicach, gdzie ta wystawa się znajduje nie ma. Są rzeczy ważne i ważniejsze!
2023-11-15 21:14:22
suski: spuszczanie gnojówki do potoka to katolicko-narodowa tradycja w tej gminie i wara niemieckim agentom od prób jej anihilacji
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: