Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zniszczony obraz powrócił

Po półrocznej przerwie do skoczowskiego kościoła pw. św. ap Piotra i Pawła powrócił obraz Matki Boskiej Skoczowskiej. W październiku 2014 roku nieznany sprawca uszkodził płótno. W piątkowe popołudnie, obraz po renowacji odsłonił bp Piotr Greger.

W październiku ubiegłego roku w skoczowskiej świątyni doszło do profanacji obrazu Matki Boskiej Skoczowskiej. Nieznany sprawca zniszczył zabytkowe płótno, przedstawiające Maryję trzymającą na rękach Jezusa. Obraz mający ponad 270 lat znajdował się w lewym, bocznym ołtarzu. O incydencie pisaliśmy w materiale – Skoczów profanacja obrazu.

W piątkowe popołudnie w skoczowskiej świątyni, podczas nabożeństwa majowego odbyła się uroczystość odsłonięcia zrekonstruowanego obrazu. Dokonał tego biskup pomocniczy diecezji bielsko – żywieckiej – Piotr Greger. Z bólem wspominamy dzień 11 października ubiegłego roku, kiedy to obraz ręką człowieka został sprofanowany. Dla tego człowieka prosimy dziś Pana Boga o dar miłosierdzia, o zrozumienie błędu i wkroczenie na drogę pokuty i nawrócenia, aby móc doświadczyć wielkiej tajemnicy pojednania – podkreślił w homilii ks. biskup.

Niestety, renowacja obrazu przeciągała się z powodu choroby konserwatora, ale myślę, że to dobry czas. Rozpoczynamy właśnie nabożeństwa majowe, codziennie będziemy się u Jej stóp modlili – podkreśla proboszcz skoczowskiej świątyni, ks. Antoni Dewor.

Wierni licznie przybyli na nabożeństwo w skoczowskiej świątyni, cieszyli się z powrotu obrazu na swoje miejsce.Pierwszy kontakt z obrazem miałem w 2005 roku, notabene również wtedy ktoś nożem uszkodził płótno. Wówczas dokonałem kompletnej konserwacji obrazu
. - wspomina konserwator Jarosław Szpakowicz, który odrestaurowywał obraz. Po usunięciu płótna, którym podklejony był obraz, okazało się, że jest na nim wiele historycznych inskrypcji i dopisków kto i kiedy przeprowadzał renowacje obrazu. Aby to wszystko zachować, musiałem użyć specjalnej tkaniny szklanej. Teraz, przy tym drugim uszkodzeniu, wszystkie te kolejne warstwy, które użyłem wówczas musiałem usunąć. - dodaje.

Choć, zniszczony fragment stosunkowo nie był duży, to jednak trzeba było obraz poddać obróbce. Działania przyniosły sukces. Na szczęście zachował się rozerwany fragment materiału. Wokół uszkodzenia było trochę ubytków, ale mając dokumentację fotograficzną z poprzedniej konserwacji, Szpakowiczowi udało się się wiernie odtworzyć brakujący fragment fragment płótna.

Obraz zniszczeniu uległ październiku ubiegłego roku, Policja sprawcy nie wykryła. Jak dodaje ks. Dewor, obecnie płótno jest już dobrze zabezpieczone. Ma nowe ramy i chroni go specjalna szyba.

Jan Bacza

 


źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-05-03 13:03:34
Przepierón: No i bedóm ludzie przed obrazym klynczeć. Hahahaha
2015-05-03 14:14:13
mariobross1977: Żyjemy w zacofanym państwie katolickim wiec nic nowego. W Skoczowie tylko do kościoła i i na rynek zdjęcia papieża oglądać same rewelacje majówka pozal się boże.
2015-05-03 15:25:08
Le Soldat: Coraz bardziej jestem poirytowany tym co się tu ostatnio na OX wyprawia, ksiądz przyjeżdza, obraz przyjeżdza, odsłaniają, spowiadają itd.<br /><br />Za dużo tych \&quot;Kościelnych\&quot; informacji, żyjemy w czasach w których każda Parafia ma swoją stronę internetową i tam należy takie rzeczy podawać.<br />
2015-05-03 15:34:29
Le Soldat: ostatnie 2 tyg: <br /><br />Ojciec Bashobora spotkał się z wiernymi w Cieszynie<br />Św. Marek Ewangelista i zapomniane zwyczaje ludowe<br />Św. Jerzy konno bieży<br />Św. Wojciech i czarownice<br />Marklowice Górne - jubileusz parafii<br />Pożegnano ks. Alfonsa Chmiela<br />Duchowny na czele szkół<br /><br /><br /><br />
2015-05-03 17:26:45
Bo-lek: Le Soldat<br /> Dlaczego nie wymieniłeś naszych ewangelickich artykułów uważasz że jesteśmy gorsi?
2015-05-03 19:20:52
Le Soldat: Wymieniłem art. z ostatnich 2 tyg. ze strony głównej, jak było coś o ewangelikach i to pominąłem to z pewnością niechcący, a czy ewangelicy są gorsi od katolików? <br /><br />- zupełnie bez różnicy jest dla mnie to czy ktoś jest ewangelikiem czy katolikiem, samych wyznań chrześcijańskich jest 40 tysięcy, nie zastanawiałem się nigdy nad tym które są lepsze, gorsze itd.<br /><br /><br /><br />
2015-05-03 20:29:46
zdziszas: Czego się czepiacie.. Jak kogoś to nie interesuje to niech nie czyta proste..Jak baby ..!!!!
2015-05-04 02:19:03
Cysorski: Poczekajcie, wy wielcy krytycy wiary i spraw z nia zwiazanych. Na was tez przyjdzie czas! Jeden taki, kiedy zagrzmialo, wygrazal do nieba bo \&quot; Tyn fusaty zas burzi\&quot;, drugi uczony po moskiewskich studiach tez sie do wiary nie za bardzo przyznawal, trzeci uwazal ze kariera wazniejsza jak klynczyni i zykani, ale jak bylo tak daleko, to wszyscy pytali zeby jeszcz z ksiedzem porozmawiac i sie z Panem Bogiem pojednac.<br />A poza tym, sprobujcie tylko skrytykowac inne wiary, chocby Islam, to wiecej tego nie zrobicie.
2015-05-04 07:06:53
Le Soldat: Jeśli chodzi o islam to jest DOKŁADNIE na tym samym poziomie co chrześcijaństwo kilkaset lat temu, zamiast mieczy i stosów mają bomby i karabiny, zmieniły się czasy a co za tym idzie technika zabijania niewiernych.<br /><br />Nic na to nie pordzę, że Biblia, Koran, inne święte księgi. uderzają w serca słabych, którzy tak bardzo pragną by co coś tam po drugiej stronie było... <br /><br />A jeśli już Bóg istnieje (co też jest przecież możliwe) to idę o zakład, że nie trzeba:<br />- latać do konfensjonału co miesiąc, <br />- porywać samolotów, <br />- biczować się,<br />by dostać się do nieba, tak myślę, serio :D<br /><br /><br />POWIEM WIĘCEJ - nawe chińczyk który dziś zginie pod kołami ciężarówki, też ma szansę się tam dostać mimo tego, że nie słyszał o Bogu, sakramentach, Jezusie, Kościele, spowiedzi, trzech królach, świętym mikołaju ani nawet latającym potworze spagetti.<br /><br />Choć róznie to bywa, bo bez chrztu świętego może być ciężko wg. niektórych....<br />
2015-05-04 11:31:27
pambuk: Człowiek istnieje na ziemi około 200 tysięcy lat. W takim razie pytam się znawców tematu, co z tymi wszystkimi niewierzącymi, którzy nigdy o jezusku nie słyszeli i go nie czcili, bo tego specjalisty od chodzenia po wodzie jeszcze nie było? Nie poszli do nieba? Cholera, pech...
2015-05-04 23:49:54
alternatywy 5: Nad tym się nie głów, nie twoja to sprawa. Z pewnością będą traktowani inaczej, a niżeli ty, który świadomie drwi z Pana Boga.
2015-05-05 11:58:36
pambuk: Będą traktowani inaczej? Z pewnością? Widzę, że masz szczegółową wiedzę na temat twojego klubu. Nie zabieraj już głosu, bo ośmieszasz innych klubowiczów.
2015-05-05 21:53:56
alternatywy 5: Aha,znawca tematu....sie znalazł i szuka do dyskusji podobnego sobie lewackiego pierdoły.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: