Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Znamy zwycięzców IX Powiatowego Konkursu Poetyckiego

''Spotkanie'', ''Pamięci Jerzego Kukuczki'', ''Tak jak kiedyś''-to zwycięskie wiersze tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Poetyckiego organizowanego już od 9 lat w Cieszynie. W tym roku młodzi poeci, jak zwykle dopisali. Spośród wielu nadesłanych prac jury, oprócz trzech pierwszych miejsc przyznało również, aż siedem równorzędnych wyróżnień.

Zaskoczenie, nie spodziewałam się – przyznaje Katarzyna Golasowska, zwyciężczyni  tegorocznej, IX już edycji Powiatowego Konkursu Poetyckiego w Cieszynie. „Cześć Dziadku! Co tam u Ciebie? U mnie dobrze. Wiesz, dużo nauki …” Tak rozpoczyna się wiersz, a właściwie rozmowa Katarzyny z dziadkiem, ś.p. redaktorem Robertem Danelem. Inspiracją do napisania tego wiersza był mój dziadek. Zawsze był dla mnie wzorem. Dużo pisze i zazwyczaj się na nim wzoruję. Wiersz „Spotkanie” to rozmowa. Napisałam go tak, jakbym z dziadkiem rozmawiała. Tak, jakby żył. Tak, jakbym mu opowiadała o tym, co się dzieje. O tym, co było i o tej tęsknocie za przeszłością, za jego osobą – tłumaczy Katarzyna Golasowska.

Nagrodzony wiersz pt: „Spotkanie” to nie jedyne dzieło opisujące tęsknotę, śmierć , pamięć o tych, którzy odeszli. Tegoroczna edycja krążyła bowiem wokół takiej właśnie tematyki, na co wskazuje nazwa konkursu „W szacunku wobec Tych, którzy odeszli w pamięć”. Ten niezbyt łatwy temat, jak się okazało zainspirował młodzież z powiatu cieszyńskiego. Byliśmy zdumieni, że tak dużo napisaliście  i takie to było głębokie – przyznaje prawnuczka Jana Kubisza oraz przewodnicząca jury Aleksandra Błahut-Kowalczyk.

Powiatowy Konkurs Poetycki im. Jana Kubisza cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. Jest kierowany do wszystkich gimnazjalistów powiatu cieszyńskiego. To co nas cieszy, to fakt, iż uczniowie uczestniczą w nim bardzo chętnie, piszą przepiękne wiersze – mówi dyrektor Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie Jadwiga Gaszek. Możemy się cieszyć, że w naszych dzisiejszych czasach, takich zwyczajnych, codziennych, szarych są jeszcze młodzi ludzie, którzy mogą dostrzec piękno, radość, głębię. Stać ich na refleksje nad życiem – dodaje Beata Sabath z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Kubisza w Cieszynie, jednocześnie opiekun zwyciężczyni tegorocznego konkursu Katarzyny Golasowskiej.

Trzyosobowe jury w składzie: Aleksandra Błahut-Kowalczyk, Urszula Stefania Korzonek oraz Anna Mazur nie miało łatwego zadania. Duża ilość nadesłanych wierszy sprawiła, że oprócz nagród głównych, wręczono również siedem równorzędnych wyróżnień w dwóch kategoriach. W kategorii  „Dotyk poezji” doceniono twórczość: Juliana Palmen, Martyny Kozok, Anny Węglarzy, Jakuba Klejczyka oraz Iwony Kiedroń. W kategorii „Patriotyzm lokalny” wyróżnienie otrzymała: Kamila Szmuk oraz Małgorzata Matuszek. Trzecie miejsce zdobyła Daria Gwarek z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej, drugie miejsce powędrowało do Bogusławy Musiał również z tego samego Gimnazjum. IX Powiatowy Konkurs Poetycki im. Jana Kubisza odbył się pod patronatem Starosty Cieszyńskiego Jerzego Nogowczyka. Na gali laureatów, która odbyła się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, nagrodzeni uczniowie odczytali swoje wiersze przed zgromadzoną publicznością. Swoje dzieła zaprezentowały również dwie lokalne poetki, członkinie jury.

Marta Szymik
 
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: