Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Znamy listy do szkół ponadgimnazjalnych

Jak przebiegała rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych? O tym rozmawiamy z Marią Pindur, Naczelnikiem Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Łukasz Grzesiczak: Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego trwa. Na którym etapie tego procesu dziś jesteśmy?

Maria Pindur: 5.07.2011 o godz.15.00 (rozmowa miała miejsce we wtorek) jesteśmy na etapie pobierania list przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych, który zakończy się 6.07 o godz. 9.00. O godz. 10.00 dyrektorzy opublikują listy uczniów przyjętych do pierwszych klas na rok szkolny 2011/2012.

Co z uczniami, którzy nie zdołali jeszcze dostać się do upragnionej szkoły?

Uczniowie , którzy nie dostali się do żadnej ze szkół albo jeszcze nie wybrali żadnej mogą uczestniczyć w tzw. rekrutacji uzupełniającej, która będzie trwała do 31.08.2011. Lista wolnych miejsc będzie opublikowana w systemie. Obecnie już wiemy , że w liceach ogólnokształcących jest 19 miejsc, w technikach 16, w zasadniczych szkołach zawodowych 276 miejsc. Dyrektorzy szkół w przypadku uczniów, którzy będą mieli wysoką liczbę punktów i nie dostali się do żadnej szkoły będą występować z wnioskami do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego o zwiększenie limitów liczby uczniów w konkretnym oddziale tak, aby dany uczeń mógł do niego uczęszczać w nowym roku szkolnym. Liczymy, że uczniów poza systemem obecnie jest około 150. Miejsce musi znaleźć się dla każdego ucznia.

Czy w tym roku zdarzyły się jakieś problemy techniczne na którymś z etapów rekrutacji?

Nie było takich przypadków.

Które typy szkół cieszyły się największym zainteresowaniem absolwentów gimnazjów?

Największym zainteresowaniem cieszyły się licea ogólnokształcące I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie oraz II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie oraz Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich w Wiśle.

Jak kształtuje się stosunek uczniów, którzy zainteresowani są nauką w liceach ogólnokształcących do tych, którzy wybrali szkoły techniczne i zawodowe?

39% wybrało LO, 35% Technika, 24% Zasadnicze Szkoły Zawodowe, 2% Licea Profilowane. Jesteśmy bardzo zadowoleni szczególnie z zainteresowania młodzieży zasadniczymi szkołami zawodowymi. Uczniowie nawet z punktami powyżej 100 wybierali te szkoły. Będą nam rosnąć dobrzy fachowcy, którzy na pewno znajdą swoje miejsce na rynku pracy. Zainteresowanie technikami zawsze w powiecie cieszyńskim było wysokie i ta tendencja utrzymała się.

To dobry trend?

Tak. Trend jest dobry. Cieszy również zauważalny od dwóch lat wzrost zainteresowania kierunkami ścisłymi w liceach ogólnokształcących i tak w ILO w Cieszynie zdecydowano o otwarciu drugiego oddziału biologiczno-chemicznego , ponieważ ostatni uczeń w jednym oddziale miał 145 punktów, a po otwarciu drugiego ostatni miał 123 punktów, poza tym okazało się w czasie symulacji, że uczniowie do tego drugiego oddziału przeszli ze szkół z innych organów prowadzących i nie odebrano w ten sposób uczniów z innych naszych szkół.

Co nas jeszcze czeka?

Uczniów i nauczycieli - zasłużone wakacje. Dyrektorów - aneksy do arkuszy organizacyjnych i też odpoczynek, a szkoły- wakacyjny lifting i oczekiwanie na pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2011/2012.

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: