Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmiany wzbudziły emocje

Zmiany wśród proboszczów i wikariuszy okazuje się mogą wzbudzać emocje. Wczoraj, o czym informowaliśmy na naszych łamach, Ordynariusz bielsko-żywiecki ogłosił listę zmian w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej.

Biskup Roman Pindel dokonał zmian na stanowiskach proboszczów w 29 parafiach. Siedmiu z pracujących dotąd proboszczów przechodzi na emeryturę z powodu przewidzianego prawem kanonicznym wieku lub złego stanu zdrowia, siedmiu wikariuszów zostało administratorami parafii, piętnastu dotychczasowych proboszczów zmieni wspólnoty parafialne, dla których będą pracować. I te zmiany nie wszystkim się podobają. 

Za dwa lata odbędzie się konsekracja kościoła w Marklowicach Górnych, parafianie pragną obchodzić tą wyjątkową uroczystość ze swoim dotychczasowym proboszczem. Niestety, okazało się, że ku niezadowoleniu parafian, Biskup przeniósł dotychczasowego ks. proboszcza Stanisława Wójcika do Bielska Białej a na jego miejsce dekret otrzymał Ks. Marian Fres, który przez rok sprawował funkcję proboszcza w Bierach a jeszcze wcześniej proboszcza w Ustroniu Nierodzimiu.  Marklowicką wspólnotę ta informacja zaskoczyła i postanowili interweniować, zebrali ponad 500 podpisów pod listem optującym za tym, by zmiany na stanowisku proboszcza nie dokonywać. List wraz z podpisami przekazali dziś  (25.06.2015) do kurii diecezjalnej. 

Ponadto, jak podaje rzecznik prasowy Diecezji  Bielsko – Żywieckiej,  40 przeniesień dokonano w składach wikariuszy w parafiach. Czterech księży pracować będzie poza Polską. Wyjadą na misję do Afryki i Ameryki Południowej lub pracować będą w duszpasterstwie USA. 

Ponadto przydziały do swych pierwszych parafii otrzymało 13 nowo wyświęconych kapłanów.

(red/mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-25 22:13:36
Iwan: Powiem krótko kuria zachowuje się tak jak rząd PO ludzie zbierają podpisy a one są ignorowane. Bo to nie tylko o tę parafię chodzi. Były podpisy w sprawie 6-cio latków, w sprawie ustawy emerytalnej i co rząd miał społeczeństwo w głębokim poszanowaniu wiadomo jakim. Tak samo tu ludzie zbierają podpisy a kuria też ich ma w głębokim poszanowaniu wiadomo jakim. Bo to nie tylko o parafię w Marklowicach chodzi. Skoczów Górny Bór też 850 podpisów. ludzi to zniechęcana, nie dziwmy się ze młodzi odchodzą od kościoła kiedy kuria wiernych nie słucha. Szanujmy głos wiernych drodzy biskupi bo żyjecie z naszych datków niestety, jak nas braknie to będzie za późno.
2015-06-25 22:19:12
alternatywy 5: Co to za bunt - kolejna Jasienica? Kościół to nie demokracja, gdzie można pyszczyć do woli.
2015-06-25 22:52:37
blookerss: \&quot;parafianie pragną obchodzić tą wyjątkową uroczystość ze swoim dotychczasowym proboszczem.\&quot; <br />Kapłaństwo nie polega na tym, aby być proboszczem, ale na tym, aby służyć. Czemu tego tylu nie rozumie!
2015-06-26 04:59:46
ciamajda: Oby tylko nie stało się z którymś z księży to co zdarzyło się po przeniesieniu proboszcza z Górnego Boru do Cieszyna. A swoją drogą to kto przeniesie Ordynariusza?
2015-06-26 06:52:32
Le Soldat: \&quot;Wyjadą na misję do Afryki i Ameryki Południowej\&quot;<br /><br />hehehe<br />Tak się jakoś złożyło, że tam, gdzie jest silna wiara, jest i bieda. A im wiara silniejsza, tym bieda większa (gdzie są najlepsi - bo nowi - wierni Kościoła Katolickiego? W Afryce i Ameryce Południowej - a mieszkańcy tych kontynentów bogaci raczej nie są ). W Polsce też ci co bardziej wierzący (wręcz fanatycy religijni ) to schorowani emeryci. Wygląda na to, że kościół ma wpływ na biedę...
2015-06-26 08:26:10
Przepierón: U mnie to wzbudziły takie emocje że musiałem pójść na strone.
2015-06-26 09:09:15
cd minerwa: Hola, hola panowie alternatywy i blook - papiez Franciszek juz cos w zakresie demokracji w KK zaczal dzialac . Wystarczy przeczytac ponizszy link.<br />Demokracja w Kościele? 38 pytan papieza do wiernych Tygodnik Powszechny - 11.2013<br /><br />http://tygodnik.onet.pl/wwwylacznie/demokracja-w-kosciele-38-pytan-papieza-do-wiernych/w3cfv<br /><br />Czyzby nasi rodzimi hierarchowie mieli jeszcze tak bardzo zakorzeniony sredniowieczny feudalizm?. <br /> i zapominieli komu sa winni posluszenstwo ?<br />
2015-06-27 01:31:59
alternatywy 5: Ależ błyskotliwa minerwo, tym tokiem rozumowania, wierny ma wymusić działania na decyzje biskupa? Byli też i tu tacy co doradzali papieżowi jak ma postępować. <br />No dobrze, niech wszyscy rządzą, a jeden podejmuje decyzje - w tym przypadku biskup !
2015-06-27 07:41:00
blookerss: Pierwszym, który chciał w kościele demokracji był lucyfer. A poważnie. Dziwie się Szanownej Redakcji, że wyskoczyła z takim tematem, ani świętości tu się nie doszukasz, ani powagi, ani mądrości, ani inteligencji... Niczego...Ale fakt- wzbudziło to we mnie przepierońskie emocje -Za dwa roki zaproszą byłego proboszcza na uroczystości i na wyżerkę :-)<br />
2015-06-27 09:15:38
cd minerwa: Jako odpowiedz posluze sie cytatem z artykulu TP:<br /><br />\&quot; Widać, że Franciszek rzeczywiście jest przekonany, że zasada sen tire cum Ecclesia ? ?czuć i myśleć z Kościołem? nie znaczy tylko ?czuć i myśleć z hierarchią?, lecz przede wszystkim ?czuć i myśleć z całym Ludem Bożym?.<br /><br />A tak na marginesie ? ciekawa ja jestem ile RODZIN na Slasku Cieszynskim wiedzialo7slyszalo o takiej ankiecie papieza Franciszka.<br /><br />Panowie ( to do powyzej ) , dobrze wiem - na Beskidach Slaskich owiec sie nie pyta o zdanie. Owce sie wypasa i strzyze....<br />
2015-06-27 09:33:26
Le Soldat: \&quot; Owce sie wypasa i strzyze....\&quot;<br /><br />10/10 :D
2015-06-27 10:13:08
blookerss: Toć naprzód idź nieszczęsna kobieto do tego Biskupa jeśli chcesz zostać świętą , albo napisz list protestacyjny a i ten portal może go znów opublikuje!
2015-06-27 12:55:24
życie: Nie płacz w liście nie pisz że los ciebie kopnął nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia kiedy Bóg drzwi zamyka ? to otwiera okno.<br />
2015-06-27 12:57:23
życie: To moi najlepsi parafianie ? mówi ksiądz proboszcz oprowadzając po cmentarzu. ? Nie obmawiają mnie, nie piszą na mnie anonimów i najwięcej przynoszą dochodów.
2015-06-27 12:58:31
życie: Nie trzeba czekać, aż zdejmą krzyż z naszych ramion; wystarczy się z nim pogodzić, a już jest lżej.<br /><br />prymas Stefan Wyszyński
2015-06-27 16:02:05
to jo: Lepiej to mają ewangelicy. Pastora aprobują wierni i może być na parafii aż do emerytury lub być odwołany na wniosek wiernych a nie kaprysów biskupa jak u nas katolików. Zastanawiam się czemu u nas są tak często te zmiany. Człowiek przyzwyczai się do proboszcza czy wikarego a tu znowu zmiana, a może oto chodzi.
2015-06-27 18:44:10
kredka800: to jo<br />Jako ewangelik informuję Cię że my nie przyzwyczajamy się do jak to nazwałeś \&quot;pastora\&quot; lecz wierzymy w Boga i zupełnie obojętne jest nam kto prowadzi nabożeństwo. Na nabożeństwa chodzimy z potrzeby serca.Jako że jesteś praktykującym katolikiem skup się na modlitwie a nie na wikarym a swoje żale wylej przed Waszym księdzem jak będziesz klęczał przy spowiedzi.
2015-06-28 12:41:32
cd minerwa: Lepiej z madrym kaplanem zgubic niz glupim dalej brnac?. w niewiedzy. Czego Ci kredko zycze :)
2015-06-28 21:07:33
obserwator2: To, że Kościół Katolicki nie ulega modą i trendom w tym tkwi jego siła i tym sposobem przetrwał już przeszło 2000 lat. Wiadomo że demokracja jest w stanie przeorać wcześniej ustalony porządek i wszystko zaczyna się od nowa, oczywiście w dużym uproszczeniu. Może to i ludziom daje poczucie wpływu na otaczającą ich rzeczywistość lecz i tak ?wybrani? postępują według własnego widzimisię. <br />Gdyby to samo miało miejsce w naszym Kościele pewnie byłby już podzielony na setki odłamów i frakcji. Dlatego nie oczekujmy od zarządzających Kościołem hierarchów aby ulegali naciskom i byli demokratami pod warunkiem, że postępują mądrze i rozważnie co niestety w ocenie wiernych nie zawsze ma miejsce. Kapłani składają przysięgę posłuszeństwa swojemu biskupowi i winni tej przysięgi dochować. Lecz niektórzy hierarchowie nadużywają tej podległości i traktują kapłanów jak swoich niewolników, co kłóci się z nauką Chrystusa i jest pogwałceniem wszelkich norm i zasad moralności chrześcijańskiej, niedopuszczalnych zachowań w kościele katolickim. Znam wiele przykładów takiego postępowania biskupów wobec kapłanów. Nasza diecezja BŻ od kiedy nastąpiła zmiana biskupa ordynariusza zanotowała sporo przypadków takiego traktowania kapłanów. <br />Posłużę się tylko jednym przykładem, który rozpoznałem najlepiej. Jestem Cieszyniakiem , przynależnym o parafii przy kościele św. Marii Magdaleny, gdzie do jesieni ubiegłego roku proboszczem był ksiądz prałat H. S. , który niespodziewanie zniknął. Nie było uroczystego pożegnania nie było podziękowań, wokół proboszcza zapadła cisza. <br />Warto przypomnieć jakie zasługi miał ksiądz prałat dla parafii, Cieszyna i regionu. To on reaktywował w 1993 roku Stowarzyszenie ?Dziedzictwo św. Jana Sarkandra? w Cieszynie. Doprowadził do powstania zespołu szkół katolickich (podstawowej, gimnazjum i liceum) i przedszkoli. Powołał do życia Gimnazjum i przedszkole w Czechowicach Dziedzicach a w najbliższym czasie miała tam powstać szkoła podstawowa. W ostatnim roku swojej działalności i prezesowania Stowarzyszeniu ponownie powołał do życia ?Gwiazdkę Cieszyńską? w postaci portalu internetowego. Dzięki talentom menadżerskim i umiejętnemu zarządzaniu rósł majątek Stowarzyszenia. Odzyskał zagrabiony przez komunistów majątek wart miliony złotych. Odzyskanym zdewastowanym obiektom przywrócił ich dawną świetność .( Jeśli ktoś z czytelników tego wpisu chciałby się zapoznać z historią Stowarzyszenia odsyłam do opracowania zamieszczonego w Internecie pod tyt. ?Dziedzictwo bł. Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku, przypomnienie i uzupełnienie? pod redakcją księdza Franciszka Maronia).<br />Tym bardziej dziwiło nagłe zniknięcie księdza prałata. Zaraz zaczęły krążyć plotki, które osobie księdza wyrządziły ogromną nieodwracalną szkodę przez to, że oczerniały i oskarżały Go o popełnienie rzeczy strasznych. Nie będę tu tego przytaczał żeby nie pogarszać sytuacji księdza. Tej skazy pewnie nie uda Mu się już zetrzeć. A co się stało z księdzem prałatem? Jak twierdzą dobrze poinformowani musiał szybko opuścić plebanię i parafię z nakazu swojego biskupa. Podobno pakował się w nocy bo następnego dnia nie wolno Mu było pokazywać się w swojej parafii? O jakież to ciężkie przestępstwo został posadzony, że tak go potraktowano? Teraz jest gdzieś na wygnaniu. Cały jego dorobek i zasługi nie wystarczyły aby godnie księdza pożegnać i podziękować za wszystko to co zrobił dla Kościoła, Stowarzyszenia miasta, i regionu. Wszystko to obrócono w niwecz. Teraz przy nowych nominacjach nawet nie ma informacji co się z nim dzieje i gdzie przebywa, a jest księdzem prałatem Diecezji Bielsko Żywieckiej. Takie to zapanowały zwyczaje w naszej Diecezji. Muszę jeszcze dodać, że nie jest to odosobniony przypadek. <br />Oceńcie Państwo sami takie postępowanie. <br /> J.T. <br /> P.S. W opisie posłużyłem się tekstem innego parafianina, który bezskutecznie usiłował zamieścić go na tym portalu jak i w gazecie ?Głos ziemi cieszyńskiej? niestety każda z tych redakcji widać bała się narazić i odmówiła publikacji. A jest w teście mojego znajomego o wiele więcej pikantnych szczegółów poczynań tej władzy. <br />
2015-06-28 22:02:56
cd minerwa: A mnie boli, ze Kosciol zapomnial co to jest posluga, powolanie, skromnosc.<br />Wystarczy popatrzec na papieza Franciszka, jego postawa wzrusza. Zrezygnowal z wielu przywilejow, bo pamieta o swojej posludze i o tym co najwazniejsze - slowo Boze. <br />A wystarczy popatrzec na wielu naszych hierarchow, ktorzy maja nieruchomosci za pare milionow ( apropos bielskiej diecezji ) , szaty warte pare tysiecy czy samochody za duze pieniadze.<br />To nie tak powinno byc jak zobaczalym limuzyne biskupa z diecezji bielsko-zywieckiej, porownujac samochod ( Renault z 1984 ) jego przelozonego-papieza. <br />http://www.mamnewsa.pl/newsy,9083-biskup-wizytuje-andrychowska-parafie--foto- <br /> Ta limuzyna !!! Lexus, audi czy volvo...?<br /><br />\&quot;Czytanie z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza<br />Tych rzeczy nauczaj i do nich zachęcaj. Jeśli ktoś naucza inaczej i nie trzyma się zdrowych słów Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz nauki zgodnej z pobożnością, jest nadęty, niczego nie pojmuje, lecz choruje na dociekania i słowne utarczki. Z nich rodzą się: zawiść, sprzeczka, bluźnierstwa, złośliwe podejrzenia, ciągłe spory ludzi o wypaczonym umyśle i którym brak prawdy, ludzi, którzy uważają, że pobożność jest źródłem zysku.<br />Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co wystarczy. Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat; nic też nie możemy z niego wynieść.\&quot;<br /> <br />
2015-06-29 21:14:09
czelendzer: Jestem też cieszyniakiem i moją parafią jest św. Maria Magdalena . Byłem kilaka dni temu na mszy w kościele w którym azyl znalazł mój były proboszcz ksiądz Henryk. Msza była poświęcona 60 rocznicy urodzin księdza. Oprócz zaproszonych kapłanów mszę celebrował ksiądz biskup senior Tadeusz Rakoczy były ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W wygłoszonej mowie bardzo chwalił księdza prałata Henryka Satławę dziękując Mu za wszystko to czego dokonał pełniąc posługę proboszcza w Cieszynie. Że to dzieło, które było tworzone przez księdza prałata H.S. tworzyli razem. To by było tak z grubsza. Nie mogę zupełnie zrozumieć co się stało, że po przejęciu diecezji przez nowego biskupa, ksiądz prałat nagle w tak krótkim czasie stracił wszystko to na co pracował przez przeszło 20 lat i stał się w parafii persona non grata. Czyżby biskupi mieli tak odmienne zdanie o tym samym księdzu. Ksiądz biskup senior Tadeusz Rakoczy znał księdza Henryka od początku swego zarządzania diecezją i prowadził go przez przeszło 20 lat mając o swoim podwładnym jak najlepsze zdanie. Nowy biskup ordynariusz dopiero co zaczął urzędowanie i raczej nie miał okazji poznać swoich proboszczów w parafiach. Nasuwa się zatem pytanie kto stał za tym a by tak pokierować biskupem, żeby ten w taki sposób usunął księdza prałata z parafii. Krążą w środowisku plotki, że ksiądz prałat był konkurentem obecnego ordynariusza do tego stanowiska. To by tłumaczyło, że nowy biskup pozbył się konkurenta, który mógłby mu w przyszłości zagrażać. Jeden naukowiec , drugi praktyk i jak pisze mój przedmówca z ogromnym dorobkiem, z tym co zrobił Kościoła, miasta i regionu, mający mocną pozycję w naszej społeczności. Ale żeby coś takiego miało miejsce między duchownymi?<br /> K.B.<br />
2015-06-30 07:44:43
cd minerwa: Nowe czasy plus \&quot;dobre\&quot;, sprawdzone metody......
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: