Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmiany widać gołym okiem

Jak nazywa się miejsce, gdzie spotkasz znanych ludzi, skorzystasz za darmo z Internetu, nauczysz się rysować lub korzystać z komputera, wysłuchasz koncertu i obejrzysz wystawę...?

Powiatowa sieć bibliotek publicznych pokazuje, że definitywnie skończyły się czasy, kiedy biblioteka była szarym, smutnym miejscem, w którym nic się nie działo. Obecnie są to instytucje tętniące życiem, do których mieszkańcy przychodzą nie tylko po książki…

Audiobooki, Internet i e-biblioteczne konto
We wszystkich bibliotekach i niemal wszystkich filiach działają bezpłatne czytelnie internetowe, a obok półek z tradycyjnymi książkami, można znaleźć te same tytuły na płytach CD i mp3. Wypożyczalnie audiobooków działają w Cieszynie, Wiśle, Brennej, a wkrótce także w Strumieniu.

Biblioteki idą z duchem czasu, dlatego książki będzie można już wkrótce zamawiać przez Internet: - W roku 2012 większość bibliotek publicznych powiatu cieszyńskiego, w tym Biblioteka Miejska w Cieszynie planuje wdrożenie systemu bibliotecznego Mateusz - zapowiada Izabela Kula, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

System umożliwia zdalną obsługę swojego konta bibliotecznego, sprawdzenia jego stanu, prolongowanie książek, sprawdzenie dostępności poszukiwanych pozycji, automatyczne powiadamianie o zbliżającym się terminie zwrotu materiałów bibliotecznych. Dzięki niemu wystarczy też jedna karta biblioteczna we wszystkich placówkach danej biblioteki.

Skoczowski „Integrator”
Budynek przy ul. Mickiewicza w Skoczowie zmienił się nie do poznania. To tam znalazła swoje miejsce Miejskie Centrum Kultury „Integrator” oraz biblioteka: - Po generalnym remoncie zabytkowej kamienicy w centrum Skoczowa przy ul. Mickiewicza znalazła godne miejsce Biblioteka Publiczna. Użytkownicy mogą korzystać nie tylko z książek, ale i z darmowej czytelni internetowej. Dzięki wyposażeniu budynku w windę, z biblioteki mogą korzystać wszyscy bez wyjątku mieszkańcy miasta. To jeden z nielicznych w naszym powiecie przykładów biblioteki przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Izabela Kula.

„Noce z Andersenem” w Dębowcu
Czasy dawnej agronomówki i 24 metrów kwadratowych powierzchni już się skończyły, w 2009 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowcu otrzymała nowy przestronny lokal w budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Zorganizowano tam bezpłatną czytelnię internetową, wypożyczalnię, dział dziecięcy i czytelnię, w której odbywają się lekcje biblioteczne, warsztaty plastyczne, spotkania autorskie, oraz „Noc z Andersenem”: - Ewenementem jest, że w tych trudnych czasach, gdy większość bibliotek w Polsce zmuszona jest do redukcji liczby swoich filii, w Dębowcu udało się otworzyć nową placówkę, która działa w Gumnach, w nowo wybudowanym i oddanym do użytku Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji- cieszy się Kula.


Zwycięstwo nad wodą w Górkach Małych
Ogromnym sukcesem Gminnej Biblioteki Publicznej w Brennej jest to, że udało się uratować i oddać do użytku publicznego filię w Górkach Małych, która wyjątkowo ucierpiała w wyniku ubiegłorocznej powodzi. Zniszczeniu uległa większość księgozbioru, sprzęt komputerowy, pomieszczania, meble i akcesoria biblioteczne. Dzięki pomocy władz gminy, osób prywatnych, firm i instytucji z całego kraju (Biblioteka Miejska w Cieszynie, Biblioteka Śląska oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, która przekazała 15 tys. zł): - Dzięki staraniom bibliotekarek z Brennej książnica nie tylko odzyskała dawną świetność, ale i nowy wizerunek, stając się nowoczesnym centrum informacyjnym, edukacyjnym i kulturalnym, którym mogą się poszczycić mieszkańcy Górek Małych – mówi Kula.

Fascynujące murale w Ustroniu
Od kilku tygodni ogromne zainteresowanie mieszkańców Ustronia i turystów wzbudza remont budynku w centrum miasta, w którym swoją siedzibę ma m.in. Miejska Biblioteka Publiczna. Uwagę przechodniów przyciąga imponujący mural: - Całość malowidła pokryła łącznie 500 m2 elewacji budynku, w sumie sześć ścian. Inspiracją  do największego obrazu były wnętrza Biblioteki w Edynburgu. Lokalne akcenty widoczne są na kolejnych ścianach i są stylistycznie związane z wyglądem elewacji frontowej. Namalowana została także marmurowa tablica z cytatem z Jana Wantuły, patrona ustrońskiej MBP: Czytajcie książki, bo uszlachetniają, kształcą rozum, hartują wolę i kształtują charakter – opisuje malowidło Dyrektor. Zadbano również o wnętrze i otoczenie budynku: wymieniono okna, utworzono gustowny skwer z ławkami, latarniami oraz pomnikiem urodzonego w Ustroniu profesora socjologii Jana Szczepańskiego.

Strumień, Zebrzydowice, Istebna...
Wiele zmian zaobserwować można również w innych bibliotekach powiatu, w Miejskiej Bibliotece w Strumieniu zrewitalizowano hall, urządzono centrum multimedialne wyposażone w komputery z bezpłatnym dostępem do Internetu, telewizor, zestaw gier towarzyskich i edukacyjnych, wykonano kapitalny remont zaplecza sanitarnego.

W pałacu Zebrzydowicach i zamku w Kończycach Małych, w których swoje siedziby mają Gminna Biblioteka Publiczna i podległa jej placówka filialna, także zrobiono gruntowny remont. Działalność kulturalna biblioteki zyskała uznanie nie tylko mieszkańców i władz gminy, ale również Prezydenta RP, który przyznał Teresie Sojce, dyrektorce GBP w Zebrzydowicach Srebrny Medal za Długoletnią Służbę w dowód uznania za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
           
Znaczące zmiany zaszły również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Istebnej, która otrzymała nowy lokal, a także w bibliotece w Pogwizdowie, filii GBP w Hażlachu, której w roku ubiegłym władze gminy przyznały całe piętro w budynku dawnego Ośrodka Zdrowia. Większy metraż pozwolił na zorganizowanie oddziału dla dzieci, czytelni, wypożyczalni dla dorosłych oraz sali wystawienniczej, wyposażonej w stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.


Naród, który mało czyta, mało wie...

Czy w dobie medialnego szumu i Internetu jest jeszcze miejsce dla biblioteki? - Stajemy się społeczeństwem żyjącym coraz bardziej w cywilizacji telewizyjnej i komputerowej, w której coraz częściej brak miejsca na książkę. Telewizja, skutecznie konkurując z książką i prasą, stała się podstawowym źródłem wiedzy i rozrywki. Umiejętnie manipulując obrazem, dźwiękiem i słowem, zlanymi razem w jeden kanał przekazu jest w stanie uformować człowieka o “telewizyjnym” światopoglądzie, bezkrytycznie przyjmującego wyznaczony przez media kierunek myślenia i odczuwania. Tymczasem podstawę myślenia stanowi czytanie, które uczy rozumienia siebie i otaczającej nas rzeczywistości. Jak pisał Jim Trelease, autor „Podręcznika głośnego czytania”: Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje — w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość — to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji. Warto o tym pamiętać nie tylko w czasie kampanii wyborczej i zarezerwować w swym życiu czas na książkę i wizytę w bibliotece – mówi Kula.

(red.)
 

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: