Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmiany w szkołach

Już niebawem nowy rok szkolny rozpocznie 5 mln 474 tys. 600 uczniów i słuchaczy. Wraz z 1 września do placówek zawita wiele istotnych zmian i nowych zasad.

Rok 2011 będzie ostatnim z trzyletniego okresu obniżania wieku szkolnego i kolejnym rokiem upowszechniania edukacji przedszkolnej. 1 września obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym objęte zostaną wszystkie pięciolatki, czyli 372 tys. 500 dzieci w całej Polsce. Po raz ostatni też rodzice decydują o posłaniu swoich sześcioletnich pociech do I klasy.

Zmiany, zmiany, zmiany...

Nowa podstawa programowa, obowiązek nakazujący szkołom przygotowanie miejsc do przechowywania przez uczniów podręczników i przyborów szkolnych, ogłoszenie nowego roku szkolnego Rokiem Szkoły z Pasją, egzamin gimnazjalny według nowych zasad, a także zawieszenie zajęć w czasie EURO 2012 to tylko jedne z wielu zmian.

Rok Szkoły z Pasją ma zaakcentować pasje i talenty uczniów, które powinny być obiektem zainteresowań nauczycieli i szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce też podkreślić istotny element, jakim jest współpraca szkoły z rodzicami. 

W związku z obywającymi się w przyszłym roku Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 możliwe będzie zawieszenie zajęć, jeśli na danym terenie wystąpi zagrożenie bezpieczeństwa uczniów związane z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych. -  Zagrożenie to może być związane z utrudnieniami w przemieszczaniu się uczniów między szkołą a miejscem zamieszkania lub w organizacji zajęć dydaktyczno -wychowawczych i opiekuńczych. W czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno -wychowawczych organ prowadzący szkołę lub placówkę (jeśli zaistnieje taka potrzeba) w zakresie posiadanych możliwości powinien zorganizować opiekę dla uczniów i wychowanków, którym zawieszono zajęcia  - informuje MEN. 

Zmieniają się również zasady wydawania przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne opinii o specyficznych trudnościach w uczeniu się, czyli np. o dysleksji. Taka opinia będzie wydawana jeden raz i będzie ważna przez cały okres edukacji. Jedna z istotnych zmian w nowym roku szkolnym dotyczyć będzie egzaminu gimnazjalnego, który przeprowadzony zostanie już według nowych zasad. Testy egzaminacyjne będą przygotowane dla uczniów, którzy ukończą cykl nauki w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową, obowiązującą od roku szkolnego 2009/2010. Do egzaminu przystąpi 420 tys. uczniów trzecich klas gimnazjum. 

- Począwszy od roku szkolnego 2011/2012 część egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego będzie zdawana na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Każdy gimnazjalista będzie miał obowiązek przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym, sprawdzającego spełnianie wymagań ustalonych w podstawie programowej. Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej. Prawo przystąpienia do niego będzie miał natomiast uczeń, który dobrze poznał język obcy poza szkołą. Ocena z egzaminów z języka obcego będzie liczyła się przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych – wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nie zabraknie również dobrych wiadomości dla nauczycieli. Szykują się podwyżki, od września wynagrodzenie wzrośnie o 7 procent. 

Kalendarz roku szkolnego:
1 września 2011  - rozpoczęcie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych
23 -31 grudnia 2011 - zimowa przerwa świąteczna
9 i 10 stycznia 2012 -  pisemne egzaminy dojrzałości w sesji zimowej:język polski, drugi przedmiot
30 stycznia - 12 lutego 2012 - ferie zimowe - woj. śląskie
5 -10 kwietnia 2012 - wiosenna przerwa świąteczna

Sprawdzian przeprowadzony  w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej - ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum - ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 

6 stycznia 2012 - (w związku z tym, że 6 stycznia jest dniem świątecznym, ustawowo wolnym od pracy, zajęcia kończą się 5 stycznia 2012 r.) lub 27 kwietnia 2012  - zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych

13 stycznia 2012  lub 15 czerwca 2012 - zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych

8, 9, 10 maja 2012  - pisemne egzaminy dojrzałości w sesji wiosennej: język polski, drugi przedmiot, język ojczysty – w szkołach lub oddziałach z ojczystym językiem nauczania mniejszości narodowej

Egzamin maturalny: część ustna, część pisemna - ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe 2012 - ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 

29 czerwca 2012 -  zakończenie roku szkolnego 
30 czerwca - 31 sierpnia 2012 -  ferie letnie   

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: