Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmiany w przepisach. Jakie?

W dzienniku ustaw opublikowana została nowelizacja przepisów ruchu drogowego. Zmiany wejdą w życie 1 czerwca 2021 roku. Co się zmieni?

Przede wszystkim zmiany dotyczyć będą pieszych - Zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych jest planowane poprzez nałożenie na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Będzie on zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście – czytamy w rządowym informatorze. W praktyce oznacza to tyle, że kierowca w rejonie przejścia dla pieszych będzie musiał zwolnić i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który już znajduje się na pasach, lub gdy dopiero na nie wchodzi. Pieszy jednak również musi zachować szczególną ostrożność – dokładnie rozejrzeć się i dostosować do sytuacji, panującej na drodze.

Kolejną zmianą, dotyczącą pieszych jest zakaz korzystania z telefonu, podczas przechodzenia przez jezdnię, czy torowisko - W ustawie wprowadzono regulacje zakazujące pieszemu korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska – wyjaśniają twórcy zmian.

Dla kierowców istotną zmianą jest zakaz jazdy „na drzerzaku”. Oznacza to, że kierowcy zostaną zobligowani do zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Takie rozwiązanie ma zminimalizować problem „najechania na tył”, które jest częstą przyczyną wypadków. Bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) będzie wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m.

Koniec również ze zwiększoną prędkością w nocy. Obecnie w terenie zabudowanym pomiędzy 23:00 a 5:00 można jechać maksymalnie 60 km/h, czyli o 10 km/h więcej niż w dzień. Maksymalna prędkość ma zostać ujednolicona - Obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych – czytamy w rządowym opracowaniu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-19 08:37:35
św. Patryk.: "R.I.P. - Tu leży ten, co miał pierwszeństwo na przejściu i słuchawki na uszach."
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: