Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy także dla niepełnosprawnych

Prawo jazdy kategorii AM daje możliwość kierowania motorowerem – pojazdem 2- lub 3-kołowym o pojemności silnika do 50 cm sześciennych lub silnika elektrycznego o mocy nie większej niż 4 kW i prędkości jazdy do 45 km na godzinę. Posiadanie prawa jazdy na tę kategorię daje także uprawnienia do kierowania czterokołowcem lekkim o masie nie przekraczającej 350 kg, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km na godzinę.

Od 1 lipca 2019 r. egzamin na prawo jazdy kategorii AM może się już odbywać na czterokołowcu, a nie tylko na motorowerze jak dotychczas, co jest korzystną zmianą dla osób z niepełnosprawnością.
Dotychczas egzamin na tę kategorię odbywał się zawsze na dwukołowym motorowerze, co stwarzało problemy osobom z dysfunkcjami.

Od 1 stycznia 2020 r. wejdą także w życie przepisy, które mówią o tym, że egzaminator dziennie będzie mógł wziąć udział maksymalnie w ośmiu egzaminach, które będą wyznaczane na konkretne godziny. Skończy się więc długi czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy. Egzaminatorzy będą zatrudniani przez województwa, a nie jak dotychczas przez WORD-y, zatem dochody z egzaminów będą trafiały do budżetu państwa, a nie do ośrodków, co ma ograniczyć obserwowane "zjawisko oblewania" kandydatów na kierowców w celu zwiększenia liczby egzaminów.

Zmiany  prawne znacznie udostępnią niepełnosprawnym możliwość nabycia odpowiedniego dokumentu uprawniającego do korzystania ze środków transportu dostępnych dla ich dysfunkcji.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: