Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmiany na Kotarzu. Nowe plany inwestora

Breński magistrat wprowadzi zmiany w studium oraz planie zagospodarowania przestrzennego, który obejmuje zbocza góry Kotarz oraz tereny Hali Jaworowej. Inwestor z Warszawy, który ma przejąć te tereny od spółki Kotarz Agro, zamierza postawić tam ośrodki wypoczynkowe i wybudować drogi dojazdowe, jednak rezygnuje z części wyciągów i tras narciarskich.

Jak mówił na ostatniej sesji Rady Gminy Brenna wójt Jerzy Pilch, prace nad wspomnianymi dokumentami trwają od kilku lat - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zostało uchwalone już w 2017 roku, a plan zagospodarowania w 2020 i był zmieniany rok później. Teraz spółka Green Mountain Investments, która w październiku ubiegłego roku podpisała wstępną umowę sprzedaży terenów od Kotarz Agro, chce nakłonić gminę do wprowadzenia zmian w tych aktach prawnych. - Po kilku spotkaniach inwestora z naszymi radnymi zostały przygotowane projekty uchwał pozwalające na przystąpienie do realizacji tej inwestycji. Mam nadzieję, że tym głosowaniem dajemy szansę rozpoczęcia tak bardzo wyczekiwanej inwestycji - podkreślał Pilch.

Nowy inwestor ma w planach budowę obiektów wypoczynkowych na Hali Jaworowej i w okolicach Kotarza, a także dwóch dróg dojazdowych - pierwszej 3,5-kilometrowej stanowiącej przedłużenie ul. Kotarz na Halę Jaworową (po śladzie istniejącej drogi leśnej) i kolejnej - około 3-kilometrowej, która miałaby łączyć Brenną z drogą wojewódzką nr 942. Powstałyby także sieci gazowe, kanalizacyjne, energetyczne i wodne, a także kolej kanapowa łącząca Brenną ze szczytem Kotarza.

Jak dodatkowo czytamy w uzasadnieniu jednej z uchwał, którą podjęli radni, nowy właściciel zrezygnował z planów utworzenia części wyciągów i tras narciarskich "celem zminimalizowania ingerencji w istniejące zasoby leśne na zboczach góry na rzecz skomunikowania Hali Jaworowej z górą Kotarz, dającą w przyszłości możliwość skomunikowania Brennej z innymi ośrodkami rekreacyjnymi w regionie".

Nagranie z sesji Rady Gminy Brenna można obejrzeć poniżej: 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

34
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-19 23:13:40
Chrobek17: Którą część Brennej będzie łączyć kolej kanapowa ze szczytem Kotarza? Którąś z dolin (Hołcyna, Węgierski), czy jak wspomniano na końcu artykułu Halę Jaworową? Bo jeśli to drugie to jak będziemy tam dojeżdżać zimą chcąc pojeździć na nartach? Nawet jeśli powstanie droga to jej utrzymanie zimą będzie trudne.
2022-04-20 07:00:11
xfactor: Najlepiej wszystko zniszczyć. Zamiast dbać o naturę to ktoś tam chce następne molochy stawiać. WSTYD!
2022-04-20 07:44:59
Po Prostu: powinieneś się ewakuować do dżungli, po prostu
2022-04-20 07:47:08
yuzoo: Droga, która miałaby łączyć Brenną z drogą wojewódzką nr 942 - no to już tę gminę rozjeżdżą na amen
2022-04-20 08:42:09
Halos: yuzoo: Brenna musi znaleźć jakieś nowe polaczenie komunikacyjne ze Szczyrkiem bądź Wisłą inaczej nie ściągną tam turystów. Brenna jest oparta na turystyce, a powoli umiera. Znikają wyciągi, pensjonatów jakoś nie przybywa, musza coś zrobić by gmina odżyła bo będzie kiepsko, a nie zapominajmy o ciągle wielkich długach gminy...
2022-04-20 08:50:45
Chrobek17: "Yuzoo" - na to połączenie z drogą wojewódzką 942 nie zwróciłem uwagi pierwszy raz czytając. Czyli Brenna zostanie połączona drogowo z okolicami Białego Krzyża, więc z Wisłą i Szczyrkiem. Zapowiada się to co najmniej dziwnie w stosunku do tego co tyle lat było komunikowane. Gdzie można zobaczyć jakiś plan / koncepcję całości projektu? Tego co konkretnie i w jakiej ilości będzie budowane na Hali Jaworowej, czy rzeczywiście będzie tylko jeden wyciąg z Hali na szczyt Kotarza i nie będzie wyciągów z doliny Brennej na tą Halę? Nigdzie nie mogę znaleźć aktualnego planu wszędzie pojawia się poprzedni.
2022-04-20 09:54:08
yuzoo: "Halos" A po co ściągać do Brennej dodatkowych turystów? Mało ich jest? Zapraszam w ciepłe weekendy to zobaczysz co się dzieje na drogach i parkingach... To że znikają wyciągi to fakt ale to nie jest z powodu braku turystów tylko z powodu niedogadania się dzierżawców z właścicielami terenów pod wyciągami - bo oczywiście o pieniądze chodzi. Turystów w Brennej jak i w Ustroniu czy w Wiśle już jest wystarczająco, ale ciągle gminy szukają nowych atrakcji żeby ściągnąć ich jeszcze więcej a potem problem z parkingiem, korkami, śmieciami pozostawionymi w rowach itp... Nie mam nic przeciwko rozwojowi gminy ale nie kosztem mieszkańców. Ja od lat nie mogę się doprosić żeby kanalizację zrobili czy drogę wyremontowali
2022-04-20 10:08:50
Zahar: Zostawcie w spokoju Brenną. Zrobić porządny wyciąg narciarski na Węgierskim i wystarczy. Mam nadzieję, że mieszkańcy nie zgodzą się na połączenie z drogą wojewodzką.
2022-04-20 10:54:43
miriam11: He,he , na wyduipom zaś jakiś molochy apartamyntowce jak w Wiśle. A lokalsów zdegradują do roli posługacza. I jaszcze bydom skargi pisać że koguty o 5 rani hałasują. Cały tyn inwestor to mafia pod krawatym. Nikt nie wybuduje wom wyciągu bo w Brynnej nima śniega.
2022-04-20 11:46:20
Halos: yuzoo: wiem, jak wygląda Brenna w weekendy, jest przede wszystkim zakorkowana z uwagi na "ślepą" drogę do Brennej i jedyny do niej dojazd powiatówką. Kiedy Brenna będzie przejezdna "na wylot" komunikacja przez nią ulegnie poprawie. Rozwój gmin zawsze odbywa się jakimś kosztem, nie da się nigdy pogodzić wszystkiego, a to już uroki gmin turystycznych - natłok turystów. Z tym borykają się wszyscy mieszkańcy z tym że Ci co żyją z turystów się cieszą, reszta już mniej. Co do budowy wodociągów itd. to już w rękach urzędników, którzy oczywiście masz racje powinni pieniądze z inwestycji wydawać właśnie na polepszanie życia w pierwszej kolejności mieszkańców. Niestety gmina nie ma szczęścia do Skarbników i budżet wygląda jak wygląda...
2022-04-20 13:24:24
tomi71: Ja jestem przeciw!!! ...tylko, że nikt się nie pyta
2022-04-20 13:42:05
tomi71: Polecam analizę danych na temat inwestora. https://aleo.com/pl/firma/green-mountain-investments-spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-warszawa ...ciężko? Wniosek: jak zwykle nas tylko wykorzystają. Tu chodzi tylko o kasę, a jak rada da im palec, to i ręka będzie za mało ...bo kasy wszystkim mało i podobno każdego można kupić. Sprzedawczyki.
2022-04-20 14:17:44
Donek: Ja po prostu nie wierzę czy Ci radni wraz z wójtem to rodowici Breniacy jak można podejmować takie decyzje. Wstyd jeszcze raz wstyd. Zapytaliście się mieszkańców o zgodę przecież ponad 70% mieszkańców Brennej jest przeciw temu przedsięwzięciu. Kim wy jesteście zostaliście wybrani żeby podejmować dobre decyzje a co wy robicie czemu to ma służyć. Każdy sobie ceni ciszę i spokój ludzie uciekają z miasta dla ciszy i spokoju a wy chcecie z Brennej zrobić jeden wielki harmider. Czy wy w ogóle rozmawiacie z mieszkańcami co dla nich jest dobre czy słuchacie tylko wójta dla którego już brak mi określenia. Przyszłe pokolenia Was przeklną co wyście zrobili z tą Brenną. W ten sposób wójt myśli że oddłuży Brenną powinien dać się do dymisji jak nie umie zarządzać i powiększa zadłużenie. Zapytajcie turystów którzy idą na halę Jaworową czy tam ma być obiekt hotelowy i jak to będzie wkomponowane w krajobraz. To zniszczenie całej góry Kotarz. Kochani radni mieszkańcy Brennej powinni wywieść Was na taczkach.
2022-04-20 15:33:47
donekT: Zainteresowanych odsyłam: // https://wiadomosci.ox.pl/brenna-jak-moze-wygladac-kotarz-arena,59867 // https://wiadomosci.ox.pl/co-dalej-z-kotarz-arena,58565 // https://wiadomosci.ox.pl/brenna-centrum-aktywnego-wypoczynku-w-klopotach,56993 // - wiele istotnych argumentów zostało już przedstawionych, każdej ze stron.
2022-04-20 20:11:42
AniaH: do Halos: Ty tak na serio ze stwierdzeniem, że Brenna jest zakorkowana bo ma tylko jedną drogę dojazdową, a gdy będzie przejezdna "na wylot" to sytuacja ulegnie poprawie??? No to przykłady z sąsiedztwa: 1. Szczyrk - zakorkowany dużo bardziej niż Brenna, a przejezdny "na wylot", 2. Wisła - zakorkowana dużo bardziej niż Brenna, a przejezdna "na wylot". Przypominam, że nowa droga "z" i "do" Brennej łączyła by się z drogą Wojewódzką dokładnie pomiędzy Szczyrkiem i Wisła. Zatem wyjeżdżać tamtędy z Brennej np. w niedzielne popołudnie, aby nie stać w "korkach" na drodze Brenna-Skoczów to raczej samobójstwo... Za to dla tych co stoją w korkach w Szczyrku i Wiśle to świetna alternatywa bo jak na razie droga Brenna-Skoczów dużo mniej oblegana niż Szczyrk-Bielsko i Wisła-Skoczów. Nadal uważasz, że to poprawi sytuację drogową w Brennej? :) Gdyby ta nowa droga była planowana do np. do Bielska to może by poprawiła, ale nie droga wychodząca do miejscowości bardziej zatłoczonych niż Brenna. Gdyby jeszcze w Brennej były atrakcje z prawdziwego zdarzenia, np. wyciągi to turyści by się tutaj zatrzymywali. Droga bez wyciągów sprawi, że będziemy tylko dojazdem i wyjazdem do sąsiednich miejscowości.
2022-04-20 20:22:41
Grenio: Czyli w skrocie: Mialy byc hotele na Bukowej i Wegierskim, stamtad wyciag na Hale Jaworowa i na niej kilka wyciagow i jedno schronisko, a bedzie kilka hoteli na Hali Jaworowej i jeden wyciag laczacy ta Hale ze Szczyrkiem, bedzie tez droga z tamtad do Szczyrku, ale wyciagow z dolu z Holcyny lub Bukowej / Wegierskiego nie bedzie! No to ja proponuje zmienic haslo promocyjne na "Brenna - sypialnia dla Szczyrku" :)
2022-04-20 20:38:12
Wazon: Las wyciąć postawić hotele i ośrodki bo ludzie potrzebują rozrywki..a Brenioki zaś zarobią bo bieda piszczy.
2022-04-20 21:15:43
darekmalysz: Co do ewentualnego powstania drogi to bardzo dobry pomysł, który miał mógł już dawno być i nie było by bezsensownej dyskusji i mieszkańcy Brennej na pewno by korzystali a nie krytykowali (tak jak obecnie większość korzysta a nie krytykuje dróg przez Lipowiec czy Bucze ). A mało kto wie, że dokładnie 24.12.2021 zaczęła obowiązywać ustawa o strefach czystego transportu - która dotyczy każdej gminy. Wystarczy zrobić drogę i uchwalić strefę - wtedy nie ma mowy o korkach - a można puścić ekologiczne busiki itp. Wszystko można normalnie ustalić i przedyskutować - ale najlepiej od razu być na nie. Najbardziej przeciwni drodze są ci co najwięcej jeżdżą do sąsiednich miejscowości choćby do pracy. Oni mogą innym smrodzić - byle im nikt nie przeszkadzał. Równie dobrze można zamknąć drogę przez Górki czy początek Brennej bo okolicznym mieszkańcom też może to przeszkadzać.
2022-04-20 21:32:08
baca-bacowski: Ha Ha Ha :D Brynioki jesteście sami se winni - nie wszyscy, ale duża część, która była przeciwna poprzedniej koncepcji. Nie chcieliście Wiewióroka z jego projektem bo wam było szkoda polany (która od dawna jest terenem prywatnym). A był to projekt, który dawał realne korzyści dla Brennej i dużo mniejszą ingerencję w polanę! No to Wiewiórok się wkurzył i sprzedał polanę deweloperom! I teraz polana będzie 10 razy bardziej zabudowana niż on planował i dla Brennej żadnej korzyści bo atrakcji, które były planowane nie będzie! Nie będziecie mieli ani Hali Jaworowej, ani rozwoju Brennej! Brawo! Cytując klasyka: "Zrobiliście duży błąd - chcieliście wydymać Freda (Wiewióroka) to teraz Fred wydymał was" :D
2022-04-20 22:13:32
Halos: AniaH: Tak, dalej tak myślę, bo układy drogowe im są bardziej, aczkolwiek rozsądnie, rozbudowane tym lepiej rozładowują ruch skomasowany na nich. Odwróć swoje pytanie i pomyśl jak zakorkowane były by Szczyrk i Wisła gdyby nie były przelotowe? System drogowy to organizm, który się sam reguluje, gdy ma "ślepe" odcinki, powoduje jego zatory. Owszem, w skutek budowy połączeń, ruch się zmienia, ale ogólny rozrachunek będzie dobry w tym przypadku dla trzech miejscowości tj. Brennej Wisły i Szczyrku.
2022-04-20 22:35:09
miriam11: darekmałysz,nim coś napiszesz to proszę ,wczytaj się choć trochę w temat który poruszasz. Otóż utworzenie strefy wjazdu do danej gminy ( warunki jakie mają spełniać pojazdy ,ma uchwalać każda gmina z osobna)prawdopodobnie najbardziej uderzy w mieszkańców Brennej bo spora część będzie musiała zostawić swoje żelastwo w np. Skoczowie.
2022-04-20 22:39:13
miriam11: I te ekologiczne busiki kogo mają wozić? Hanysów ze Szczyrku? gdzie do Skoczowa czy może od razu do Katowic?
2022-04-20 22:45:08
miriam11: Dzięki Bogu jeszcze żadna gmina nie skorzystała z tego poronionego pomysłu ( najbliższej chyba Kraków jest ) ale to może być tyko kwestia czasu, do czasy jak gmina a nie zakupi do siebie elektryków, potem się ustawe wprowadzi.
2022-04-20 23:23:49
darekmalysz: miriam11 - Strefę można utworzyć na dowolnym obszarze - np. nawet jednej ulicy, a co tam może się poruszać ustalają radni. Ja nie jestem za tworzeniem strefy, ale jest taka możliwość żeby jednak połączenie zrobić a równocześnie zapobiec niesamowitemu "tranzytowi" przez Brenną. Choć ja osobiście w tranzyt nie wierzę - bo wystarczy zobaczyć na mapę - ze Szczyrku blisko jest już do drogi ekspresowej S1 a z Wisły strasznie "na około" a poza tym krętymi "wolnymi" drogami. Ten cały tranzyt to taki trochę mit . Mogą się kilka razy w ciągu roku trafić dni z większym natężeniem ruchu w Brennej a przez pozostałe dni w roku skorzystają głownie mieszkańcy - jadący np. do Szczyku czy dalej do Żywca lub do Wisły .
2022-04-20 23:25:03
darekmalysz: ale zresztą - pisać sobie możemy , hejtować , kłócić - ale decydują inni :)
2022-04-20 23:30:19
AniaH: Halos: "jak zakorkowane były by Szczyrk i Wisła gdyby nie były przelotowe?" - myślę, myślę i... dochodzę do wniosku, że byłyby zakorkowane dokładnie tak samo jak teraz :) Główne drogi dojazdowe to: do Szczyrku od Bielska (Buczkowic), do Wisły od Skoczowa. A Ci co korzystają z dróg po drugiej stronie obu miejscowości to z Wisły trafiają do Szczyrku i odwrotnie :) W przyrodzie nic nie ginie, a wymiana samochodów pomiędzy Szczyrkiem i Wisłą nie ma wpływu na główne drogi dojazdowe do tych miejscowości, ale jeśli nagle do tego systemu dołączy Brenna to część tego ruchu przeniesie się do nas bo nasza droga na Skoczów jest mniej oblegana. Korki w Brennej jak już się zdarzają to są "do przeżycia" w stosunku do Wisły i Szczyrku i jak by nie patrzeć to zrobienie drogi z Brennej dokładnie w środek pomiędzy te miejscowości nie spowoduje, że w Brennej poprawi się sytuacja drogowa :) Tak by się stało gdyby z Brennej zrobić drogę do Bielska Białej - to byłoby ROZSĄDNE rozbudowanie układu drogowego. Ale jeśli już musi to być w stronę Białego Krzyża to ok, ale najpierw zróbmy w Brennej coś co zatrzyma część turystów bo dziś niestety nie jesteśmy tak atrakcyjni jak Szczyrk, czy Wisła. I jeszcze jedno: "Co do budowy wodociągów itd. to już w rękach urzędników" - pomijając już aktualny stan finansów w Brennej - pokaż mi gminę o podobnym rocznym budżecie, w której działa wyciąg zbudowany przez urzędników?
2022-04-20 23:39:47
donekT: Gwoli przypomnienia wniosków z prowadzonej przed laty polemiki: 1) Turystyka pozostaje jedynym poważnym atutem gminy i w tym kierunku powinien zostać ukierunkowany rozwój; 2) Sprawą otwartą pozostaje charakter ewentualnych inwestycji, a zwłaszcza ich wkomponowanie w zastany krajobraz; 3) Inwestycje winny być przeprowadzone z poszanowaniem prawa, możliwie bez uszczerbku dla przyrody i w atmosferze szacunku wobec Mieszkańców; 4) Miejscowi winni dostrzegać dla siebie realne korzyści z podjętej inicjatywy, same obietnice to zbyt mało, a traktowanie Lokalsów z pozycji siły, wywieranie na nich presji nie powinno mieć miejsca; 5) Roztaczanie wizji nowych miejsc pracy w powstających ośrodkach nie zawsze bywa atrakcyjne, niejednokrotnie pewne zawody bywają wykonywane przez imigrację spoza granic; 6) Zagraniczny turysta generuje większe dochody niż krajowy, a zwłaszcza miejscowy; 7) Każda korporacja w pierwszej kolejności dba o swój interes, o to, aby jak najlepiej zwracała się inwestycja. Rojenie wizji o dziesiątkach i setkach lokali, które potencjalnie założą miejscowi, może okazać się przesadzone; 8) Im większy podmiot, tym łatwiej uciec z podatkami; 9) Problemy gminy są generowane przez niewłaściwe rozplanowanie, im bardziej rozproszona zabudowa, tym więcej kosztów związanych z doprowadzeniem mediów, komunikacją, etc.; 10) Gmina w pierwszej kolejności winna zwracać uwagę na interes miejscowych, dopiero później są przyjezdni. Zachęcam do zapoznania się z podjętą przed laty polemiką. // https://wiadomosci.ox.pl/brenna-jak-moze-wygladac-kotarz-arena,59867 // https://wiadomosci.ox.pl/co-dalej-z-kotarz-arena,58565 // https://wiadomosci.ox.pl/brenna-centrum-aktywnego-wypoczynku-w-klopotach,56993 //
2022-04-21 08:33:16
Halos: AniaH: Gmina chyba nie jest od budowania wyciągów narciarskich, moim zdaniem jest od tego by przygotować taki grunt dla przedsiębiorców (przede wszystkim lokalnych) by zachęcić ich do inwestowania w wyciągi, gastronomię itp, czyli stworzyć dobry dojazd, infrastrukturę sieciową, dobry Plan Zagospodarowania Przestrzennego itp. To przede wszystkim kuleje w Brennej, zresztą nie tylko w Brennej. To moim zdaniem jest największym problemem także wielu innych gmin powiatu, brak władz z konkretną długofalową wizją nakierowana na rozwój. Co do budowy dróg, nie mam już nic do dodania, jeśli wybudują jakieś połączenie z ww. wymienionych, to zobaczymy kto z nas miał racje :)
2022-04-21 11:58:53
rozum: Tyle pracy, walki z protestami, pieniędzy wydanych na analizy i opracowania. Po to aby "Ktoś" wybudował sobie hotel. Gdzie w tym interes społeczny. Czy klient takiego hotelu zje pyszne ciasto w Manufakturze Smaku, Niebanalnej lub Bajecznej lub innej kawiarni lub cukierni, Nie, zje je w kawiarni hotelowej. Czy klient takiego hotelu zje obiad, w którejś z kliku Karczm lub restauracji w centrum Brennej, Nie, zje je w restauracji hotelowej. Czy klient takiego hotelu będzie korzystał z różnych breńskich usług rozrywkowych skierowanych m.in. do dzieci, Nie, w hotelu pewnie powstanie bawialnia z animatorami. W tym nie ma zysku dla mieszkańców i lokalnych biznesów m.in. usługowo gastronomicznych. Na Kotarzu miało powstać miejsce, które miało posłużyć również mieszkańcom a nie tylko gMINIE (dochody z podatku za teren, na którym będzie funkcjonował obiekt). Miało posłużyć przyciągnięciu narciarzy, rowerzystów, turystów pieszych, ludzi różnych grup w tym m.in. niepełnosprawnych np. ruchowo, którzy korzystając z dobrodziejstw kolejki gondolowej mogliby podziwiać piękno Brennej ze szczytu majestatycznego Kotarza. Ci wszyscy ludzie chcieliby za pewne gdzieś przenocować, coś dobrego lokalnego zjeść, odpocząć w cieniu parasola w kawiarni itp. Ktoś to chyba chce wszystko zaprzepaścić. Hmm...o co tu chodzi? A już chyba wiem ;)
2022-04-21 13:32:55
miriam11: Otóż to!!! Zyska napewno; inwestor Green Mountain Investments ( ile jeszcze spółek ją przejmnie ,to zależy ile kasy będzie do wyprania), zyskają potencjalni właściciele apartamentów. I nie łudźmy się wszyscy INNI STRACĄ. Z Brennej nie zrobisz Aspen ani nawet Karpacza. Dlaczego? ano dlatego że Brynioki już dawno rozparcelowali i wysprzedali swoje poletka hanysom. By budować kurort to trza duuużo wolnego pola. Może to i dobrze. Chrońmy to co nom zostało.
2022-04-21 13:36:27
rozum: Tym głosowaniem Radni głosujący "za", według mnie zmarnowali jedyną w ostatniej dekadzie szansę na aktywizację naszej kochanej Brennej. Szansę na godne życie i zarabianie "u siebie" a nie na cudzej ziemi tj. w okolicznych miastach i miejscowościach.
2022-04-21 14:00:11
rozum: Jak sądzicie drodzy Czytelnicy, w którym kierunku będą ruszały samochody spod apartamentów na Kotarzu (zakładam, że główne transparentne wejście jak i większość okien będzie skierowana w kierunku południowym na piękny jeszcze widok z Hali Jaworowej, chyba ostatnie miejsce z taka lokalizacją w tym rejonie) , w prawo 3,5km do Brennej, czy w lewo 3km do Szczyrku? Tym samym gdzie wydadzą swoje pieniądze przeznaczone na "wypoczynek"? Jak dla mnie to raczej większą konkurencję mamy w Szczyrku, tak więc ruszą w prawo. Tym głosowaniem rADNI bez walki o zwiększenie konkurencyjności naszej Brennej, budują drogę dla niestety, ale bardziej konkurencyjnego Szczyrku. Za wcześnie rADNI, za wcześnie. Może idea dobra, ale strategia i taktyka to jedna "pomyłka". Aby się otworzyć w kierunku Szczyrku trzeba pomóc lokalnym przedsiębiorcom w wyrównaniu szans "w walce o klienta" ze Szczyrkiem.
2022-04-21 14:02:11
rozum: Rozum się "włączył" chyba za późno..., przed nim zadziałał instynkt (dziki, ludzki, prymitywny). ;)
2022-04-30 13:46:14
Pieter.Gren: baca-bacowski: Poprzedni projekt Wiewióroka zakładał wylesienie znacznych terenów lasu i powodowałby jeszcze większą ingerencje w środowisko. Oba projekty są nastawione są na zysk inwestorów. Wiewiórok to jest biznesmen i on będzie robił to co się mu opłaca i jemu przyniesie zysk a nie to co jest dobre dla środowiska.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: