Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmiany na kolei. Z Raciborza do Wisły bezpośrednio nie dojedziesz

W grudniu zostaną zlikwidowane bezpośrednie połączenia kolejowe z Raciborza do Wisły Głębiec. - Apeluję, by wykorzystać kosztowny remont linii kolejowej do Wisły w celu rozwoju transportu kolejowego w południowym subregionie naszego województwa. Z przykrością stwierdzam, że powyższe rozwiązania całkowicie zaprzeczają temu kierunkowi - uważa radny Andrzej Molin.

Radny sejmiku zwraca też uwagę na fakt, że Koleje Śląskie nie planują uruchomienia linii z Raciborza przez Skoczów do Cieszyna, a podróżowanie pociągiem z Chałupek i Wodzisławia Śl. do "Perły Beskidów" będzie bardzo utrudnione. - Rano pociągiem "Kubalonka" do Wisły (odjazd o 7:37) będzie możliwy dojazd z Chałupek i Wodzisławia Śląskiego, nie będzie możliwy natomiast dojazd na ten pociąg od strony Raciborza. Wieczorem pociąg "Kubalonka" będzie skomunikowany z pociągiem do Raciborza, natomiast w kierunku Wodzisławia i Chałupek takiego połączenia nie będzie. Dojazd będzie możliwy, ale pod warunkiem, że rano lub wieczorem poczekamy godzinę na przesiadkę - pisał Molin 14 września.

Na jego pismo odpowiedział wicemarszałek Wojciech Kałuża. W pierwszej kolejności odniósł się do braku planów uruchomienia połączenia z Raciborza do Cieszyna. - Odległość z Cieszyna do Raciborza wynosi 55 km, natomiast droga pokonywana przez pociąg trasą przez Rydułtowy, Rybnik, Żory, Chybie i Skoczów wynosi 102 km. Powoduje to, że osiągnięcie atrakcyjnego, konkurującego z transportem drogowym czasu przejazdu jest w tej relacji niemożliwe - uzasadniał decyzję.

W kwestii podróżowania z Raciborza do Wisły Głębiec Kałuża twierdzi, że obecnie można skorzystać z połączenia z przesiadką w Rybniku w obu kierunkach. - W nowym rozkładzie jazdy [będzie obowiązywał od grudnia - dop. red.] w związku z prowadzonymi działaniami optymalizacyjnymi i dostosowaniem obiegów taboru do potrzeb przewozowych, przejazd na trasie Racibórz - Wisła Głębce będzie możliwy z dwiema przesiadkami na stacji Rudyszwałd (planowany czas na przesiadkę wynosi 6 minut) oraz na stacji Rybnik (planowany czas na przesiadkę wynosi 5 minut). W kierunku przeciwnym podróż odbywać się będzie z jedną przesiadką na stacji Rybnik (planowany czas na przesiadkę wynosi 6 minut) - zaznacza.

Wojciech Kałuża pisze też, że w następnym rozkładzie jazdy zachowane będzie dotychczasowe połączenie z Gliwic do Wisły Głębiec. - Został zaplanowany pociąg "Sprinter Kubalonka" kursujący w dotychczasowej formie oraz w zbliżonych godzinach w obecnym rozkładzie jazdy. Po zakończeniu prac remontowych przy linii kolejowej nr 191 prowadzonych przez zarządcę sieci PKP PLK S.A., od nowego rozkładu jazdy przejazd pociągiem będzie odbywał się na całej trasie, bez konieczności korystania z zastępczej komunikacji autobusowej - wyjaśnia.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-30 12:44:11
blookerss: Kałuża o 102 km mądrzejszy od Molina :) Z drugiej strony na około, czemu radny tak aktywny w mediach nie proponuję lokalnych połączeń np: Z Cieszyna do Bielska przez Czechowice i Skoczów
2022-09-30 13:09:03
ciotka matylda: Jaki sens ma ładować ciężkie miliony w odbudowę linii a potem likwidować pociągi?! Gdzieś tam wyczytałem ,że aby ludzie chętnie korzystali z kolei to połączenia muszá być co pół lub godzinę?! Na linii Skoczów Cieszyn mamy trzy połączenia rano i trzy po południu! Rozumiem,że to ukłon w stronę uczniów i pracowników. Dlaczego między tymi połączeniami nie można uruchomić szynobusów?! Rząd chwali się ile to pieniędzy ma na rozbudowę połączeń a po wyremontowaniu torowisk robi wszystko aby za chwilę zlikwidować te połączenia! Czy ktoś k.....a myśli w samorządzie wojewódzkim?! To co robicie w tej chwili to jest zwykłe marnotrawstwo pieniędzy! No ale w tym to naprawdę jesteście mistrzami! Olać kasę z UE a ludziom wciskać kit,że np.na zakup szynobusów nie ma! Nie wiecie jak to zrobić? To zajedźcie za miedzę do Czech oni chętnie podzielą się wiedzą! Tylko trzeba chcieć! Pokażcie,że faktycznie zależy wam na ludziach i ochronie środowiska! Czy muszę udawadniać,że podróż pociągiem jest bardziej eko od samochodów i autobusów! Pomyślcie o tych wszystkich wykluczonych komunikacyjnie i przestańcie ględzić ,,nie da się,,!
2022-09-30 13:40:13
Vito: Pociąg do Raciborza? Sam pomysł wymyślenia takiej linii jest glupi. Gdyby ludzie jeździli taka linia to na pewno by jej nie likwidowali. Na tym polega ekonomika.
2022-09-30 16:02:04
św. Patryk.: czy PiS c o k o l w i e k mądrego i pożytecznego zrealizował?... Już 20 lat temu Lech Wałęsa bardzo trafnie podsumował Kaczyńskich: za co się nie wezmą to spieprzą - niestety wykrakał, wystarczył jeden co wziął się za Polskę
2022-09-30 16:43:47
RysiekK22: Do "vita" : z obecnej sytuacji nie można wyciągać ŻADNYCH wniosków dotyczących tego czy jakaś linia kolejowa jest potrzebna czy nie. Nie ma bowiem 2 elementów niezbędnych wymuszających / ułatwiających właściwe zachowania " kija i marchewki". Jakich ? nauczałem wielokroć : kijem muszą być restrykcje przeciw motopatologii ( uspokojenie ruchu, ograniczanie parkingów w centrach miast ), a "marchewką" tani transport miejski (zbiorkom + taksówki ) ..a tą "ekonomikę" to najlepiej wsadzić ....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: