Zmiana opon na zimowe. Cieszyńska drogówka o tym, na co zwrócić uwagę
Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie, od 2020 roku odnotowano siedem takich zdarzeń drogowych. - We wszystkich przypadkach stwierdzono niezawinioną niesprawność pojazdu i zatrzymano dowody rejestracyjne - mówi asp. Artur Górny z cieszyńskiej drogówki. - Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie w trakcie codziennej służby zwracają uwagę na ogumienie w pojazdach, na ich nadmierne zużycie czy wyrwy w oponach - dodaje.
Szukając nowych opon należy wziąć pod uwagę teren, po którym się poruszamy i różnice temperatur. - W naszym powiecie niekoniecznie dobrym wyborem są opony wielosezonowe, z uwagi na skrajne warunki - od +35 stopni w lecie do -30 w zimie, w rejonach typowo górskich - podkreśla Górny.
Każda opona ma też ogranicznik, który pokazuje jej stan zużycia. - To gumowa kostka umiejscowiona między bieżnikiem. W przypadku, gdy bieżnik jest na równo ze wskazanym ogranicznikiem, opona nie powinna być dalej eksploatowana. Każda wyrwa w oponie, tudzież naruszenie jej struktury, powoduje obniżenie jej właściwości, a co za tym idzie zwiększa ryzyko poślizgu (w tym nawet na suchej nawierzchni) oraz niekontrolowanego wystrzału opony - wyjaśnia mundurowy.
Zmianę opon na zimowe zaleca się, gdy temperatury na zewnątrz nie przekraczają siedmiu stopni Celsjusza. Nie jest to jednak wyznacznik - warto umówić się na wizytę u wulkanizatora wcześniej, gdy termometry nie pokazują już bardzo skrajnych wartości.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.