Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarzli ogrodnicy w tym roku łaskawi

Zmarzli ogrodnicy znów zawitali na Śląsk Cieszyński, chociaż tym razem nie przynieśli nam przymrozków. Bonifacy, Pankracy i Serwacy jednak odwiedzają nas co roku i co roku przynoszą pogorszenie pogody.

Dlaczego jednak zmarzli ogrodnicy zawsze wracają mniej więcej w tym samym czasie? Wszystko za sprawą zjawiska klimatycznego charakterystycznego dla Środkowej Europy, które zwykle pokrywa się ze wspomnieniami trzech świętych, odpowiednio 12 (Pankracy), 13 (Serwacy) i 14 (Bonifacy) maja.

Patrząc na ostatnie kilka, a nawet kilkanaście lat, można stwierdzić, że zmarzli ogrodnicy raczej się nie spóźniają, chociaż nie zawsze przynoszą z sobą mróz. Czasem jest to tylko lekkie ochłodzenie i pogorszenie pogody tak, jak w tym roku. Dobrą wiadomością dla wszystkich amatorów ogrodnictwa jest fakt, że po tych datach raczej przymrozki się nie zdarzają, nie trzeba więc przykrywać sadzonek, warto jednak śledzić prognozy pogody - zwykle do tego momentu czeka się z wyniesieniem na zewnątrz najbardziej wrażliwych roślin. Chociaż nie ma żadnej reguły, ochłodzenie zwykle współpracuje z datami i faktycznie, trzy dni, będące wspomnieniem trzech świętych są zdecydowanie chłodniejsze. Często też w tym czasie w rejonach górskich można spodziewać się śniegu – mówi Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-14 15:21:17
donekT: Jeden z tych ogrodników, Serwacy, był biskupem Tongres, na terenie współczesnej Belgii. Jest on prezentowany jako pierwszy święty i biskup z terenu obecnej Belgii. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa wywodził się ze wschodnich terenów Imperium Rzymskiego, mógł być Ormianinem. To właśnie Armenia jako pierwsze państwo na świecie przyjęła chrześcijaństwo w roku 301. Biskupem został około roku 345. Na czasy jego posługi przypadł okres walki z herezją ariańską, pierwszą poważną w ramach chrześcijaństwa, negującą boskość Jezusa. W roku 359 Serwacy zwołał Synod w Rimini, który potępił naukę Ariusza na Zachodzie Imperium. Zachodnia część ówczesnego chrześcijaństwa nie grzeszyła zbyt wygórowanym poziomem intelektualnym, kierowała się prostotą wiary. To właśnie na Wschodzie prowadzono poważne dysputy na tematy wyznaniowe. Rola Zachodu ograniczała się do odniesień wobec wydarzeń i sporów toczonych w innej części Imperium. Kolejną sprawą spędzającą sen z powiek ówczesnego galijskiego i belgijskiego Kościoła była sprawa upadającego Imperium i coraz częstszych ataków na rzymskie pogranicze. Do tego dochodziła destabilizacja władzy centralnej w związku z pojawiającymi się uzurpacjami. Serwacy próbował załagodzić konflikt pomiędzy Konstancjuszem i Magnencjuszem. Postać Serwacego odegrała ważną rolę w okresie już po zakończeniu ziemskiego życia świętego. Do jego grobu znajdującego się w holenderskim Maastricht, gdzie w 1992 r. zawarto ważny dla dziejów Europy traktat, pielgrzymowali Karol Wielki, Henryk III (cesarz), czy Maksymilian (cesarz), a także św. Norbert i św. Bernard z Clairvaux. Za ziemskiego życia Serwacy utrzymywał kontakt ze św. Atanazym Wielkim (295-373), który osobiście cenił biskupa Tongres. Serwacy zmarł w 384 r.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: