Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmarł ks.Prał. Alojzy Zuber, wieloletni proboszcz skoczowskiej parafii

Przykra informacja dotarła do Skoczowa. Zmarł wieloletni proboszcz Parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. U schyłku życia zamieszkał do Domu Sióstr Sercanek w Kamesznicy. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy przyczyną śmierci był COVID -19.

Ks.Prał. Alojzy Zuber urodził się 4 czerwca 1939roku. Był proboszczem skoczowskiej parafii 31 lat. W ramach pracy ksiądz prałat był inicjatorem i współorganizatorem najważniejszego wydarzenia w historii Skoczowa –zaproszenia i przygotowania wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 22 maja 1995 roku. Była to jedyna prywatna wizyta w dziejach papiestwa.

Jej żywym pomnikiem jest Ekumeniczny Festiwal „Musica Sacra”, którego inicjatorem był Ksiądz Prałat, a na wzór ołtarza wybudowano kaplicę w Wiślicy, której budowę koordynował kapłan. Ponadto to z jego inicjatywy w Skoczowie organizowana jest coroczna diecezjalna pielgrzymka ku czci św. Jana Sarkandra na Kaplicówkę.

To za czasów jego proboszczowania powstało także Muzeum Sarkandrowskie, prowadzone przez parafię. To on był także współorganizatorem postawienia na Kaplicówce papieskiego Krzyża z lotniska na Muchowcu

Ks. Alojzy Zuber doprowadził do największego remontu w historii XVIII wiecznego kościoła pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. Za jego kadencji odnowiono go z zewnątrz oraz podjęto wysiłek remontu świątyni wewnątrz. Był również zasłużonym kapelanem Apostolstwa Dobrej Śmierci.

W pamięci Skoczowian i nie tylko zapisał się jako dobry, wrażliwy i otwarty na potrzeby wiernych proboszcz. Z pewnością w wielu wspomnieniach zapisały się także chwile, kiedy w wolnym czasie, przy okazji pielgrzymek, które bardzo lubił opowiadał dowcipy i zachęcał do śpiewania.  Pokolenia Parafian śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie z pewnością zapamiętają jego posługę w konfesjonale oraz sakramenty chrztów, ślubów, których chętnie udzielał.

Na bieżąco będziemy informować o uroczystościach pogrzebowych kapłana.

KOD

 

Aktualizacja:

Uroczystości pogrzebowe Ks. Prałata Alojzego Zubra
emerytowanego
proboszcza
Parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie

 W związku z obostrzeniami sanitarnymi, które obowiązują w czasie pandemii, w kościele może jednorazowo przebywać 135 osób; pamiętamy o zakrywaniu nosa i ust maseczką. Bardzo prosimy o przestrzeganie tych zaleceń. Prosimy o dostosowanie się do poniższego planu uroczystości pogrzebowych:

 

piątek,  23 PAŹDZIERNIKA 2020 R.

7.3o- Wprowadzenie trumny do kościoła parafialnego p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie

8.oo- Msza św. z udziałem wiernych pod przew. ks. prob. Witolda Grzomby

8.45- 9.3o Różaniec w intencji zmarłego, w tym czasie czuwanie przy trumnie

10.oo- Msza święta sprawowana przez kapłanów pod przew. Dziekana Skoczowskiego ks. Ignacego Czadera, bez udziału wiernych

11.30 - Msza święta z udziałem wiernych pod przew. ks. Juliusza Kropacza

11.30 -Msza w Szpitaliku (50 osób) z udziałem wiernych pod przew. ks. Tomasza Gwoździewicza

11.30 - Msza w Wiślicy (65 osób) z udziałem wiernych pod przew. ks. Dariusza Byrskiego

12.15- 13.00 Różaniec w intencji zmarłego, w tym czasie czuwanie przy trumnie

13.15 - Odczytanie zamówionych intencji mszalnych, przemówienia i pożegnania przez władze lokalne, grupy parafialne i społeczne.

14.00 - MSZA ŚW. POGRZEBOWA POD PRZEW. BISKUPA Piotra Gregera z udziałem najbliższej Rodziny oraz osób zaproszonych imiennie (nie ma koncelebry z  Biskupem –  Księża odprawiają o 10.oo) 

Po Mszy świętej wyprowadzenie trumny i przejazd na Stary Cmentarz (najbliższa Rodzina)

 

 

źródło: ox.pl
dodał:
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: