Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarł Jan Podżorski ps. HAKER

Jak informuje UM Ustroń, zmarł jeden zasłużonych mieszkańców miasta. We wrześniu br obchodziłby swoje 100 urodziny.

Jak informuje ustroński magistrat na swoim oficjalnym profilu na FB, zmarł zasłużony mieszkaniec Ustronia, Jan Podżorski pseudonim HAKER. We wrześniu obchodziłby 100 urodziny.

Jan Podżorski urodził się 19 września 1923 r. w Ustroniu. Większą część swego życia zawodowego związał z miejscową Kuźnia, w której pracę rozpoczął w kwietniu 1946 r. jako rachmistrz wydziałowy kuźni parowej. W 1948 r. został skierowany przez zakład na naukę do Państwowego Technikum w Bytomiu, gdzie rok później uzyskał zawód technika mechanika. Następnie pełnił funkcję głównego dyspozytora Kuźni Ustroń oraz, od 1950 r., kierownika wydziału kuźni, a następnie wykańczalni.

W latach 1962 - 1967 studiował na wydziale mechanicznym Politechniki Gliwickiej, gdzie otrzymał dyplom inżyniera mechanika, obroniwszy pracę pt. „Młot spadowy deskowy”. W II połowie lat 60. Jan Podżorski zaangażowany był w uruchomienie Kuźni w Skoczowie, otwartej w 1968 r. Po połączeniu zakładów kuźniczych w Ustroniu i Skoczowie z Wytwórnią Sprzętu Mechanicznego w Bielsku-Białej objął stanowisko szefa produkcji zakładu nr 3 WSM (Ustroń), a w latach 1971 - 1973 kierował tymże zakładem.

Kulminacją zawodowej kariery Jana Podżorskiego było pełnienie w latach 1973 - 1977 funkcji dyrektora zakładów nr 3 i 4 Fabryki Samochodów Małolitrażowych (Ustroń i Skoczów). Następnie przez 3 lata pracował w Ośrodku Badawczo Rozwojowym FSM w Bielsku-Białej, skąd w 1980 r. odszedł na rentę zdrowotną.

Pozostał aktywny w sferze społecznej, pełniąc funkcję radnego Miasta Ustroń. Był członkiem Stowarzyszenia Miłośników Kuźni Ustroń od chwili jego założenia.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: