Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarł doktor Piotr Firczyk

05 czerwca 2022r. zmarł dr n. med. Piotr Firczyk (1960-2022) wieloletni Ordynator Oddziału nefrologicznego i Stacji dializ w Szpitalu Śląskim w Cieszynie – poinformował Szpital Śląski w Cieszynie

Doktor Piotr Firczyk ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach w 1985r. W tym samym roku podjął pracę zawodową w Szpitalu Śląskim w Cieszynie w Oddziale chorób wewnętrznych oraz w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Kończycach Wielkich, gdzie piastował funkcję kierownika (1987-1995).

W 1994 r. uzyskał tytuł specjalisty chorób wewnętrznych II stopnia a rok później rozpoczął specjalizację w dziedzinie nefrologii w Klinice Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Franciszka Kokota
Od 01.09.1997 r. pełnił funkcję Kierownika Stacji dializ, a od 01.02.1998r. został powołany na stanowisko Ordynatora Oddziału nefrologicznego wraz ze stacją dializ.

Tytuł specjalisty nefrologa II stopnia uzyskał w 2000 r, natomiast w 2007 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych.

Od 1995 r.za sprawą ówczesnego Dyrektora Macieja Krzanowskiego rozpoczął tworzenie i organizowanie pracy oddziału nefrologicznego ze stacją dializ w Szpitalu Śląskim, czego uwieńczeniem był pierwszy zabieg hemodializy przeprowadzony 13.10.1997 r.

Stworzył od podstaw Oddział nefrologii i stację dializ, z ogromnym uporem i konsekwencją pozyskiwał sprzęt niezbędny do leczenia nerkozastępczego. Pomimo wielu trudności nigdy się nie poddawał i wytrwałe dążył do celu. Jego priorytetem zawodowym było zwiększenie dostępności do leczenia nerkozastępczego dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego co realizował z wielką determinacją i ogromnym zapałem przez wszystkie lata swojej pracy. Pacjenci obdarzali Go ogromnym zaufaniem i życzliwością, zawsze mogli liczyć na Jego pomoc i wsparcie. Dzięki Jego ogromnemu zaangażowaniu znacznie wzrósł poziom wiedzy medycznej i świadomości personelu medycznego w dziedzinie chorób nerek. W arkana zawodu wprowadził wielu lekarzy i pielęgniarki, potrafił ich zainspirować do pracy na rzecz pacjentów nefrologicznych. Był prekursorem leczenia hemodializą na Śląsku Cieszyńskim. Wykonywał zawód z wielkim oddaniem i pasją.


Red./ Szpital Śląski w Cieszynie

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-06-07 18:08:09
mama2: Taki żal, super lekarz, smutne.. wyrazy współczucia dla rodziny!
2022-06-07 19:51:05
ksawer: Byłem jego pacjentem, wielka strata!!!
2022-06-08 08:09:21
ghij: Uratował życie wielu osobom. Niech Mu ziemia lekką będzie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: