Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarł Andrzej Niedoba

W środę, 25 listopada 2020 r. zmarł Andrzej Niedoba, pisarz, publicysta i dziennikarz, autor nieoficjalnego hymnu Górali Beskidzkich „Szumi jawor szumi”.

Andrzej Niedoba urodził się 30 października 1940 roku w Nawsiu na Zaolziu. Jego stryj Władysław Niedoba, znany jako Jura spod Grónia, był jednym z założycieli Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie i jej wieloletnim kierownikiem artystycznym. Ojciec Adam Niedoba w 1950 roku założył Zespół Regionalny „Wisła”.

Pieśń „Szumi jawor”, którą Adam i Andrzej Niedobowie stworzyli pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, stała się nieoficjalnym hymnem górali beskidzkich.

Andrzej Niedoba po ukończeniu studiów polonistycznych pracował jako spiker w telewizji w Krakowie, a później w Katowicach. Pisał również artykuły publicystyczne i reportaże, pracował w jedenastu śląskich i zaolziańskich redakcjach. W 1978 roku debiutował jako dramaturg sztuką „Skoczek” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Wydał zbiory reportaży „Siedemdziesiąt dziewięć godzin nocy” (1981), „Piekłoniebo” (1989), a także „Matka Ziemia” (2017). Jest autorem dramatów „Rajska jabłonka”, „Pakamera”, „Górlandia”, „Kim pani jest?”. Ta ostatnia sztuka była pokazywana w Teatrze Telewizji, a zagrały w niej Krystyna Janda i Mirosława Dubrawska.

Na szczególną uwagę zasługuje dramat „Rajska jabłonka”, który otrzymał I nagrodę w konkursie ogłoszonym przez miesięcznik teatralny „Dialog” w 1985 roku. Napisany gwarą utwór ze względu na poruszaną tematykę nie mógł zaistnieć na deskach teatralnych w latach 80. „Rajska jabłonka” miała swoją prapremierę dopiero w 2016 roku z okazji jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

W 2019 roku Andrzej Niedoba otrzymał Laur Srebrnej Cieszynianki

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-26 15:13:12
stefanbbn: serdeczne kondolencje dla rodziny.Wislanie sa wdzieczni za rozwoj szkolnictwa szczegolnie pamietamy jego ojca Adama za rozwoj szkoly w Glebcach.Dziekuje za hymn Szumi Jawor szumi...i za rozwoj malego gwarowego teatru.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: