Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarł Alfred Znamierowski – pogrzeb 14 listopada

Alfred Znamierowski, wybitny polski weksylolog i heraldyk, od lat mieszkający w Górkach Wielkich, zmarł 23 października w wieku 79 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek 14 listopada na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w tamtejszym kościele św. Karola Boromeusza o godz. 14:00.

Znamierowski był autorem licznych prac z dziedziny heraldyki i weksylologii (nauki o flagach), m.in. leksykonu „Heraldyka i weksylologia” (2017), „Orzeł Biały. Znak państwa i narodu” (2016) oraz albumowej publikacji „Pieczęcie i herby Śląska Cieszyńskiego” (2011). Ponadto projektował wiele herbów i flag dla władz samorządowych w Polsce. Był autorem poprawionej wersji herbu powiatu cieszyńskiego, a także twórcą reaktywowanej flagi Księstwa Cieszyńskiego. Na ten temat w 2017 roku opowiadał w wywiadzie dla OX.PL („Flaga Księstwa Cieszyńskiego łączy przez Olzę”).

Urodził się w Warszawie w 1940 roku, jednak w połowie lat 60. podczas studiów na wydziale geografii Uniwersytetu Warszawskiego wyemigrował na Zachód. Pracował następnie jako dziennikarz Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz sekcji polskiej Głosu Ameryki. Po stanie wojennym był przedstawicielem „Solidarności Walczącej” w USA. Po powrocie do kraju został członkiem Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rady Numizmatycznej przy Narodowym Banku Polskim. Za swoją działalność na różnych polach odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Solidarności Walczącej.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: