Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Złoty Kłos" będzie tym razem on-line

Do Zebrzydowic, co roku zjeżdżają się zespoły folklorystyczne z różnych stron Polski i zza granicy. To za sprawą Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos”, który tradycyjnie odbywa się w tej gminie. Rok temu pokonała go pandemia. W tym roku 27. edycja „Złotego Kłosu” odbędzie się w wirtualnej rzeczywistości.

Majowy weekend zawsze w Zebrzydowicach upływa pod znakiem folkloru. Wtedy tradycyjnie odbywa się Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos”, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach. - W tym roku również mamy wiele zespołów z wielu regionów m.in. Górnego Śląska, Zagłębia, Ziemi Częstochowskiej, województwa kujawsko-pomorskiego, Ziemi Biłgorajskiej, z Zamościa oraz górali z Podhala. Zgłosili się również artyści z naszego regionu – powiatu cieszyńskiego i Zaolzia – mówi Małgorzata Guz, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach.

Przegląd zmienia jednak znacząco swoją formułę. Odbędzie się bez zebrzydowickiej publiczności. Za to on-line. - W ubiegłym roku sytuacja związana z pandemią pozbawiła nas organizacji „Złotego Kłosa”, w tym roku podjęliśmy duży wysiłek zorganizowania tego wydarzenia on-line - podkreśla dyrektorka zebrzydowickiego ośrodka kultury.

Chętne do wzięcia udziału zespoły zgłaszały się do 20 kwietnia i przesyłały nagrania z wykonaniem materiału, który chciały zaprezentować na scenie. Teraz oceni je jury - Będziemy oceniać przygotowane występy prawie pięćdziesięciu zespołów. Mamy bardzo prestiżowe jury w skład którego wchodzą wybitni etnografowie, znawcy kultury i muzyki: Prof. dr hab. Karol Daniel Kadłubiec, dr hab. Magdalena Szyndler, dr Danuta Zoń-Ciuk oraz Karolina Małysz-Tulec, dyrektor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej – dodaje Małgorzata Guz.

Ocen jury dokona 1 maja w Zebrzydowicach. Liczyć będzie się tradycja, kultura i gwara reprezentowanego regionu. - Jak co roku nasz przegląd ma cele, takie jak prezentacja i dokumentacja tradycyjnego śpiewu, muzyki i tańca ze szczególnym uwzględnieniem sposobu wykonania oraz pielęgnacja tradycji gwary i folkloru oraz przekazanie ich kolejnym pokoleniom. Impreza odbywa się już po raz 27. Serdecznie zapraszamy – kwituje dyrektorka zebrzydowickiego ośrodka kultury.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: