Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Złote Serce dla złotych głosów

Zespół Regionalny Brenna został zwycięzcą 43. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i otrzymał Złote Żywieckie Serce. Nagrody powędrowały również do Jaworzynki, do żeńskiej grupy śpiewaczej Jetelinka oraz do Moniki Wałach.

Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu odbywał się w dniach od 28 lipca do 1 sierpnia br. udział wzięło w nim 19 góralskich zespołów,  17 kapel, 22 grupy śpiewacze, 23 instrumentalistów, 15 śpiewaków, 17 mistrzów z uczniami. Reprezentanci górali beskidzkich, śląskich, podhalańskich, czadeckich i babiogórskich oraz Lachów limanowskich i sądeckich prezentowali się na dwóch scenach w ramach dwóch przeglądów konkursowych: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych; każdy z nich oceniała oddzielna komisja złożona ze specjalistów od spraw folkloru - etnografów, instrumentologów, muzykologów i choreografów. W obu przeglądach najwyższą nagrodą jest Złote Żywieckie Serce, zespoły dodatkowo rywalizują o Serca Srebrne i Brązowe.

- W konkursie zespołów Złote Żywieckie Serce zostało przyznane Zespołowi Regionalnemu Brenna im. Józefa Macha z Brennej za program „Wiesieli w chałupie u Moskałów”, Srebrne Żywieckie Serce otrzymał Zespół Regionalny Sądeczanie z Nowego Sącza, który zaprezentował program „Wesele”, natomiast Brązowe Żywieckie Serce przypadło Góralskiemu Zespołowi Regionalnemu Harnasie im. Anieli Gut-Stapińskiej z Suchego, który wystąpił z programem „Łodwiydziny na sałasiy na halach” - informują organizatorzy.

W konkursie kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych żywieckie serca powędrowały natomiast do: kategoria kapel - kapela Muzyka Ludwika Młynarczyka z Lipnicy Wielkiej na Orawie, kategoria grupy śpiewacze - żeńska grupa śpiewacza Jetelinka z Jaworzynki, kategoria soliści instrumentaliści - Edward Byrtek z Pewli Wielkiej, kategoria soliści multiinstrumentaliści - Przemysław Ficek z Jeleśni, kategoria soliści śpiewacy - Zofia Sordyl z Korbielowa, kategoria mistrz i uczeń instrumentalista - Monika Wałach z Jaworzynki.

Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu w ramach TKB organizowany jest od 1982 roku (wcześniej organizowano Dni Polskie, od 1975 festiwal pod nazwą Festiwal Folkloru Górali Polskich).

Organizatorami 43. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

Zobacz film z występu Zespołu Regionalnego Brenna(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: