Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Złamany Szlaban" przyznany

Jury i publiczność zdecydowali, kto otrzyma „Złamany szlaban” tegorocznego festiwalu teatralnego Bez Granic.

Dobiegła końca 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic, który przez tydzień wypełniał po brzegi widownie w teatrach, salach koncertowych i wystawowych po obu stronach Olzy. Cieszyn i Czeski Cieszyn żył teatrem, sztuką i muzyką bez granic. W niedzielę, 8 października poznaliśmy wyniki jury oraz głosowania publiczności.

Tegoroczna edycja festiwalu, którego organizatorem jest Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka oddział regionalny w Cieszynie oraz stowarzyszenie Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna, obejmowała prezentacja 11 przestawień konkursowych z Polski, Czech oraz Słowacji. Były to zarówno ogromne spektakle wymagające wielogodzinnych przygotowań technicznych, jak również małe formy teatralne oraz jeden spektakl plenerowy. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się trzy koncerty, czytanie performatywne oraz trzy wystawy.

Festiwal każdego roku przyznaje nagrodę „Złamanego szlabanu”, którą od kilku lat oprócz publiczności przyznaje także profesjonalne, polsko-czesko-słowackie jury w składzie: Dorota Buchwald, Karel Král oraz Miron Pukan. W tym roku uznanie międzynarodowego jury zdobył spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w wykonaniu teatru Łaźnia Nowa z Krakowa oraz Teatr im. Żeromskiego z Kielc. Co urzekło jury? „Bezprecedensowa odwaga znoszenia – za pomocą uniwersalizującego języka teatru – granicy dla sprawy wciąż tabuizowanej; poruszająca i angażująca emocjonalnie rozmowa z publicznością o wartościach; forma sceniczna przedstawienia, która przywraca nadzieję, że dzięki teatrowi można wpływać na rzeczywistość i ją zmieniać – napisała w swoim uzasadnieniu Dorota Buchwald.

Z kolei w głosowaniu publiczności „Złamany szlaban” otrzymało Divadlo Ludus z Bratysławy, które na festiwalu teatralnym zaprezentowało spektakl "Máj", będący adaptacją sceniczną słynnego poematu Karela Hynka Máchy. Obie przyznane nagrody mają charakter honorowy.

32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic zakończył się w niedzielę, 8 października, jednak wystawa prac Rafała Olbińskiego dostępna jest do 31 października, a teatralnych i nie tylko teatralnych masek do 4 listopada.

Red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-10-10 12:28:19
SAZAVA: Jak nie zabiłem swojego ojca.....najlepszy spektakl festiwalu!
2023-10-10 14:42:06
św. Patryk.: każdy powinien przeczytać tę książkę, bo ten temat każdego może dotyczyć i wielu na pewno dotknie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: