Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Złamany Szlaban dla ''Smakoszy''

Widzowie XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego ''Bez Granic'' przyznali Nagrodę Złamanego Szlabanu. Najlepsza ocenę i nagrodę główną festiwalu zdobyło przedstawienie ''Smakosze czekolady''.

To było prawdziwe święto miłośników teatru. Przedstawienia z Czech, Słowacji i Polski przez cztery dni, od 29 września do 2 października, królowały na cieszyńskich scenach, a widzowie tłumnie podziwiali kunszt aktorski gwiazd sceny: Anny Guzik (Teatr Polski Bielsko-Biała), Jany Oľhovej (Mestske Divadlo Żilina), Isabeli Smečkovej Bencovej (Klicperovo Divadlo Hradec Králové), Jiřego Voskovca (Národní divadlo Brno, scena Reduta), Piotra Adamczyka, Jana Peszki, Magdaleny Cieleckiej, Iwony Bielskiej, Tomasza Karolaka i wielu innych.

XXII MFT BEZ GRANIC zakończył się w niedzielę (2.10.11). Nagrodę Złamanego Szlabanu, w tym roku po raz pierwszy przyznawaną przez widzów, punktujących każde przedstawienie w skali 0-5, otrzymało przedstawienie Jedlíci čokolády (Smakosze czekolady) teatru Klicperovo divadlo z Hradca Kralové (średnia ocen: 4,90). - W tym roku, po raz pierwszy to publiczność, a nie profesjonalne jury, przyznawało nagrodę główną - mówi Portalowi OX.PL teatrolog Janusz Legoń dyrektor festiwalu teatralnego „Bez Granic” : - Nie ma bowiem teatru bez publiczności, a to, co podoba się krytykom, teatrologom, nie zawsze podoba się publiczności. O wygranej decydowała średnia punktów, nie masowość. Bardzo mnie cieszyły tłumy przy urnach z głosami. Pokazuje to, że widzowie chcą mieć wpływ, chcą pokazać swoją opinię. Myślę też, że publiczność czeskocieszyńska wykazała się prawdziwym nosem teatralnym i profesjonaliści głosowaliby tak samo lub podobnie - dodaje Legoń.

Drugie miejsce zdobyło przedstawienie Korespondence V+W (Národní divadlo Brno – Reduta) z wynikiem 4,87: - Ja zagłosowałbym właśnie na "Korespondencję V+W", która nawiązywała formalnie do surrealizmu. Przy pomocy prostych środków teatralnych, bez scenicznego baroku, stworzono wyjątkowe przedstawienie - ocenia dyrektor festiwalu.

Trzecie miejsce zajął Teatr IMKA z Warszawy, którego "Dziennikom" licznie zgromadzona w cieszyńskim teatrze festiwalowa publiczność przyznała średnio 4,73 punktów: - Udało się nam ściągnąć znanych aktorów. Na "Dziennikach" teatr wypełniony był do ostatniego miejsca. Ale nie ma się czemu dziwić, to również znakomite przedstawienie - mówi teatrolog.

Wieczorem 2.10.2011, po ostatnim przedstawieniu festiwalu, uroczystego ogłoszenia wyników dokonał poseł do parlamentu europejskiego Jan Olbrycht. W wystąpieniu podkreślił znaczenie festiwalu, od ponad dwóch dekad będącego forum zbliżenia kultur i narodów, w praktyce społecznego działania realizującego idee integracji europejskiej.

Julian Golak, przewodniczący ogólnopolskich struktur Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, przybliżył widzom działalność SPCZS i podziękował zasłużonym działaczom stowarzyszenia z regionu Cieszyna i Bielska-Białej.

Ostatnim akcentem było rozlosowanie ufundowanych przez współorganizatorów i partnerów festiwalu nagród dla widzów. Těšínské divadlo ufundowało abonament dla dwóch osób na swoje przedstawienia w bieżącym sezonie na scenie czeskiej i polskiej, Teatr Polski w Bielsku-Białej – zaproszenie na najnowszą premierę: Proces Kafki w adaptacji i reżyserii Jacka Bały, natomiast Teatr im. Mickiewicza – zaproszenie na premierę musicalu S.O.S., który powstawał w ramach warsztatów trwających podczas festiwalu.

Za rok Festiwal powróci. Czy będą jakieś zmiany? - Jesteśmy zadowoleni z tegorocznej edycji festiwalu, staraliśmy się ściągnąć jak najświeższe przedstawienia z nurtu nowego dramatu. Za rok również postaramy się wybrać dla widzów jak najlepsze spektakle. Festiwal będzie zmieniał skórę i pójdzie w stronę nowego dramatu. Zatem zapraszamy znów za rok - dodaje Legoń.

Festiwal objęty był Patronatem Polskiej Prezydencji w UE oraz Honorowym patronatem Anny Olszewskiej, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie, a także patronatem Víta Slováčka, Burmistrza Czeskiego Cieszyna.

Portal OX.PL był patronem medialnym Festiwalu.

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: