Zła jakość powietrza…
Główne czynniki powodujące wzrost stężenia pyłu PM10 w atmosferze to Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, wzmożona emisja z sektora bytowo-komunalnego, zwłaszcza w sezonie grzewczym oraz brak silnego wiatru, który mógłby poprawić jakość powietrza.
Podwyższony poziom pyłu PM10 stanowi zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego (np. niewydolność serca, choroba wieńcowa), osób z chorobami układu oddechowego (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),seniorów, kobiet w ciąży i dzieci, osób zmagających się z chorobami nowotworowymi oraz ozdrowieńców.
Służby zalecają, aby zminimalizować negatywny wpływ zanieczyszczeń należy ograniczyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, zamykać okna i unikać wietrzenia mieszkań. Należy też unikać działań zwiększających emisję pyłu, np. palenia w kominkach. Warto korzystać z komunikacji miejskiej.
Przypomnijmy, pył PM10 to mieszanka drobnych cząstek zawieszonych w powietrzu, które mogą przenikać do układu oddechowego i krwionościowego. Jego wysokie stężenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie u dzieci, osób starszych oraz tych cierpiących na choroby układu oddechowego.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.



















Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
