Grypa szaleje. Ograniczenia w szpitalu.

Znaczny wzrost zachorowań
Ewa Herman, rzecznik prasowy Szpitala Śląskiego w Cieszynie poinformowała, że czas pobytu u pacjenta ograniczony został do 30 minut. Zaleca się noszenie maseczek ochronnych. Do chorego może przyjść jedna osoba.
Piotr Przewdzing, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie powiedział, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy nastąpił znaczny wzrost zachorowań na grypę. - To są przypadki potwierdzone testami. W ostatnim czasie obserwujemy w dalszym ciągu duży przyrost, po około 100 przypadków dziennie – wyjaśnił.
Z danych sanepidu wynika, że w listopadzie ubiegłego roku odnotowano 25 przypadków grypy. W grudniu 2024 r. zachorowało 363 mieszkańców powiatu cieszyńskiego. W styczniu br. już 1207 osób. - Widać spadek przypadków ksztuśca, ale może jest to związane z tym, że jest więcej przypadków grypy i ludzie objawy przypisują tej chorobie – wyjaśnił kierownik. - Na szczęście nie odnotowano zgonów – podkreślił kierownik.
Spada natomiast liczba chorych na Covid. W listopadzie 2024 r. było 99 przypadków. W Grudniu 83, a w styczniu 2025 – 52.
Maseczka, szczepionka i rozwaga
Specjaliści przekonują, że najlepiej przed grypą chronią szczepienia. Główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski kilka dni temu zapowiedział, że od 14 lutego receptę na bezpłatną szczepionkę oprócz lekarza, będzie mógł wypisać także farmaceuta.
Ministerstwo Zdrowia informowało, że dotychczas, aby skorzystać z refundowanej szczepionki, pacjent musiał udać się do POZ, gdzie otrzymywał receptę. Magister farmacji również mógł ją wystawić, niemniej preparat nie podlegał wtedy refundacji. Teraz wizyta w przychodni nie będzie konieczna, a mimo to szczepionka będzie bezpłatna, nawet jeśli wystawi ją farmaceuta, który także może podać ją od razu pacjentowi. Bezpłatna szczepionka należy się dzieciom oraz osobom w wieku 65+.
Lekarze zalecają również noszenie maseczek. Nie tylko w przychodniach, ale także w sklepach, czy środkach komunikacji publicznej. Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, wywołaną zakażeniem wirusem grypy. Przenosi się drogą kropelkową. Dlatego należy albo unikać skupisk ludzi, albo zakładać maseczkę.
Kluczowe znaczenie ma szybkie rozpoznanie choroby i włączenie leków przeciwgrypowych. Osoby z objawami infekcji powinny od razu zgłosić się do specjalisty. Błędem jest odwiedzanie w takim stanie rodziny, znajomych. Zarażają się kolejne osoby i epidemia się rozszerza. Na Śląsku, z powodu powikłań po grypie, zmarło już 20 osób.
Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie astmy, zaostrzenie choroby niedokrwiennej lub zastoinowej niewydolności serca, zaostrzenie cukrzycy.
(ach
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.



Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
