Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zatrząść drzewkiem, chodzić boso. Zwyczaje Wielkiego Czwartku na Śląsku Cieszyńskim

Wielki Czwartek, zwany na Śląsku Cieszyńskim Zielonym Czwartkiem (lub Sztwortkiem), to dzień, w którym w tradycji chrześcijańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne – czas refleksji i duchowych przygotowań do Wielkanocy. To także dzień, kiedy nasi przodkowie trzęśli drzewkami w sadach i stukali kijem po ziemi. Po co?

Zielony Sztwortek to także moment, kiedy – jak zauważa prof. Karol Daniel Kadłubiec (w Małym Leksykonie Kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego) – zwyczaje wielkanocne i wiosenne zaczynają nabierać na sile.

Zwyczaje tego czasu zaczynają nabierać na sile od Wielkiego, Zielonego Sztwortku (Czwortku) wraz zawiązywaniem dzwonów, co następowało w niektórych miejscowościach o godz. 9.00, w innych o 18.00, a milczały one do Soboty. Mawiano, że uleciały do Rzymu”.

Grzechotki zamiast dzwonów

Kiedy kościelne dzwony milkną, ich miejsce zajmuje hałas klekotek i grzechotek. Chłopcy, czasem ministranci, chodzili przez wieś lub wokół kościoła trzy razy dziennie – rano, w południe i wieczorem – ogłaszając modlitwę Anioł Pański. Urządzenia, którymi się posługiwali, miały różne nazwy: od „rzechotek” i „rzympołek” w Karwinie i Boguminie, przez „grzegotki” i „klakotki”, po „klepocie” i „grzechotki” w Istebnej i Jaworzynce.

W Marklowicach Dolnych chłopcy modlili się przy wiejskich krzyżach. Jeden z nich odgrywał Judosza – był związany powrozem, jak podaje relacja z Wierzniowic. W Czechowicach-Dziedzicach natomiast pojawiał się cały korowód symbolicznych postaci: „śmierć, cygan, dziad, diabeł” – reprezentanci „sił szkodzących ludziom, wywodzących się z innego świata”.

Małgorzata Kiereś (w książce Doroczna obrzędowość w społecznościach zróżnicowanych religijnie na pograniczu polsko-czesko-słowackim: opis etnograficzny ) przytacza z kolei relację Antoniego Szpyrca z Jabłonkowa:

W dniu tym na całym pograniczu żywy jest do dziś zwyczaj zawiązywania dzwonów. (…) Kiedy w kościele zawiązano dzwony, wtedy to grupa chłopców jabłonkowskich wyposażona w klekotki różnego rodzaju grzechotki oznajmiała wiela je godzin. (…) W międzyczasie również cała chmara chłopców obeszła wszystkich sklepikarzy skandując takt klekotek: De-cie- bóm-bo-nów”.

Wiosenne porządki na opak

Dzień ten był również czasem szczególnych porządków – nie tylko w duszy, ale i w domu. Zamiatano izbę „na opak”, czyli od drzwi do okna. Śmieci wynoszono poza granice gospodarstwa, co miało uchronić domowników przed pchłami i innym robactwem.

Ściany bielono na biało – zabieg ten symbolizował czystość, świeżość i nowy początek. Tradycja ta była szczególnie żywa wśród górali beskidzkich.

Tego dnia nie wolno było zmieniać pościeli, by „nie sprowadzić pcheł i robactwa”. Wierzono, że każda czynność miała swoje znaczenie, a niewłaściwe działanie mogło przynieść pecha lub choroby.

Zatrząść drzewkiem, chodzić boso. Czyli magia i przesądy

Zwyczaje tego dnia miały również wymiar praktyczny i symboliczny, wiążący się z urodzajem i zdrowiem. Jak zauważa Jan Szymik (Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim):

Kiedy biły ostatnie dzwony, gospodarze szli do sadu, żeby potrząsnąć drzewkami owocowymi. Miało to zapewnić urodzaj”.

Chodzono też boso, stukając drewnem w ziemię, by „przepędzić krety”, a Zielony Czwartek był najlepszym dniem na sianie jęczmienia i lnu – zapewniało to dobre plony.

W kuchni pojawiały się świeże, wiosenne zioła: pokrzywy, szczaw, lebioda. Gotowano z nich zupę, która miała chronić przed chorobami. Pito również sok z brzozy – symbol odnowy i zdrowia.

Nie zapominano też o duchowym wymiarze dnia. Znany był zwyczaj obmywania nóg rodzicom przez dzieci – gest pokory i szacunku, który miał przypominać o Chrystusie obmywającym nogi apostołom.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: