Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zimy jeszcze nie ma, a smog już jest

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w ostatnich kilku dniach zanotowano w naszym regionie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza. Problem dotyczył Brennej, Ustronia, Wisły czy Istebnej. W sezonie zimowym do smogu większość mieszkańców "przywykła", ale warto zauważyć, że sezon grzewczy jeszcze w pełni się nie rozpoczął.

Problem zanieczyszczonego powietrza stał się w kraju już na tyle znaczący, że we wrześniu wystartował program rządowy "Czyste Powietrze", o którym już pisaliśmy. Warto wspomnieć, że niedawno harmonogram spotkań w gminach został zaktualizowany. W dniach 22-28 października odbędzie się kolejna tura, podczas której odbędą się szkolenia w Strumieniu oraz Dębowcu. Jak informuje Ministerstwo Środowiska, resort środowiska przygotował cykl spotkań mających charakter edukacyjny i informacyjny, składający się z trzech bloków tematycznych. W pierwszym z nich poruszana zostanie tematyka edukacji ekologicznej, a w drugim i trzecim mowa będzie o sposobach otrzymania dofinansowania oraz jego skutecznego pozyskania.

Spotkania w Dębowcu oraz Strumieniu odbędą się równolegle 23 października o 18:00 kolejno w budynku OSP Dębowiec przy ul. Katowickiej 4 oraz budynku OSP Bąków przy ul. Osiedlowej 1 w Strumieniu.

Przypomnijmy, że program "Czyste Powietrze" kierowany jest do osób fizycznych, które są właścicieli domów jednorodzinnych. O fundusze mogą się jednak starać też osoby, które otrzymały zgodę na budowę domu jednorodzinnego, ale dom nie został oddany do użytku. Wsparcie można otrzymać na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego - informuje Ministerstwo Środowiska. Wnioski składa się internetowo, a na chwilę obecną w systemie zarejestrowało się już ponad 40 tys. osób. 

Zanim jednak dostaniemy dofinansowanie na wymianę pieca, czymś trzeba ogrzać dom. Warto pamiętać, aby przede wszystkim nie wrzucać plastików i tworzyw sztucznych. W takim przypadku narażamy nie tylko siebie i innych na problemy ze zdrowiem, ale także własny portfel na spory mandat. W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach możemy przeczytać, że kara za wypalanie niedozwolonych odpadów może wynieść od 20 zł do nawet 5 tys. zł, a ponadto możliwy jest również areszt od 5 do 30 dni.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-21 13:11:46
Łobibok: Jeżeli sezon grzewczy się jeszcze nie rozpoczął a smog już jest tzn. że ten smog spada z kosmosu a piece węglowe , diesel nie mają z tym nic wspólnego.
2018-10-21 14:08:11
koszor: Nikt nie pisał, że sezon grzewczy się nie rozpoczął (napisano, że zimy jeszcze nie ma) - ale już się pali w piecach. Normy są przekroczone nawet latem, ale o tym się nie mówi. Ustala się wyższe normy, żeby jakoś wyglądało.
2018-10-21 18:30:48
inigo: Partia podała do wierzenia, że smog jest wszelkim złem i ludzie powtarzają i wierzą. Od jakiegoś czasu do zbawienia nie trzeba przestrzegać 10 przykazań, wystarczy płacić grzecznie podatki i segregować śmieci.
2018-10-23 18:41:58
kurtis: Brenna ,Ustroń , Wisła ,Istebna - Smog w kurortach górskich ? przeca wszyscy jeżdżą się tam luftować
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: