Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zimowy zastój na rynku pracy

Od kilkunastu miesięcy szeregi bezrobotnych topniały, jednak w listopadzie liczba osób bez pracy wzrosła gwałtownie o ponad 300. To znak, że skończyły się roboty sezonowe, a na czas zimy firmy ograniczyły zatrudnienie.
Na koniec listopada bezrobotnych  w powiecie cieszyńskim było 9709 (o331 więcej niż w październiku), w tym 5241 kobiet. Prawo do zasiłku miały ogółem 1003 osoby, w tym 478 kobiet.
Zarejestrowało się w listopadzie 1066 osób, w tym 45 proc. stanowiły kobiety, 49 proc. to mieszkańcy wsi, a 38 proc. ma poniżej 24 lat. Z ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie wyłączono 735 osób,  spośród których 324 znalazły pracę (o143 mniej niż miesiąc temu), 234 bezrobotnych nie potwierdziło tzw. gotowości do pracy. 113 osób rozpoczęło szkolenia lub staże absolwenckie (o51 mniej), a 14 osób dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego.
PUP otrzymał jedynie 118 ofert pracy (mniej o 51).  Potrzebni byli głównie kucharze, kelnerzy, robotnicy drogowiu. Na pocieszenie wiadomość, że firmy nie zgłosiły żadnych zwolnień grupowych. Stopa bezrobocia w cieszyńskim regionie wynosiła 15,2 proc., przy blisko 19 proc. na terenie kraju.
Jak informuje dyrektor PUP Anna Stefaniak=Bacza, począwszy od grudnia oferty pracy są bezpośrednio przekazywane do poszczególnych gmin. To powinno nieco ułatwić życie bezrobotnym, bo nie będą musieli specjalnie fatygować się do Cieszyna.
źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: