Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zieleń w mieście. Spacer z dendrologiem.

Temat wycinania drzew w miastach budzi sporo kontrowersji i emocji. Jedni walczą o to, by drzew nie wycinać, inni są zdania, że zagrażają bezpieczeństwu ludzi i zaparkowanych samochodów i należałoby je wyciąć. Na pytania jak jest naprawdę starał się podczas spaceru dendrologicznego odpowiedzieć Rudolf Klus - architekt krajobrazu i dendrolog.

Spacer tematyczny poświęcony drzewom w mieście w minioną środę (16 lutego) zorganizowało Miejscowe Koło PZKO w Czeskim Cieszynie-Centrum.

Grupa chętnych do zapoznania się z tematem udała się na Wzgórze Zamkowe. Tam Rudolf Klus wskazując na konkretne okazy omawiał je indywidualnie. Pokazywał, które drzewo jest od wewnątrz tak chore, że nie opłaca się go ratować, a które jest zdrowe i należałoby go pielęgnować. Między innymi poprzez stworzenie mu przestrzeni, dostępu do światła, a więc wycięcie niektórych drzew sąsiednich. Zwrócił także uwagę na gatunki spoza naszej strefy klimatycznej, które nierzadko szkodzą rodzimym roślinom. Omówił też szkodliwe dla drzew pasożyty i półpasożyty, jakimi są huby czy jemioła. Ta powinna być z drzew usuwana natychmiast, gdy się na nich pojawi. Pozostawiona na drzewach bowiem osłabia je doprowadzając do ich powolnego obumierania.
- Zieleń w mieście powinna być sadzona i pielęgnowana planowo, z uwzględnieniem zarówno specyficznych cech gatunków, jak i ich wymagań środowiskowych – podsumował Klus.
(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-02-21 10:30:41
Efob: Ci co sadza ze drzewa zagrazaja samochom i ludziom,to osoby ktore nie posiadaja empatii do natury.Co bardzej zagraza nam smog samochodowy,czy od czasu do czasu spadajace drzewo.A tak wogole to prosze zajac sie tak naprawde otaczajaca nas przyroda,nasz rezerwat przyrody zanika bo nikt sie nim nie interesuje.A pan ktory przekazuje informacje o drzewach,to moze zwroci uwage na to co naprawde ginie na naszych oczach i nikogo to nie interesuje.Ten uliczny brud,gdzie chodniki i ulice sa pokryte gnijacymi liscmi od jesieni,a wiadomo glnilizna wydziela bakterie ktore wplywaja na roslinnosc.I co tu mowic o paru drzewach,jak calosc wali sie na naszych oczach,zadbajcie o czystosc tego miasta bo to naprawde wstyd.
2022-02-21 18:38:09
ekolog: Drzewa od samego początku istnienia zorganizowanych skupisk ludzkich stanowią niezbędny element miejskiego krajobrazu. Od starożytności drzewa sadzone były w ogrodach, czego odzwierciedlenie możemy odnaleźć nawet na kartach Biblii. Drzewo Życia, a także Drzewo Poznania Dobra i Zła usytuowane były w samym centrum ogrodu Eden, który do dziś jest przedstawiany jako symbol miejsca (czasu) powszechnej ludzkiej szczęśliwości, złotego wieku, który został utracony. W przedstawionym kontekście kulturowym człowiek został powołany do opieki nad drzewami, przez co profesje zajmujące się dbałością o prawidłową gospodarkę drzewną służącą człowiekowi, śmiało możemy uznać za parające się szlachetnym zajęciem. Istnieją teorie, które sorbus aucuparia (jarząb pospolity), czy corylus avellana (leszczyna pospolita) uważają za jedne z pierwszych gatunków roślin uprawianych przez człowieka, jednakże do tego rodzaju założeń należy podchodzić z dystansem. Z całą pewnością wśród ludzi pierwotnych na terenie Europy szczególnym uznaniem otaczano między innymi takie gatunki quercus robur (dąb) i fagus silvatica (buk), pełniące ważną funkcję w zbierackiej gospodarce, które nie bez powodu w późniejszym okresie otaczano adekwatną czcią w ramach tradycyjnych wierzeń.
2022-02-21 18:39:51
ekolog: Znaczenie drzew w miejskim krajobrazie znacząco zwiększało się od XVIII w., kiedy tereny po burzonych fortyfikacjach zamieniane były w ogólnodostępne parki i miejsca rekreacyjne. Drzewa w miejskiej przestrzeni pełnią szereg ważnych funkcji, takich jak poprawa estetyki, wpływają na ograniczenie zanieczyszczenia, absorbują nadmiar wody, korzystnie wpływają na poziom wód gruntowych, służą jako siedliska dla zwierząt np. ptaków, czy zapewniają ochronę przed letnim skwarem. Z całą pewnością flora korzystnie wpływa na mikroklimat. Im więcej materii organicznej drzewa pozostawią na trawnikach, tym lepiej będzie on chłonął i zatrzymywał wodę.
2022-02-21 18:41:09
ekolog: Dendrologia jest dziedziną wiedzy specjalizującą się w badaniu drzew. Niemniej za właściwego praktyka w zakresie znajomości drzew uchodzi arborysta, który zdobytą przez dendrologów wiedzę wykorzystuje na poczet swej pracy. Wbrew powszechnej opinii, w ramach zadań realizowanych przez praktycznych specjalistów nie chodzi tylko o usuwanie drzew zagrażających życiu i bezpieczeństwu ludzi, zwierząt i innych roślin, tylko właściwą o nie dbałość, przy czym względem każdego drzewa podchodzi się indywidualnie, podobnie jak to lekarze czynią względem każdego człowieka. Pewne czynności zostają wymuszone przez sytuację, przez co profesję arborysty analogicznie możemy porównać z funkcją, jaką chirurg spełnia względem swych pacjentów.
2022-02-21 18:42:59
ekolog: Arboryści realizują się w zawodzie, który z całą pewnością możemy uznać za rozwijający. Z powodzeniem łączą oni teorię z praktyką, a w ramach podejmowanych przez siebie czynności nieustannie mają do czynienia z naturą. Skutecznie łączą pracę ze swymi zainteresowaniami, równolegle spełniają bardzo pożyteczną funkcję względem miejscowej społeczności. Doskonale znają lokalne środowisko od strony przyrodniczej, która jest ważna dla funkcjonowania każdej społeczności, choć zwykle jest pomijana bądź marginalizowana przez miłośników i znawców poszczególnych miast.
2022-02-21 18:43:19
ekolog: Czasem jakieś drzewo samo z siebie lub przez działanie siły wyższej może się zwalić. Wówczas arborysta ma wiedzę, narzędzia, a zwłaszcza umiejętności, aby bezzwłocznie rozwiązać zaistniały problem. Tym sposobem spokojnie można zaskarbić sobie sympatię otoczenia. Praca z drzewami służy nabywaniu sprawności, wytrzymałości, odporność na ból, a także hartuje się charakter. Uczy znoszenia niedogodności i pozwala radzić sobie ze stresem, o którym pochłaniając swą uwagę na drzewach, można spokojnie zapomnieć. Klarowny umysł, niezbędny przy najróżniejszych pracach pielęgnacyjnych, przydaje się również w życiu codziennym. Wiąże się z zachowaniem wstrzemięźliwości, dyscypliny i asertywności. Przekłada się to na zwiększoną pewność siebie, zdecydowanie i przewidywalność, oraz otwiera umysł na odprężenie płynące z dynamicznej pracy.
2022-02-21 18:44:43
ekolog: Profesja arborysty nie jest powszechnie znana, za to opinia publiczna podpuszczana przez osoby zainteresowane pochyla zwykle swą uwagę nad ścinanymi drzewami, nad którymi rozbudzane są rozliczne etyczne kontrowersje. Arboryści, a także drwale stają się cenieni dopiero wówczas, kiedy zagrożone bywa ludzkie życie, a ciągi komunikacyjne są zablokowane. Wielka szkoda, że osoby rozczulające się nad ścinanymi w związku z prowadzeniem zrównoważonej gospodarki drzewami, zwykle posadzonymi wcześniej przez człowieka, są nieobecne w trakcie prac związanych z nowymi nasadzeniami, które często umykają powszechnej świadomości.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: