Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zielarka radzi odc. 2

W drugim odcinku serii "Zielarka radzi" postanowiliśmy skupić się na roślinach, które można znaleźć na łąkach, a przełom maja i czerwca jest doskonałym czasem na ich zbiór. Basia Kuchta, która prowadzi zajęcia zielarskie w Domu Przyrodnika, postanowiła podzielić się z nami wiedzą zielarską.

Dzięki zastosowaniu ziół, można nie tylko zadbać o organizm, ale również w ciekawy sposób urozmaicić naszą dietę. Należy jednak pamiętać, że ziołami również można sobie zaszkodzić, w związku z czym, jeżeli nie mamy pewności co do danej rośliny, lepiej z nią nie eksperymentować. Odradzamy również zbierania ziół przy drogach, czy bezpośrednio przy farbrykach

Bez czarny, dziki bez. Krzew spotykany wszędzie, w zdziczałych ogrodach, na miedzach, przy lasach. Łatwo się rozsiewa. Ma białokremowe kwiaty, zebrane w baldachy, o intensywnym zapachu. Napar lub nalewka z kwiatów ma zastosowanie w leczeniu przeziębienia i bólu gardła. Działa napotnie i przeciwgorączkowo. Podobnie działają owoce, po wysuszeniu sporządzamy z nich napary, a ze świeżych robimy dżemy i powidła.

Jak rozpoznać: koszyczkowate, białe kwiaty wydzielają piękny aromat. Zielone liście również są dosyć charakterystyczna. Jako ciekawostkę należy podać, że czarny bez jest uwielbiany przez... koty.

Gdzie szukać: w ogrodach, na obrzeżach lasów, i zdziczałych terenach.

Pięciornik gęsi. Niska roślina o ciekawych liściach, od spodu srebrzystych. Kwiat żółty, pięciopłatkowy. Rośnie na łąkach, przydrożach, nad brzegami rowów i w ogrodach. Surowcem leczniczym jest ziele i korzeń. Ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Stosujemy w nieżytach jelit i żołądka, a także w zaburzeniach miesiączkowych.

Jak rozpoznać: w okresie kwitnienia ma kwiaty o inensywnie żółtej barwie, zwykle na wysokich łodygach. Liście są symetrycznie rozgałęzione, od sporu srebrnawe.

Gdzie szukać: łąki, pastwiska, dzikie trawniki.

Bluszczyk kurdybanek. Mała roślinka z długimi rozłogami, płożąca się, listki ma nerkowate z karbowaniem na brzegach. Kwiaty fioletowe. Spotykany w zaroślach, na łąkach i przy drogach. W celach leczniczych używamy ziele bluszczyku. Sporządzamy napary lub dodajemy do zup, sosów, past twarogowych. Stosowany jest przeciw nieżytom żołądka, w uporczywym kaszlu. Działa przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwskurczowo.

Jak rozpoznać: w okresie kwitnienia ma niewielkie, fioletowe kwiaty - trąbki. Zwykle występuje w dużym zagęszczeniu.

Gdzie szukać: Łąki, pastwiska, obrzeża lasów, a także ogrody.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: