Zebrzydowice pielęgnują tradycję i dorobek kulturowy regionu
W tegorocznej edycji festiwalu na scenie zaprezentowało się aż 75 zespołów folklorystycznych nie tylko z regionu Śląska Cieszyńskiego ale całego niemal kraju, nie zabrakło także gości z Czech i Słowacji.
- Pogoda może w pierwszy koncertowy dzień nas nie rozpieszczała, jednak najważniejsze, że nie padało. Myślę, że dwudziesta druga edycja festiwalu to wystarczają dowód na to, że organizacja tej imprezy ma sens. Świadczą też o tym liczne prace naukowe oraz podejmowanie tematu „Kłosa” na różnych konferencjach naukowych – mówi Małgorzata Guz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach.
Celem zebrzydowickiej imprezy jest prezentacja, ochrona i dokumentacja tradycji ludowego śpiewu, muzyki i tańca z uwzględnieniem autentycznego repertuaru i sposobów wykonania. Istotne też jest zachowanie lokalnej gwary, tradycyjnego stroju, oraz stylu własnego regionu.
- Pragniemy pielęgnować lokalne tradycje nie tylko wsi, ale także osiedla, miasteczka czy gminy a przede wszystkim przekazywać jej wzory dzieciom i młodzieży – mówi portalowi ox.pl Sylwester Ratajczak, pomysłodawca przeglądu.
Ponadto organizatorzy za cel stawiają sobie zapoznanie się z wartościami folkloru z różnych regionów Polski w tym Śląska Górnego i Cieszyńskiego, Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Częstochowskiej oraz Czech i Słowacji.
- Nie ma kultury narodowej bez kultury ludowej - podsumował tegoroczny Kłos profesor Daniel Kadłubiec
Tegoroczny „Złoty Kłos” oceniało jury w składzie Jury w składzie: Przewodniczący: prof. zw. dr hab. Daniel Kadłubiec – folklorysta, językoznawca oraz członkowie: Prof. zw. dr hab. Alojzy Kopoczek – etnomuzykolog i dr Magdalen Szyndler – etnomuzykolog
Wyniki tegorocznej edycji Przeglądy znaleźc można na stronie www.gok.zebrzydowice.pl - przejdź>>>
PL
Zobacz zdjęcia;
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
