Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Żebrzą na ulicach - jak reagować ?

Niemal codziennie mijamy na ulicach osoby, które wyciągają do nas rękę prosząc o pomoc. Czy dobrze robimy dając osobie żebrzącej pieniądze?

Cały problem polega na tym, że dając komuś pieniądze na ulicy, tak naprawdę nie wiemy, na co zostaną przeznaczone.  

- Niedawno podeszła do mnie kobieta, która nie wyglądała na bezdomną, raczej schludnie ubrana, czysta, nienatarczywa. Powiedziała, że jest głodna i czy mogłabym dać jej parę złotych na chleb. Pomyślałam kolejna osoba, która próbuje mnie naciągnąć, ale "dla świętego spokoju" zaproponowałam, że coś jej kupię (przez myśl przeszło mi nawet, ze pewnie odmówi, bo z takimi przypadkami już się spotkałam). Weszłam do pobliskiego sklepu, kobieta została przed nim. Kupiłam wędlinę, kiełbasę do zgrzania, pieczywo – opowiada Ewa Macura z Cieszyna – podałam kobiecie zakupy, ta chyba była trochę zdziwiona, że rzeczywiście zrobiłam je dla niej. Ucieszyła się, podziękowała, a ja odeszłam swoją drogą. Teraz żałuję, że nie zapytałam dlaczego żebrze na ulicy, ale wtedy bardzo się spieszyłam.... Więcej tej pani już nie zobaczyłam.

Niestety często osoby, które żebrzą na ulicach potrafią stać się też sporą uciążliwością dla mieszkańców...

- Już nieraz zostałam zaczepiona na ulicach Cieszyna przez jakąś natrętną osobę, która wręcz domagała się pieniędzy – mówi Danuta Nowak - Bardzo często żebrzący wyłudzają pieniądze na alkohol, papierosy czy inne używki. Niektórzy z nich są szczerzy "do bólu". Ostatnio podszedł do mnie mężczyzna od którego czuć było alkohol. Zapytał, czy dam mu 2 złote. Zapytałam na co potrzebuje ? Odpowiedział -"chcemy sobie z kolegami kupić flaszkę". Zaproponowałam mu jedzenie, ale się nie zgodził. "Jedzenie to ja mam w plecaku..." - usłyszałam. Na odczepnego w końcu dałam mu to 2 złote, bo stawał się coraz bardziej natarczywy...

Jak reagować na zaczepki osób żebrzących? Czy odmawiając wszystkim żebrzącym, nie odmówimy komuś, kto naprawdę potrzebuje naszej pomocy? 

Jest na to sposób...

- Strażnicy miejscy są zobowiązani do podejmowania interwencji zawsze, gdy  zauważą osobę(y) żebrzącą(e) lub gdy nastąpi zgłoszenie takiego faktu – informuje portal ox.pl Kazimierz Płusa Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie - Podczas interwencji następuje dokładne sprawdzenie, czy żebrzący popełniają  wykroczenie (żebrzą mając środki egzystencji, będąc zdolnym do pracy lub  żebrzą w sposób natarczywy lub oszukańczy), czy robią to legalnie (posiadając stosowne zezwolenie lub nie mając zdolności do pracy i nie mając  środków egzystencji). Żeby nie być "naciągniętym" najlepiej nie wspierać  żebrzących, a jeżeli już, to po sprawdzeniu, czy żebranie nie jest  prowadzone w sposób oszukańczy.

 

BsK


źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: