Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zdalna praca również u niepełnosprawnych

Sytuacja jaka panuje od marca tego roku skłania wielu z nas do pracy w systemie zdalnym. Poglądy są różne na ten temat, zarówno wśród pracowników jak i pracodawców. Praca zdalna jest w większości bardziej lubiana przez pracowników, gorzej sytuacja wygląda u pracodawców.

 Praca zdalna to też świetna szansa dla osób niepełnosprawnych, by z większym powodzeniem ubiegać się o wymarzoną posadę. Korzyści związane z pracą zdalną to głównie oszczędności związane w brakiem potrzeby wynajmowania biura czy dojazdu do miejsca pracy, rozszerzone możliwości zatrudniania. Mimo swoich atutów, wiele osób niepełnosprawnych wciąż czuje się wykluczonych w związku ze swoimi dolegliwościami, uniemożliwiającymi np. swobodne poruszanie się i docieranie każdego dnia do biur.

Problem taki dotyka głównie osoby niepełnosprawne z dysfunkcją ruchu (wózek inwalidzki, kule ortopedyczne), dysfunkcją wzroku czy mowy. Ponieważ nie mogą się swobodnie przemieszczać, pozostają w czterech ścianach i nie wykorzystują swojego potencjału – ze stratą nie tylko dla nich samych, ale też dla potencjalnych pracodawców.

Coraz więcej możliwości internet proponuje osobą niepełnosprawnym aby odnalazły się w wirtualnej sieci. Wiadomo, że osoba pełnosprawna potrafi według pracodawcy wykonać więcej niż osoba z dysfunkcją. To chyba największy problem: „Płacić trzeba a wydajność mniejsza”. Z własnego doświadczenia wiem, że są zadania, które osoba np. z dysfunkcją wzroku wykona szybciej niż osoba widząca.

W przypadku osób niepełnosprawnych starających się o pracę większość pracodawców mówi o braku etatów. Dlatego właśnie „praca zdalna” może się w tym momencie przydać. W sieci jest coraz więcej narzędzi umożliwiających zdalne wykonywanie obowiązków.  W związku z tym temat niepełnosprawności w pracy zdalnej powinien być właściwie drugorzędny.
Na terenie naszego powiatu są osoby niepełnosprawne z dysfunkcją ruchu czy wzroku, które właśnie wykonują swoją pracę zdalnie. Sytuacja nie jest jednak zawsze i wszędzie taka wesoła. Pracodawcy nadal niezbyt chętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne. Najczęściej wynika to z błędnych wyobrażeń o sytuacji zdrowotnej danej osoby.

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej czy to w formie pracy stacjonarnej czy zdalnej nie wiąże się z jakimiś większymi wydatkami finansowymi. Jeśli zdecydujemy się na pracowników niepełnosprawnych – możemy liczyć na dofinansowania do wynagrodzenia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz dofinansowania do stanowiska osoby niepełnosprawnej.

W dobie obecnie panującej pracy zdalnej gorąco zachęcam, by jak najczęściej inwestować w zdalne zatrudnienie właśnie pracowników z niepełnosprawnościami. Poza tym, że zapewnimy sobie „niewidzialną rękę na rynku pracy”, zyskujemy często wykwalifikowanych i lojalnych specjalistów, a także dajemy innym ludziom ogromną szansę na rehabilitację i rozwój zawodowy.

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-27 18:20:15
Jarek.K: Dzisiaj jest przerwa od zakażeń? Bo nie ma żadnego info, czy 1000 czy 2000.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: