Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zbytków: książka o historii najstarszych domów

O historii 88 najstarszych zbytkowskich domów opowiada książka Grażyny Gądek "Ocalić od zapomnienia". Publikacja powstała nie tylko na podstawie dokumentów historycznych, ale też rozmów autorki z mieszkańcami sołectwa.

- Opracowany przeze mnie tekst nie ma charakteru pracy historycznej, jest raczej subiektywną próbą odtworzenia losów dawnych mieszkańców Zbytkowa i ich rodzinnych związków, a także prezentacją zapisów zawartych w księgach metrykalnych i innych źródłach, zarówno pisanych, jak i mówionych, dotyczących naszej wioski - pisze na wstępie autorka.

W monografii, która jest bezpłatna i dostępna tutaj, znajdziemy losy 86 domów sprzed II Wojny Światowej i dwóch powojennych. Dołączono też historię jednego budynku ze Strumienia i siedmiu z Dębiny, głównie ze względu na silne związki rodzinne i bliskie sąsiedztwo ze Zbytkowem. - Mam też nadzieję, że sporządzone przeze mnie opisy domów i rodzinnych związków ich mieszkańców staną się dla Państwa impulsem do własnych genealogicznych poszukiwań, aby pamięć o naszych przodkach nie odeszła ”w niepamięć”. Stąd nadrzędny cel, ale i (zaczerpnięty z wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego)tytuł mojej pracy: Ocalić od zapomnienia - podkreśla Grażyna Gądek.

KR/UM Strumień

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-17 11:42:21
krzysztof.mm: świetna robota, bez dwóch zdań
2020-09-18 10:11:12
bodziow: Informację jak najlepiej czytać książkę znajdziecie na stronie Sołectwa Zbytków tutaj: https://solectwozbytkow.pl/ocalic-od-zapomnienia-ksiazka/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: